Psychické problémy

Trápí vás psychické problémy? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách psychických problémů. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je autismus či poruchy osobnosti a schizofrenie nebo bipolární porucha. A příznaky psychických onemocnění, kam patří úzkost, agresivita nebo apatie.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Poporodní psychóza

Poporodní psychóza

Laktační psychóza nebo-li poporodní psychóza je závažný stav, který se může přihodit kterékoliv matce a může ohrozit jak samotnou matku, tak i dítě.

Systémový lupus erythematodes

Systémový lupus erythematodes

Systémový lupus je autoimunitní onemocnění, tedy imunitní buňky tělu vlastní útočí na orgány a poškozují je. Onemocnění je typické pro ženy ve fertilním věku. Průběh onemocnění může být různě závažný. Nemocní většinou pravidelně docházejí na pravidelné kontroly ke svému lékaři.

Hypochondrie

Hypochondrie

Hypochondrie je označení pro přehnaný až úzkostlivý zájem o své zdraví. Při hypochondrii se objevuje množství různých příznaků, někdy jeden po druhém, jindy dokonce všechny naráz. Zvýšení srdečního rytmu, zrychlení dýchání či výrazné pocení zpravidla hypochondr považuje za příznak obávaného onemocnění, jako je rakovina či onemocnění srdce, které je však po důkladném vyšetření lékařem vyloučeno.

Fobie

Fobie

Fobie je velmi intenzivní a neopodstatněný strach z předmětu či situace, jako např. otevřená prostranství, zvířata, temnota nebo setkání s jinými lidmi. Na rozdíl od jiných psychických poruch jsou fobie mezi lidmi překvapivě rozšířené. Odhaduje se, že nějakým druhem fobie trpí asi 8 % všech dospělých. Jaké jsou příznaky fobií a jak se léčí najdete v tomto článku.

Fetování

Fetování

Fetování bývá mezi mládeží první cestou seznamování s drogami. Čichání par lepidel či jiných chemikálií způsobuje příjemný pocit a euforii podobně jako při intoxikaci alkoholem, ovšem tato činnost může vést k smrtelným poruchám srdečního rytmu, křečím a bezvědomí.

Dyslexie

Dyslexie

Dyslexie je vada, při které je narušeno vnímání slov a písmen. Zrak a sluch však u dyslektiků nijak poškozené nejsou. Dyslexie zahrnuje potíže při čtení, poruchu schopnosti porozumět dlouhým slovům, potíže při psaní či potíže při počítání. Jakmile se dyslexie rozpozná, je třeba začít u dětí i dospělých s nápravnými programy, z nichž některé lze individuálně přizpůsobit.

Duševní nemoci

Duševní nemoci

Duševní nemoci jsou poruchy myšlení, cítění nebo chování. Mezi známé duševní nemoci patří fobie, úzkost, hysterie, hypochondrie, poruchy příjmu potravy, deprese, mánie, schizofrenie či demence. Přes intenzivní výzkum se nepodařilo odhalit nějakou univerzální příčinu kterékoliv z těchto duševních chorob.

Downův syndrom

Downův syndrom

Downův syndrom je soubor abnormalit, které postihují plod během nitroděložního života a které jsou důsledkem vrozené chromozómové vady. Již v prvních dnech života se Downův syndrom projevuje nápadnými rysy obličeje. Oči mají mandlový tvar, jsou poněkud menší a šikmé. Kořen nosu je také malý a propůjčuje nosu zakřivený tvar. Nejzřetelnějším rysem této poruchy je také mentální retardace.

Bulimie

Bulimie

Bulimie je závažné zdravotní a psychické onemocnění. Řadíme ji mezi poruchy příjmu potravy, spolu s anorexií. Pro bulimii jsou charakteristické opakující se záchvaty přejídání a přehnaná kontrola tělesné hmotnosti. Postižené ovládají myšlenky na jídlo, nutkání k přejídání, pocity viny, selhání a deprese, a tyto problémy se pak přenášejí i do jiných oblastí života.

Anorexie

Anorexie

Anorexie je porucha příjmu potravy provázená poklesem tělesné hmotnosti. Nemocní postižení anorexií se mnoha způsoby úporně snaží zhubnout. Když začne s drastickou dietou normální člověk, může ji přerušit, kdykoli se mu zachce, jakmile však jednou začnou s hladověním anorektici, nemohou už přestat.

