Srdce a cévy

Trápí vás potíže se srdcem a cévami? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží srdcecév. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je srdeční arytmie či aterosklerózamyokarditida nebo srdeční vady. A příznaky onemocnění srdce a cév, kam patří vysoký krevní tlak nebo bolest na hrudi.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Ischemická choroba dolních končetin

Ischemická choroba dolních končetin

Ischemická choroba dolních končetin, nebo-li ICHDK, je onemocnění, které postihuje tepny dolních končetin. Postižení tepen je způsobeno aterosklerotickým procesem, který probíhá nejen v cévách končetin, ale ve všech tepnách v lidském těle.

Flebitida

Flebitida

Flebitida je označení pro zánětlivé postižení žil. Ve většině případů provází zánět silná bolest, která pacienta v noci budí, a pokud se nemoc neléčí, postižená oblast se nadále zvětšuje a silně bolí. Při flebitidě hlubokých žil hrozí nebezpečí uvolnění krevní sraženiny a následné ucpání plicní tepny za vzniku plicní embolie či okamžité smrti.

Fetování

Fetování

Fetování bývá mezi mládeží první cestou seznamování s drogami. Čichání par lepidel či jiných chemikálií způsobuje příjemný pocit a euforii podobně jako při intoxikaci alkoholem, ovšem tato činnost může vést k smrtelným poruchám srdečního rytmu, křečím a bezvědomí.

Aneurysma a disekce aorty

Aneurysma a disekce aorty

Aneurysma je výduť cévní stěny. Může sice vzniknout na jakékoliv tepně, obzvláště závažná - život ohrožující - mohou být však aneurysmata aorty. Disekce potom znamená trhlinu v cévní stěně. Při disekci se jednotlivé vrstvy cévní stěny oddělí od sebe a krev tak vlastně protéká dvěma řečišti.

Ateroskleróza - prevence

Ateroskleróza - prevence

Ateroskleróza je civilizační onemocnění, jehož podstatou je ukládání tukových hmot do stěny cév a jejích postupné zneprůchodňování. Ateroskleróza je tak zodpovědná za většinu nemocí srdce a cév. Prevencí aterosklerózy rozumíne zdravý životní styl a omezení rizikových faktorů.

Vrozené srdeční vady

Vrozené srdeční vady

Vrozené srdeční vady představují závažný problém v péči o novorozené děti. Vrozenými srdečními vadami totiž trpí okolo 1 % všech narozených dětí a stávají se tak nejčastějšími vrozenými vadami vůbec. Závažnost vrozených vývojových vad srdce sahá od těch banálních, které se v průběhu vývoje dítěte upraví samy, přes ty, které je nutné bezprostředně po porodu chirurgicky řešit. Setkáváme se i s vrozenými vadami srdce, které jsou neslučitelné se životem.

Srdeční arytmie

Srdeční arytmie

Srdeční arytmie tvoří širokou skupinu onemocnění, které spojuje chybný sled elektrických impulzů v srdci. Různé srdeční arytmie mají různé příčiny, například nějaké předchozí onemocnění srdce, iontová nerovnováha, zánět srdce a další. Srdeční arytmie jsou rozhodně závažná onemocnění, kterým je nutné věnovat náležitou pozornost a důkladně je léčit.

Ateroskleróza - rizikové faktory

Ateroskleróza - rizikové faktory

Ateroskleróza je onemocnění, které závažným způsobem poškozuje celý systém srdce a cév. Rizikové faktory aterosklerózy jako věk a pohlaví, nemůžeme ovlivnit. Existuje ale celá řada rizikových faktorů , které ovlivnit můžeme a které bychom rozhodně ovlivnit měli.

Myokarditida

Myokarditida

Myokarditida je zánětlivé onemocnění postihující svalovinu našeho srdce. Způsobují ji viry, bakterie nebo autoimunitní reakce. Myokarditidu přitom nelze brát na lehkou váhu – jejími následky může být srdeční selhání, srdeční arytmie a v některých případech může být myokarditida smrtelná.

