7Září
2021

Dieta při zvýšeném cholesterolu v krvi

7. Září 2021 |
Dieta při zvýšeném cholesterolu v krvi
Strava

Zvýšený cholesterol v krvi je rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy cév, což následně vede ke kardiovaskulárním onemocněním, jako jsou srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, plicní embolie anebo ischemická choroba dolních končetin. Velmi významnou roli v léčbě hraje správná životospráva.

Zvýšený cholesterol v krvi je rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy cév, což následně vede ke kardiovaskulárním onemocněním, jako jsou srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, plicní embolie anebo ischemická choroba dolních končetin. Velmi významnou roli v léčbě hraje především správná životospráva. Abychom dosáhli normálních hodnot cholesterolu v krvi, nestačí nám léky, ale musíme dodržovat i vhodné stravování, nekouřit, omezit příjem alkoholu, kvalitní spánek a dostatek pohybu.

 Co je cholesterol?

Cholesterol je látka vyskytující se ve všech živočišných produktech. Jeho nadměrný příjem vede k ukládání v organismu. Pro nízkocholesterolovou dietu je nejlepší příjem do 300mg za den. Úplné vyřazení není vhodné, protože kromě příjmu z potravy se nám část cholesterolu tvoří i v těle. Pokud bychom úplně vyřadili cholesterol ze stravy, začne se ho více tvořit v játrech. Navíc je cholesterol v určitém množství pro náš organismus důležitý.

Hyperchlesterolemie, neboli zvýšené množství cholesterolu v krvi, souvisí především s metabolismem tuků. Nadbytek tuků v potravě vede ke zvyšování cholesterolu a v krvi. Snížený příjem tučných potravin však není dostačujícím, nutné je také přijímat potraviny, které snižují cholesterol.

Co jíst? 

Hodně tučná jídla, jako smetany, jogurty anebo sýry je dobré nahrazovat nízkotučnou variantou těchto potravin. Tučná, prorostlá masa nahrazujeme masem libovým a uzeninám bychom se v rámci nízkocholesterolové diety měli raději úplně vyhnout. Je také třeba se omezit v nadměrnému příjmu soli, která se často skrývá v sýrech, masných výrobcích anebo pečivu. Velké množství cholesterolu se nachází ve vaječných žloutcích, proto by si osoby se zvýšeným cholesterolem měly dát na vejce pozor a nepřehánět to s jejich konzumací, nicméně není nutné se vajec úplně zříkat, jelikož obsahují velké množství živin a vitamínů.

Naopak některé potraviny s vyšším obsahem tuků mohou být vhodné, kupříkladu ryby, potraviny s vyšším množstvím rostlinných olejů anebo ořechy. Ale i tady platí pravidlo -  všechno s mírou.

Mastné kyseliny

Pokud se budeme zabývat množstvím nasycených a nenasycených mastných kyselin v potravinách, jistě jsou vhodnější ty potraviny s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin. Informaci o jejich obsahu vyčteme na etiketě výrobku. Vhodné jsou nenasycené ω-6 a ω-3 mastné kyseliny nacházející se v rybách. Jejich nedostatek v potravě můžeme nahradit rybím tukem, který lze zakoupit ve formě tablet v lékárně.

Cukry, co s nimi?

Dále je vhodné omezit sladkosti, protože často obsahují velké množství tuků, a navíc zvýšený příjem cukru může také vést k hypercholémii. Sacharidy je nejvhodnější přijímat ve formě ovoce, brambory, rýže a tmavého, celozrnného pečiva, kde společně s cukry přijímáme i dostatek vlákniny. Zelenina by měla být samozřejmostí. Vlánkina totiž zabraňuje vstřebávání cholesterolu ze střeva do organismu a také lehce potlačuje jeho novou tvorbu v játrech.

 

Vložit příspěvek