Alkoholismus

Alkoholismus

Alkoholismus neboli závislost na alkoholu je problém, který kromě dospělých může postihovat i děti. Za alkoholika můžeme označit každého pijáka, který v důsledku svého pití utrpí újmu. Alkohol rozvrací manželství, staví děti proti rodičům a naopak, připravuje jednotlivce o zaměstnání a o reputaci ve společnosti. Jaké jsou příčiny alkoholismu a jaké jsou jeho prvotní signály najdete v tomto článku.

Autismus

Autismus

Autismus je psychické onemocnění projevující se v dětském věku. Příčina autismu není zcela jasná. Mezi příznaky autismu patří citová oploštělost, neschopnost navazovat vztahy, opožděná řeč. Rodiče s podezřením na autismus u svého dítěte by měli vyhledat odbornou pomoc, kde jim pomohou a poradí, jak s dítětem komunikovat a jak se k němu správně chovat.

Úzkost

Úzkost

Úzkost je poměrně častá psychická porucha. Úzkost je neopodstatněný strach bez hmatatelných podkladů. Jednou z forem úzkosti je i fobie, u té lze však přesně určit, co strach způsobuje, na rozdíl od úzkosti, kde je příčina nejasná. V případě opakovaných epizod úzkosti mluvíme o tzv. úzkostných poruchách, které mají vliv na život jedince a je nutné je léčit.

Poruchy osobnosti

Poruchy osobnosti

Poruchy osobnosti jsou psychické poruchy, které většinou nemocným nejsou pociťovány jako obtěžující, spíše jsou negativně vnímány okolím. Poruchy osobnosti jsou změny ve vlastnostech jedince, kde jedna vlastnost extrémně převyšuje ostatní, některé vlastnosti jsou dokonce úplně potlačeny. Příkladem poruchy osobnosti je například paranoidní porucha, histriónská porucha, emočně nestabilní porucha a jiné, méně časté poruchy osobnosti.

Bipolární porucha

Bipolární porucha

Bipolární porucha je závažné psychické onemocnění, jinak také známé jako maniodepresivní psychóza. Bipolární porucha je charakteristická střídáním mánie, tedy období přehnané aktivity a nebezpečného sebevědomí, a deprese, období přehnaného útlumu, negativního myšlení někdy i sebevražedných sklonů. Léčba bipolární poruchy je rozdílná v odlišných stádiích nemoci a mezi jednotlivými fázemi, tedy v období bez obtíží, bývá pacienty často navzdory doporučením vysazována.

Schizofrenie

Schizofrenie

Schizofrenie je závažné psychické onemocnění vyskytující se především mezi 15. a 35. rokem. Příznaky schizofrenie se liší u jednotlivých typů, ale nejčastěji se vyskytují bludy, halucinace, chybné asociace a ztuhlost. Léčba schizofrenie je komplikovaná, někteří pacienti se vyléčí sami bez léčby, jiní se naopak rapidně zhoršují a přes všechnu léčbu vede jejich stav ke smrti.

Lehká mozková dysfunkce

Lehká mozková dysfunkce

Lehká mozková dysfunkce je souhrnný název pro řadu příznaků vyskytujících se u dětí při poruše vývoje nervového systému. Lehká mozková dysfunkce vzniká jak na dědičném podkladu, tak může být ovlivněna látkami (alkohol, drogy) při vývoji plodu v těle matky. Mezi nejčastější příznaky patří nepozornost, dysgrafie, hyperaktivita a další drobné dysfunkce ovlivňující běžný život dítěte.

Příznaky

Padání vlasů při kojení

Padání vlasů při kojení

Padání vlasů při kojení je běžná reakce organismu na proběhlé těhotenství a hlavně hormonální výkyv. Po porodu totiž prudce klesne hladina pohlavních hormonů a ženě začnou vypadávat vlasy. Kojení jako takové padání vlasů nezpůsobuje a tudíž není nutné jej předčasně ukončovat. Kromě poklesu hormonů může padání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů či minerálů.

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu je běžně se vyskytující, avšak nepříjemný problém, který potká snad každou ženu. Padání vlasů bývá způsobeno prudkým poklesem pohlavních hormonů brzy po porodu. Tento jev je zcela přirozený a odráží pouze hormonální změny v těle. Pokud Vás ale padání vlasů znepokojuje, neváhejte navštívit kožního lékaře, který navrhne vhodná vyšetření a řešení.

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů není problém trápící pouze ženy, ale i muže. Zejména u mužů dochází se zvyšujícím se věkem k vytváření "koutů" na čele, lysinek na temeni, až většinou zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen vlasy vypadávají spíše v určitých místech, kde se tvoří okrouhlé lysinky. Jaké jsou příčiny a léčebné možnosti nadměrného vypadávání vlasů?