Kardiomyopatie

Kardiomyopatie

Kardiomyopatie je onemocnění postihující svalové buňky srdce. Při kardiomyopatiích dochází k nadměrnému ztluštění stěny srdečních komor, nebo naopak jejich nadměrnému roztažení. Kardiomyopatie tak mají za následek nesprávnou funkci srdce, která často vede k jeho selhání.

Tepny - arterie

Tepny - arterie

Tepny neboli arterie tvoří spolu s žílami cévní systém organismu. Tepny mají několik úkolů. Mezi nejdůležitější patří rozvádění po těle okysličenou krev bohatou na živiny, také se uplatňují při regulaci krevního tlaku. Tepny mohou být postiženy celou řadou nemocí, zejména aterosklerózou a různými výdutěmi. Nemoci tepen jsou příčinou více než 50 % úmrtí obyvatel západního světa.

Srdce a stárnutí

Srdce a stárnutí

Stárnutím srdce myslíme sled více či méně fyziologických proměn, které srdce podstupuje v průběhu našeho života. Na srdce jsou každou minutu kladeny opravdu velké nároky a není tedy divu, že se srdce velmi opotřebovává. Tento životně důležitý orgán navíc trpí velkou spoustou negativních vlivů, kterým ho neustále vystavujeme. Výsledkem je velké množství nemocí srdce, jejichž frekvence stoupá s věkem a na které umírá většina obyvatel vyspělých zemí. Mezi nejčastější nemoci spojené se stárnutím srdce patří různé formy ischemické choroby srdeční, srdeční arytmie, poruchy srdečních chlopní a další.

Srdeční vady v dospělosti

Srdeční vady v dospělosti

Srdeční vady v dospělosti mohou být vrozené či získané. Vrozené vady představují ty, které nebyly v dětsví odhaleny. Získané srdeční vady v dospělosti vnímáme v užším slova smyslu jako vady chlopní oddělující jednotlivé srdeční oddíly. Srdeční vady v dospělosti mají různou závažnost a různé projevy. V případě postižení chlopní záleží na tom, která chlopeň je postižena a do jaké míry. Nejčastějšími chlopenními vadami jsou zúžení aortální chlopně a dále zúžení a nedomykavost chlopně mitrální.

Srdeční vady u novorozenců

Srdeční vady u novorozenců

Srdeční vady u novorozenců jsou velmi pestrou skupinou onemocnění, jejichž závažnost kolísá od těch banálních až po ty, které jsou neslučitelné se životem. Srdeční vady u novorozenců mohou mít určitý genetický základ, ale významně se na jejich vzniku podílejí i vnější vlivy, které působí na těhotnou ženu zejména v prvním trimestru těhotenství.

Srdeční selhání

Srdeční selhání

Srdeční selhání je závažné onemocnění, jehož podstatou je porucha funkce srdce jako pumpy. Srdeční selhání dělíme dle toho, jak rychle vzniklo a jak dlouho trvá, na akutní srdeční selhání a chronické srdeční selhání. Srdeční selhání může mít mnoho příčin, jako jsou infarkt myokardu, srdeční arytmie, či chronické přetěžování srdce na podkladě hypertenze. Neléčené srdeční selhání výrazně zkracuje život pacientů a velmi snižuje jeho kvalitu.

Srdce

Srdce

Srdce patří mezi nejdůležitější orgány lidského těla. Neustále pumpuje do tepen krev a zabezpečuje tak transport živin a kyslíku tkáním a následně odvádí z nich zplodiny metabolismu. Srdce rozdělujeme na dvě poloviny, pravé a levé srdce. Každou polovinu srdce dále dělíme na předsíň a komoru. Nemoci srdce a cév jsou dnes příčinou více než 50 % všech úmrtí obyvatel vyspělého světa.

