15Srpen
2013

Jak vybrat dětského lékaře

15. Srpen 2013 |
Jak vybrat dětského lékaře
Děti

Výběr dětského lékaře by měl začít několik měsíců před narozením dítěte. Doporučuje se sjednat si schůzku s několika z dětských lékařů a poté porovnat jejich přístup, vstřícnost, vzhled a atmosféru ordinace i čekárny. Vhodné je také doporučení od známých či přátel. Při volbě dětského lékaře je žádoucí sdělit lékaři Vaše očekávání a posoudit, zda je daný lékař může splnit.

Jak vybrat dětského lékaře

Několik měsíců před tím, než se dítě narodí, poohlédněte se po lékaři, který by vám i dítěti nejlépe vyhovoval. Mezi lékaři jsou velké rozdíly, například ve způsobu navazování kontaktu s dětmi a rodiči, v postoji k prevenci zdraví nebo k disciplíně a ve schopnosti komunikace.
Než si zvolíte lékaře, zamyslete se nad svou vlastní osobností a potřebami, vyjasněte si svůj postoj k rodičovství a takovým důležitým otázkám, jako je například kojení. Jistě chcete, aby váš dětský lékař zastával stejnou filozofii péče o dítě jako vy. Lékař by také měl být člověk, kterému věříte, v kterého máte důvěru a s kterým se cítíte dobře - měl by to být někdo, u koho si budete jisti, že péči o vaše dítě věnuje veškeré úsilí.

Pediatr nebo rodinný lékař

Lékař vašeho dítěte by měl být buď pediatr - praktický lékař, který se specializuje na péči o kojence, děti a dospívající mládež (obvykle do 18 let), nebo rodinný lékař, který se specializuje na péči o celou rodinu. Lékaři obou typů by měli mít nejméně tříletou praxi.
Někteří pediatři mají ještě další specializaci, například dětskou kardiologii (diagnostikování a léčba srdečních potíží dětí) nebo neonatologii (péče o nemocné nebo předčasně narozené novorozence). Vyskytne-li se u vašeho dítěte problém, který vyžaduje specializovanou léčbu, váš dětský lékař vás obvykle pošle ke specialistovi.

Výběr lékaře

Když si zjistíte jména několika lékařů, zatelefonujte jim do ordinace a domluvte si s nimi schůzku. Je dobré, když se schůzky zúčastní oba nastávající rodiče. Někteří lékaři si za tyto „seznamovací" schůzky nechávají platit, zeptejte se proto předem na poplatek.

Při první návštěvě zjistěte, jak na vás působí ordinace, jak je zařízena. Prohlédněte si čekárnu, zkontrolujte, zda je tam oddělený prostor pro vážně nemocné děti nebo děti s nakažlivými nemocemi. Jsou sestry a recepční přátelské a vstřícné? Zeptejte se jich na ordinační hodiny, s kterými pojišťovnami mají smlouvy atd. Zjistěte, za co vše se platí, jaká je čekací doba, jak funguje pohotovost. Při rozhovoru s lékařem se zeptejte na následující důležité body:

 • Za jak dlouho po porodu bude chtít lékař dítě vidět.
 • Kde v případě nutnosti zastihnete lékaře po ordinačních hodinách.
 • Zda má lékař každý den vyhrazený čas na telefonáty rodičů.
 • S kým můžete mluvit, když lékař nemá čas odpovědět vám na váš dotaz.
 • Kteří další lékaři jsou k dispozici, aby v případě nutnosti vaše dítě vyšetřili; měli byste je rovněž navštívit.

Po absolvování rozhovoru s lékařem zhodnoťte, jaký dojem na vás udělal. Byl přístupný a vstřícný? Naslouchal vám? Budete se moci aktivně podílet na zdravotní péči o své dítě? Máte důvěru v odborné znalosti lékaře? Při rozhodování dejte na svůj instinkt - váš osobní pocit z kontaktu s lékařem by měl být zásadním ukazatelem vašeho budoucího vztahu.

Názor druhého lékaře

Máte-li trvalého lékaře, často není nutné posouzení dalšího lékaře, zejména pokud jde o menší zdravotní potíže. Konzultaci s dalším lékařem byste však měli uskutečnit v následujících případech:

 • Váš lékař vám doporučil, abyste si zajistili názor specialisty.
 • Váš lékař není schopen v přiměřené době určit diagnózu zdravotního problému.
 • Vašemu dítěti byla diagnostikována vážná, chronická nebo vzácná nemoc.
 • Váš lékař doporučuje operaci. Zjistěte si, zda je chirurgický výkon jedinou možností.
 • Diagnóza nemoci je nejistá.
 • Máte potíže se získáváním informací od svého lékaře.
 • Stav vašeho dítěte se po doporučené léčbě nelepší a lékař nenavrhuje žádnou další možnost.


Nakonec nejdůležitějším měřítkem dobrého lékaře je způsob, jakým přistupuje k dítěti, jakým s vámi komunikuje a reaguje na vaše starosti.

Jestliže se vám cokoliv nezdá na lékařské péči, které se vašemu dítěti dostává, promluvte si otevřeně s lékařem. Pokud se problémy nevyřeší, neváhejte lékaře změnit, protože vztah s ním je velmi důležitý a v žádném případě by vás neměl znepokojovat.

Vložit příspěvek