Nadměrná spavost

Nadměrná spavost

Nadměrná spavost, odborně nazývána jako hypersomnie, je nepříjemný problém, který dokáže člověka omezit v běžném životě. Člověk s nadměrnou potřebou spánku má zkrácenou dobu bdělosti, kterou by mohl věnovat svému volnému času, péči o rodinu či práci. Nadměrná spavost může být příznakem některých onemocnění, avšak někdy může být nemocí sama.

Mdloby

Mdloby

Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.

Padaní vlasů u žen

Padaní vlasů u žen

Padání vlasů je nepříjemný problém, který postihuje kromě mužů také ženy. Tento problém může mít více příčin a mezi ty běžné patří změny hladin hormonů po porodu, při kojení nebo například po přechodu. Častým doporučením, jak zabránit padání vlasů je vyvážená strava, dostatek tekutin, vyvarování se stresu a správná péče o vlasy.

Chuť na sladké

Chuť na sladké

Chuť na sladké nemusí a většinou také není příznakem nemoci. Chuť na sladké je většinou běžnou reakcí organismu na pokles hladiny krevních cukrů - zejména glukózy. Jedinci, kteří trpí nezvladatelnou chutí na sladké, jsou však ohroženi obezitou a všemi jejími negativními důsledky...

Bolest nervů

Bolest nervů

Bolest nervů je nepříjemné onemocnění, které může být způsobeno řadou příčin. Mezi nejčastější příčiny bolesti nervů patří úrazy a poranění nervů při operacích, záněty - například způsobené viry oparu. Někdy jsou bolesti nervů tzv. idiopatické, tedy z neznámé příčiny...

Škytavka

Škytavka

Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...

Zpoždění menstruace

Zpoždění menstruace

Zpoždění menstruace je nepříjemná odchylka v menstruačním cyklu, která může a nemusí souviset s nemocí. Mezi běžné a méně závažné příčiny nepravidelné menstruace patří stres, změna životního stylu a například také hubnutí. Zpožděná menstruace může být ale také výsledkem poruchy hormonálních hladin, poruchy v pohlavních orgánech a někdy také nádorovým onemocněním...

Svědění kůže

Svědění kůže

Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.

Kopřivka

Kopřivka

Kopřivka neboli urticaria je nepříjemné kožní onemocnění, které se může objevovat i opakovaně. Projevuje se svědivými zarudlými pupeny, jejichž příčinou je látka zvaná histamin. Ta se, díky alergické reakci například na léky, potraviny, zvířata, roztoče, chladnou vodu či slunce, vyplaví z buněk a způsobí místní pupeny se svěděním. Pokud se nepodaří najít vyvolávající faktory kopřivky, je nutné zahájit léčbu přípravky chránící proti histaminu, tzv. antihistaminika. Jaké jsou další příčiny a jak se kopřivka léčí?

Třes rukou

Třes rukou

Třes rukou je stav, který zažil kvůli nervozitě či chladu asi každý z nás. Třes rukou však může být i patologický příznak, který nejčastěji souvisí s hladinou krevních cukrů a funkcí štítné žlázy. Mezi závažnější příčiny třesu rukou patří Parkinsonova choroba a poruchy mozečku...

Třes

Třes

Třes, neboli mimovolný kmitavý pohyb různých částí těla, je poměrně závažným příznakem celé řady onemocnění. Třes může být způsoben Parkinsonovou chorobou, různými toxiny, nízkými hodnotami krevních cukrů, zvýšenou funkcí štítné žlázy, a celou řadou dalších příznaků...

Bušení srdce

Bušení srdce

Bušení srdce, jinak také palpitace, jsou nepříjemně vnímané údery srdce, jichž si za normálních okolností nejsme vědomi. Mohou být způsobeny např. zvýšením fyzické zátěže, ale i některými onemocněními. Bušení srdce se jako příznak může objevit např. u hypoglykémie, chudokrevnosti nebo při nesprávné funkci štítné žlázy. Každé bušení srdce vzniklé z neznámých příčin, bez fyzické zátěže, by mělo být řádně vyšetřeno a náležitě léčeno.

Poruchy učení

Poruchy učení

Poruchy učení jsou široká skupina diagnóz, jejichž společným jmenovatelem je stigmatizace dětí, které těmito poruchami trpí, a jejich problematickým začleňováním do kolektivu. Mezi nejčastější poruchy učení patří dyslexie, dysgrafie a dyskalkulie, často jsou tyto poruchy spojené i hyperaktivitou...