Fibrilace komor

Fibrilace komor

Fibrilace komor je stav, při kterém dochází kvůli nesprávnému vedení elektrického impulzu srdcem k chaotickému stahování buněk, které tvoří srdeční komory. Srdce se při fibrilaci komor řádně nestahuje, pouze se chvěje a nevypuzuje tak do oběhu žádnou krev. Při fibrilaci komor dochází k zástavě oběhu. Není-li člověk trpící fibrilací komor bezodkladně resuscitován, velice záhy umírá.

Fibrilace síní

Fibrilace síní

Fibrilace síní je onemocnění vzniké na podkladě nekoordinovaného vedení elektrických impulzů srdce. Při fibrilaci síní způsobuje tento chaotický elektrický signál nekoordinované stahování buněk srdečních síní, které má za následek váznutí krve v síních a nedostatečné plnění srdečních komor. Fibrilace síní tak vede k bušení srdce, únavě, bolestem na hrudi, omdlévání z neodkrvení mozku. Nejzávažnějšími následky fibrilace síní je vznik fibrilace komor, nebo vznik krevních sraženin a jejich embolizace do mozkových cév, neboli vznik mozkové mrtvice.

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie patří mezi závažné srdeční vady, které postihují novorozence. Vzniká kombinací působení genů a vnějších faktorů v průběhu těhotenství. Těmi jsou například kouření či konzumace alkoholu, které mohou těhotně ženy samy dobře ovlivnit. Fallotova tetralogie sestává ze čtyř různých srdečních vad a přímo ohrožuje děti na životě.

Cévy

Cévy

Cévy tvoří v těle uzavřený, navzájem komunikující systém napojený na srdce. Roznášejí tělem krev a v ní obsažené látky, plyny a mízu. Cévy jako takové mají řadu funkcí, například se podílejí na udržování krevního tlaku. Cévy mají své specifické vlastnosti, bez kterých by nebyly schopny plnit své funkce. Těmito vlastnostmi je jejich nesmáčivost či nepropustnost vzhledem k okolí.

Ateroskleróza

Ateroskleróza

Ateroskleróza, tedy zužování průsvitu cév na podkladě ukládání tukových hmot do stěny cév, je jedním z hlavních důvodů většiny úmrtí obyvatel vyspělého světa. Ateroskleróza vzniká na základě působení rozličných rizikových faktorů, jakými jsou vysoký tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, stres a nedostatek pohybu. Ateroskleróza je podstatou chorob, jako je infarkt myokardu, mozková mrtvice, ischemická choroba srdce a dolních končetin.

Plicní hypertenze

Plicní hypertenze

Plicní hypertenze znamená zvýšení tlaku v plicním krevním řečisti. K plicní hypertenzi může docházet z mnoha různých příčin, podle nichž rozlišujeme jednotlivé typy. K nejčastějším příznakům plicní hypertenze patří dušnost, mdloby, únava a především bolest na hrudi při námaze, v některých případech i v klidu.

Příznaky

Oteklé prsty

Oteklé prsty

Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.

Neprospívání

Neprospívání

Neprospívání je stav, kdy dítě neroste a nepřibírá na váze tak, jak by mělo. U dospělého se jedná o hubnutí. Důvodů pro neprospívání je celá řada a jsou rozdílně závažné. Příčinou může být nevhodná strava, nedostatečný příjem potravy, zvracení, porucha trávení, dědičná onemocnění nebo psychické vlivy. Proto by dítě mělo být pod pravidelnou kontrolou dětského lékaře, aby se včas odhalilo nedostatečné přibývání na váze a výšce a mohl se tento problém řešit.

Mžitky před očima

Mžitky před očima

Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?

Mdloby

Mdloby

Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.

Pleurální výpotek

Pleurální výpotek

Pleurální výpotek není nemoc sama o sobě, ale představuje častou komplikaci či projev mnoha nemocí, resp. patologických procesů. Mezi nejčastější příčiny pleurálního výpotku patří městnavé srdeční selhání, pneumonie, nádorová onemocnění a plicní embolie. Pleurální výpotek je nebezpečný stav, který může probíhat i skrytě bez příznaků nebo se projevit zhoršujícím se dýcháním a kašlem. Každý takový stav je nutné konzultovat s lékařem a neprodleně začít léčit, aby se předešlo vážným komplikacím ohrožující lidský život.

