15Duben
2012
MUDr. Lucia Hlavatá
Diskuze

Plastická operace prsu

15. Duben 2012 | MUDr. Lucia Hlavatá
Plastická operace prsu
Léčba

Plastická operace prsu se provádí za účelem jak zvětšení, tak zmenšení prsu. Zvětšení prsu se provádí nejčastěji z estetických důvodů a existuje více způsobů, jak tuto plastickou operaci provést. Zmenšení prsu se častěji dělá i ze zdravotních důvodů. Jak taková plastická operace prsu probíhá, jaké jsou komplikace a kolik zákrok stojí se dozvíte v následujícím článku.

Plastická operace prsu

Plastická chirurgie je specializovaný obor chirurgie, který je zaměřen na zdokonalení či obnovení vzhledu nebo funkcí jednotlivých částí těla. Plastické operace prsou mohou být spojeny se zvětšením nebo zmenšením prsou. Většinou se provádějí u žen, avšak zmenšení prsou se týká také mužů, kteří trpí tzv. gynekomastií, tedy zvětšením mužské prsní žlázy. Ideální prs má velikost 200 – 350 ml. Příliš malé nebo povislé poprsí přináší některým ženám psychické problémy, proto je plastická operace prsou pro ně řešením. Naopak, příliš velké poprsí není jenom estetickým problémem, ale kvůli své nadměrné velikosti a hmotnosti způsobuje řadu zdravotních problémů.

Předoperační vyšetření

Před každou plastickou operací prsu, jelikož se jedná o operaci v celkové narkóze, se musí žena podrobit předoperačnímu vyšetření, jehož výsledky určí, zda je možné operaci podstoupit. To buď provádí interní nebo obvodní lékař. Mnohé kliniky si však předoperační vyšetření provádějí sami, v jedné budově, což je často pro pacientku příjemnější. Předoperační vyšetření se skládá z laboratorního vyšetření krve, jaterních testů, srážlivé schopnosti krve, moči, krevní skupiny, EKG a fyzikálního vyšetření.  Dále je nutné vyloučit onemocnění prsou ultrazvukovým nebo mamografickým vyšetřením.

Plastické zvětšení prsu

Při zvětšení se vkládají do prsou implantáty. Mohou mít různé tvary, například kulatý, tvar kapky nebo pro každý prs jiný, aby se dosáhlo stejného tvaru prsu. Ukládají se buď pod vlastní prsní žlázu nebo pod prsní sval. Implantáty mohou být silikonové, naplněny fyziologickým roztokem nebo kombinace obou dvou.

Průběh plastického zvětšení prsu

Plastická operace prsu se provádí v celkové narkóze. Řez se vede buď pod prsní rýhou, dvorcem nebo je v podpaží. Nejčastěji je však veden řez prsním dvorcem. Operace trvá přibližně 1-2 hodiny a je nutná hospitalizace 1-2 dny. Preventivně se podávají antibiotika, aby se předešlo případné infekci. Po operaci jsou prsa fixována speciální podprsenkou, která by se měla nosit 1-2 měsíce. Doporučuje se spaní na zádech a omezení sportovní aktivity a těžší fyzické práce.

Komplikace plastického zvětšení prsu

Tak jako u každé operace, může dojít ke komplikacím. Bývají to infekce operační rány nebo okolí implantátu, krvácení nebo nadměrné jizvení rány. Protože je kůže po vložení implantátu napjatá, může dojít k jejímu ztenčení až k prasknutí a vyhřeznutí implantátu. Životnost implantátu je 10-15 let. V průběhu života se implantát opotřebovává a může dojít k jeho protržení a prosakování.

Plastické zmenšení prsu

Nadměrná velikost poprsí přináší ženám řadu zdravotních problémů. Bývají to bolesti zad, krční páteře, ramen a horních končetin. Velká hmotnost prsní žlázy také deformuje tvar prsu, a proto její zmenšení způsobuje nejen fyzickou, ale i psychickou úlevu. Zmenšení prsu spočívá v odstranění nadbytečné prsní tkáně.

Průběh plastického zmenšení prsu

Plastické zmenšení prsu se provádí opět v celkové narkóze a trvá přibližně 2-3 hodiny. Řez je veden kolem prsního dvorce, pak jde svisle dolů a pokračuje v prsní rýze. Důležité je po vynětí prsní tkáně přemístění bradavky a dvorce na správné místo. Po několika dnech od operace jsou sejmuty obvazy a jsou nahrazeny chirurgickou podprsenkou. Tu je možno po 2 týdnech začít střídat s běžnou pevnou podprsenkou. Po operaci mohou přetrvávat otoky a podlitiny.

Komplikace plastického zmenšení prsu

Z komplikací plastického zmenšení prsu se mohou vyskytnout infekce a krvácení z rány, nadměrná tvorba jizev, porušení mlékovodu, tvorba cyst neboli dutinek v tkáni prsu nebo odumření bradavky a dvorce. Nejčastějším problémem je změna kožního čití, která se však zpravidla do 3 měsíců upraví.

Vhodná doba k plastické operaci prsu

Pokud se pro plastickou operaci prsu rozhodnete, je důležité mít jasnou představu, co od ní očekáváte a jaká by měla být výsledná velikost poprsí. Ideální věk pro plastickou operaci prsu nelze určit. Vývoj prsní žlázy nebývá ukončen dřív než před 16. rokem. Je lepší dávat implantáty do prsou, které se již nebudou měnit kojením. Nevylučuje se však operace ještě před těhotenstvím, i když bude třeba pravděpodobně počítat s další operací, protože těhotenstvím a kojením se prs změní. Zmenšení poprsí se nedoporučuje podstupovat dívkám do 20 let, protože se předpokládá, že prsa ještě porostou a byla by tudíž nutná další operace.

Cena plastické operace prsu

Ceny plastických operací prsu jsou různé podle klinik, kde se operace provádí a podle materiálu, který bude použit.  Cena se navyšuje připočítáním narkózy, speciální podprsenky, pobytem na klinice, poskytnutých léků či další pooperační péče. Cena plastické operace prsu v České republice se pohybuje od 15 000 Kč do 90 000 Kč, někdy může být i vyšší. Plastické operace prsu mohou být v některých případech hrazeny pojišťovnou. Jedním takovým případem je plastická operace prsou z důvodu onkologického onemocnění nebo vrozených vad. Druhým je zmenšovací operace, kdy extrémní velikost prsů pacientce přináší zdravotní potíže. Aby byla operace hrazená pojišťovnou, je nutné mít potvrzení tří lékařů, kteří jej na základě vyšetření vyhotoví. Jedná se o mamologa, neurologa a ortopeda. Nakonec musí úhradu jednoznačně schválit revizní lékař konkrétní zdravotní pojišťovny.

 

Související články

Diskuze

Andrea: Dobry den,prosim o informaci. Mate smlovu s pijistovnou vozp ? Zmenseni prsou ze zdravotnich problemu. Dekuji za odpoved. Svecova

11. Únor 2018 02:55

Vložit příspěvek