Nespavost

Nespavost

Nespavost neboli insomnie je nemoc, která patří do skupiny poruch spánku. Nespavost je velice vyčerpávající onemocnění, které může být zapříčiněno nejrůznějšími vnějšími, ale i vnitřními vlivy. Za nespavost často může stres, psychické a emoční vypětí nebo bolestivé onemocnění. Nespavost může mít špatný dopad na práci, školu nebo vztahy, a proto je vhodné navštívit lékaře.

Agresivita

Agresivita

Agresivita je psychiatrické onemocnění, pro které je charakteristické nutkání pro násilné nebo nepřátelské chování. Agresivitu si může pacient vybíjet na sobě, na lidech okolo sebe, zvířatech nebo majetku. Agresivita se často objevuje u alkoholově a drogově závislých. Protože je agresivita nemoc, která může působit problémy ve společnosti, je třeba jí včas diagnostikovat a léčit.

Demence

Demence

Demence je degenerativní onemocnění mozku, které se projevuje postupným snižováním intelektu a rozpadem všech stránek osobnosti. Demence se v současnosti objevuje v populaci stále častěji zejména v rámci Alzheimerovy, Parkinsonovy či Huntigtonovy choroby. Je důležité si uvědomit, že demence není automatickou součástí stáří a že všichni lidé s demencí by měli být řádně léčeni.

Poruchy spánku

Poruchy spánku

Poruchy spánku jsou poměrně rozsáhlou skupinou stavů, charakteristické tím, že je na spánku něco patologického, nenormálního. Poruchy spánku můžeme rozdělit na stavy typické nedostatkem spánku, stavy s nadměrnou spavostí a potom na stavy, kdy je spánek patologický něčím jiným nežli svojí délkou...

Apatie

Apatie

Apatie neboli pocit lhostejnosti a snížené reaktivity na citové podněty je průvodním příznakem mnoha chorob. Apatie je jednak příznakem deprese, stále častější choroby postihující lidskou psychiku. Apatie může být také součástí schizofrenie, syndromu vyhoření a mnoha dalších stavů...

Nervozita

Nervozita

Nervozita je pocit, kterým trpí každý z nás. Znáte to - podrážděnost, netrpělivost, bušení srdce, to vše se skrývá právě za nervozitou. Nervozita je velice často spojena se stresem - je to její vyvolávající faktor. Oběma těmto stavům bychom se však měli v každém případě vyhnout. Nervozita i stres totiž negativním způsobem ovlivňují naše zdraví.

Hyperaktivita

Hyperaktivita

Hyperaktivita je výraz, který má dne prakticky stejný význam jako porucha s názvem ADHD. Jedná se o poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou, kterou trpí zejména děti. Tzv. hyperaktivní děti jsou bohužel ve společnosti často stigmatizovány jako nezvladatelné a neinteligentní, i když opak bývá pravdou.

Neklid

Neklid

Neklid je přirozená reakce na určitou psychickou nebo emoční zátěž. Rozlišujeme mírný neklid, který se projevuje zvýšenou gestikulací a mimikou, podupáváním, čí přešlapováním. Někdy může být neklid celkový, nejčastěji spojený s poruchami osobnosti. Takový neklid nazýváme agitovanost a může přecházet až v agresivní chování.

Euforie

Euforie

Euforie neboli mánie je stav, při kterém pociťujeme ve zvýšené míře radost, štěstí a pohodu. Všichni máme rádi, když můžeme euforii prožívat. Měli bychom ale vědět, že euforie by měla být přiměřená a také spontánní. Euforie je totiž součástí některých stavů, kterým bychom se vystavovat neměli - nadměrné požití alkoholu, drog, ale také některých psychiatrických a jiných onemocnění...

Úzkost

Úzkost

Úzkost je pocit strachu, u kterého ale nedokážeme identifikovat přesnou příčinu. Nevíme, čeho se vlastně bojíme. Úzkost je celkem běžný pocit, kterým občas v určitých situacích trpí téměř každý. Dostavuje-li se ale úzkost příliš často nebo není-li adekvátní situaci, měli bychom ji řešit s odborníky...

Únava

Únava

Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...

Hubnutí

Hubnutí

Hubnutí je často snem mnohých z nás. Většina z nás se dostala do situace, kdy jsme chtěli zhubnout pár kilo do plavek, plesových šatů či kvůli svému protějšku. Hubnutí však může být i příznak mnoha onemocnění. Proto bychom se vždy - když začneme bezdůvodně hubnout - měli mít na pozoru.