Nízký krevní tlak - příznaky

Nízký krevní tlak - příznaky

Nízký krevní tlak, neboli hypotenze, je definován jako krevní tlak nižší než hranice 100/65mmHg. Příčiny nízkého krevního tlaku mohou být různé, ne vždy se však jedná o patologickou záležitost. Často se s ním fyziologicky setkáváme u mladších jedinců, především dívek. Přesto i nízký krevní tlak může přinést spoustu zdravotních obtíží a proto je nutné i nízký krevní tlak léčit.

Otok plic

Otok plic

Otok plic, neboli plicní edém, je označení pro nebezpečný stav, kdy se v plicích objeví tekutina. Díky této tekutině se zjednodušeně řečeno naše plíce topí. Plicní sklípky tak nemohou splňovat svou úlohu výměny plynů, což vede k silnému nedostatku dechu. Jaké jsou příčiny, příznaky a léčba otoku plic?

Svalové křeče

Svalové křeče

Svalové křeče nemusí být příznakem žádného onemocnění, nelze je však podceňovat. Mezi příčiny svalových křečí patří nadměrná fyzické aktivita a nedostatek hořčíku v organismu. Svalové křeče mohou být i výsledkem poruchy v nervovém a hormonálním systému.

Ochrnutí

Ochrnutí

Ochrnutí neboli obrna je pojem, pod kterým si každý představí invalidního člověka. Ochrnutí je ale ve skutečnosti výraz pro poruchu funkce jakéhokoliv svalu. Malá ochrnutí jsou běžná - velmi známá je třeba tzv. Bellova obrna lícního nervu, kdy nefungují svaly ovládající koutek...

Hučení v uších

Hučení v uších

Hučení v uších je obrovsky nepříjemný příznak celé skupiny nemocí. Rozlišujeme tzv. objektivní hučení v uších, kdy jsou slyšené zvuky skutečné, a subjektivní hučení v uších, kdy toto hučení slyší pouze pacient a zvuk je imaginární... Hučí Vám v uších...? Čtěte dál a zjistěte podrobnosti...

Bolest při nádechu

Bolest při nádechu

Bolest při nádechu je opravdu nepříjemný pocit, znemožňující člověk úplně dodechnout. Bolest při nádechu může mít celou řadu vážných příčin, jako jsou záněty pleury, plic, plicní embolie nebo třeba zlomenina žeber. Bolest při nádechu by nás měla vždy dovést k lékaři...

Bolest končetin

Bolest končetin

Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.

Anémie - příznaky

Anémie - příznaky

Anémie neboli chudokrevnost je choroba, která je dána nízkým počtem funkčních červených krvinek. Mezi hlavní příznaky anemie patří snížená fyzická výkonnost, snadná únavnost, dušnost a bledost...

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi - nepříjemný svíraví pocit, který omezuje možnost nádechu. S tlakem na hrudi je to těžké - může být způsoben vertebrogenními potížemi - tedy je "od páteře", stejně jako závažnými stavy jako infarkt myokardu, aneurysma aorty či plicní embolie...

Srdeční selhání - příznaky

Srdeční selhání - příznaky

Srdeční selhání je onemocnění, při kterém srdce nezvládá pumpovat dostatečné množství krve do organismu. Příznaky srdečního selhání záleží na tom, je-li postižena pravá či levá polovina srdce, případně je-li selháním postiženo srdce celé. Příznaky srdečního selhání také nemusí být rozpoznány, v tomto případě je pacient ohrožen pozdním stanovením diagnózy a horší prognózou.

Bradykardie - zpomalení srdečního rytmu

Bradykardie - zpomalení srdečního rytmu

Bradykardie neboli zpomalení srdečního rytmu je stav, při kterém se frekvence srdeční činnosti zpomalí pod 60 stahů za minutu. Bradykardie je zajímává tím, že některým lidem, kteří bradykardií trpí, způsobuje závažné obtíže, zatímco jiní o ní vůbec nevědí. Do první skupiny patří lidé, u kterých je bradykardie způsobena jiným onemocněním, především poruchou funkce převodního systému srdečního, poruchami funkce štítné žlázy či vysokým nitrolebečním tlakem. Do druhé skupiny patří například sportovci, u kterých je bradykardie způsobena jejich tréninkem a je v zásadě neškodná.

Tachykardie - zrychlení srdečního rytmu

Tachykardie - zrychlení srdečního rytmu

Tachykardie znamená zvýšení frekvence činnosti srdce nad 90 stahů za minutu. Tachykardie může být fyziologickou odpovědí organismu na nejrůznější stimuly jakož i příznakem mnoha chorob. Tachykardii zaznamenáváme jak při zvýšené fyzické zátěži, kdy je potřeba pumpovat do těla větší množství okysličené krve, tak při stresu v tom nejširším slova smyslu, tedy psychickém, při nemoci či zranění. Tachykardie může být způsobena také celou řadou chorob. Vyskytuje se při chudokrevnosti, onemocnění štítné žlázy nebo při některých vlastních nemocech srdce. Tachykardie může vyústit v poruchu srdečního rytmu, která může člověka ohrožovat přímo na životě.

Nadýmání

Nadýmání

Nadýmáním se označuje zvýšená tvorba plynů ve střevě, což je věc, která čas od času trápí takřka každého z nás. Nadýmání vzniká buď jako výsledek příjmu potravin, které označujeme jako nadýmavé, nebo může být nadýmání příznakem některých nemocí...

Bolest nohou

Bolest nohou

Bolest nohou je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se lidé potýkají. Bolest může překvapit náhle a krátkodobě či obtěžovat opakovaně nebo dlouhodobě. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, který tu pravou příčinu odhalí a následně doporučí vhodnou léčbu. Léčba bolesti nohou zahrnuje odpočinek, léky proti bolesti, protahovací cvičení či změnu v návycích nebo obuvi. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.

Bolest rukou

Bolest rukou

Bolest rukou je velmi obtěžující a kvalitu života snižující příznak, který trápí velkou část populace. Bolest rukou je dávána do souvislosti s chorobami jako syndrom karpálního tunelu, dna, artróza či revmatoidní artritida. Bolest rukou by Vás měla vždy dovést k lékaři, aby její příčina nezanechala trvalé následky...

Bušení srdce

Bušení srdce

Bušení srdce, jinak také palpitace, jsou nepříjemně vnímané údery srdce, jichž si za normálních okolností nejsme vědomi. Mohou být způsobeny např. zvýšením fyzické zátěže, ale i některými onemocněními. Bušení srdce se jako příznak může objevit např. u hypoglykémie, chudokrevnosti nebo při nesprávné funkci štítné žlázy. Každé bušení srdce vzniklé z neznámých příčin, bez fyzické zátěže, by mělo být řádně vyšetřeno a náležitě léčeno.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.

Vlhký kašel

Vlhký kašel

Vlhký kašel - neboli produktivní kašel - je takový, při kterém vykašláváme větší množství hlenu, jež se ve zvýšené míře tvoří v poškozených dýchacích cestách. Vlhký kašel vzniká při nemocech jako jsou záněty průdušek, otoky plic, zápal plic, ale také při nádorech. Dlouhotrvající vlhký kašel by neměl být nikdy podceňován...

Pískání v uších

Pískání v uších

Pískání v uších může být projevem celé řady nejrůznějších onemocnění a u různých pacientů může mít různou podobu. U některých se vyskytuje hučení, u jiných pískání, někdy dokonce šumění, pro všechny tyto typy je však společné, že nemohou být slyšeny dalšími osobami. Protože obvykle obtěžují pacienta v průběhu celého dne, znesnadňují mu soustředění na práci a studium a je pro něj obtížné usnout a relaxovat. Z toho pak vzniká celá řada psychických i fyzických poruch, na něze zacílena možná terapie.

Bolest očí

Bolest očí

Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.

Bolest oka

Bolest oka

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Slepota

Slepota

Slepota je kompletní ztráta zraku. Mnohem častěji se však vyskytuje tzv. praktická slepota, kdy je zachována zbytková činnost oka. Nejčastější příčinou slepoty jsou onemocnění jako zelený a šedý zákal, cukrovka, úrazy nebo virové infekce. V rozvojových zemích pak může u dětí slepota vznikat i z nedostatku vitamínů. Při každé změně v našem zraku bychom měli navštívit lékaře a nechat se vyšetřit a tím předejít případným komplikacím.

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku je velmi závažný příznak nemocí, které mohou zrak poškodit i trvale. Závažnými příčinami náhlé ztráty zraku jsou porucha cévního zásobení oka, odchlípení sítnice, krvácení do sklivce, ale také cévní mozková příhoda. Z toho plyne, že náhlá ztráta zraku by nás vždy měla vést k neprodlené návštěvě lékaře...

Nespavost

Nespavost

Nespavost neboli insomnie je nemoc, která patří do skupiny poruch spánku. Nespavost je velice vyčerpávající onemocnění, které může být zapříčiněno nejrůznějšími vnějšími, ale i vnitřními vlivy. Za nespavost často může stres, psychické a emoční vypětí nebo bolestivé onemocnění. Nespavost může mít špatný dopad na práci, školu nebo vztahy, a proto je vhodné navštívit lékaře.

Poruchy spánku

Poruchy spánku

Poruchy spánku jsou poměrně rozsáhlou skupinou stavů, charakteristické tím, že je na spánku něco patologického, nenormálního. Poruchy spánku můžeme rozdělit na stavy typické nedostatkem spánku, stavy s nadměrnou spavostí a potom na stavy, kdy je spánek patologický něčím jiným nežli svojí délkou...

Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol

Cholesterol je pro tělo velmi důležitá látka, která je však opředena mnoha mýty a pověstmi. Většina lidí vnímá totiž cholesterol jako něco univerzálně zlého - cholesterol je však potřebný pro tvorbu buněčných membrán, pro výrobu hormonů, atd. Špatně je, když máme cholesterolu mnoho, zejména tedy tzv. zlého cholesterolu, tzv. LDL. Jeho vysoká hladina vede ke vzniku aterosklerózy...

Bezvědomí

Bezvědomí

Bezvědomí je stav, při kterém dochází k úplnému či částečnému přerušení vnímání podnětů, které k nám přicházejí z okolí. Bezvědomí má celou řadu příčin. Některé z příčin bezvědomí leží v samotném mozku - nádory, krvácení, epilepsie, jiné mimo něj - například selhání různých orgánů. Ať už je příčina bezvědomí jakákoliv, je vždy nutné přivolat lékaře a žádné bezvědomí nepodcenit...

Otok

Otok

Otok neboli edém je stav, při kterém dojde k nahromadění tekutiny v určité tkáni. Otoky jsou samozřejmě běžnou součástí života, tzv. otéct totiž může i štípnutí komára, poraněný kloub či rána po vytržení zubu. Existují ale i otoky závažné, ba až život ohrožující, jako otok mozku, plic, nebo otok při anafylaktické reakci...

Nadváha

Nadváha

Nadváha je velice často skloňovaný pojem a problém, který trápí velkou část západní populace. Nejde ani tak o to, že při nadváze se sami sobě nelíbíme, nevlezeme se do plavek či do šatů, které jsme si koupili minulou plesovou sezónu. Nadváha a hlavně potom její pokročilá forma - obezita - má totiž celou řadu velmi negativních důsledků na naše zdraví...

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak často vzniká bez zjevné příčiny, hovoříme tak o primární hypertenzi. Často je ale vysoký krevní tlak důsledkem onemocnění, nejčastěji kornatění tepen. Vysoký krevní tlak působí na cévy a poškozuje je, proto může vyvolat infarkt, mrtvici a další. Vysoký krevní tlak je přezdívaný jako tichý zabiják, protože pacient trpící vysokým krevním tlakem dlouho nemá žádné symptomy.

Neklid

Neklid

Neklid je přirozená reakce na určitou psychickou nebo emoční zátěž. Rozlišujeme mírný neklid, který se projevuje zvýšenou gestikulací a mimikou, podupáváním, čí přešlapováním. Někdy může být neklid celkový, nejčastěji spojený s poruchami osobnosti. Takový neklid nazýváme agitovanost a může přecházet až v agresivní chování.

Únava

Únava

Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...

Léčba

Chinin

Chinin

Chinin je již od 17.století známý lék především na malárii a některá svalová či srdeční onemocnění. Tento lék lékaři označují jako lék druhé volby, jelikož jeho účinná dávka je stejně vysoká jako jeho dávka toxická. A právě proto jej nahradily uměle vyrobené přípravky.

Elektrokardiogram

Elektrokardiogram

Elektrokardiogram, neboli EKG, je vyšetření elektrické aktivity srdce speciálním přístrojem, které je bezbolestné a bez vedlejších účinků. Při EKG pacient leží na lůžku a na tělo se mu přiloží snímací elektrody a přístroj pak jimi snímá změny elektrického napětí, které se šíří ze srdce do celého těla, a zapisuje je na posuvný papír.

Srdeční selhání - léčba

Srdeční selhání - léčba

Srdeční selhání je nemoc, při které srdce nezvládá svoji základní funkci - pumpovat krev do organismu. Léčba srdečního selhání se soustřeďuje na podporu funkce srdce a na odstranění vyvolávající příčiny. Správnou léčbu srdečního selhání – ať už pomocí léků nebo chirugického zákroku – určuje vždy lékař.

Kardiostimulátor a defibrilátor

Kardiostimulátor a defibrilátor

Kardiostimulátor a defibrilátor jsou přístroje, které ovlivňují elektrický signál v srdci. Kardiostimulátor přímo ovlivňuje tvorbu elektrických impulzů v srdci, tím i srdeční frekvenci. Kardioverter, defibrilátor, je určen k tomu, aby svojí aktivitou obnovil správné vedení vzruchu v srdci v případě, kdy dojde k srdeční arytmii.

Kardiomyopatie - léčba

Kardiomyopatie - léčba

Kardiomyopatie je onemocnění, při kterém dochází vlivem nadměrného ztluštění stěny srdečních komor nebo vlivem jejich nadměrného roztažení, k nesprávné funkci srdce. Léčba kardiomyopatií je zaměřena na zefektivnění práce srdce, upravení nesprávně vedených elektrických impulzů v srdci a v určitých případech se kardiomyopatie léčí chirurgickým zákrokem. Prognóza pacientů s kardiomyopatiemi je však velmi problematická.

Fibrilace síní - léčba

Fibrilace síní - léčba

Fibrilace síní je jednou z nejčastějších srdečních arytmií. Podstatou fibrilace síní je nesprávné vedení elektrického vzruchu v srdečních síních. Léčba fibrilace síní může být farmakologická, pomocí léků, elektrickým výbojem za použití defibrilátoru a v některých případech také chirurgická.

EKG a ECHO

EKG a ECHO

EKG a ECHO patří k nejběžnějším kardiologickým a interním vyšetřením. EKG a ECHO jsou dostupné a rychlé metody, jak zkontrolovat aktuální funkci srdce a umožňují rychle diagnostikovat případná onemocnění. EKG a ECHO jsou bezbolestné vyšetřovací metody, které pacienta nezatěžují.

Vyšetření srdce

Vyšetření srdce

Vyšetření srdce patří k těm nejdůležitějším vyšetřením v medicíně. Pomáhají nejen odhalit již existující rozvinuté srdeční onemocnění, ale také v prevenci chorob srdce. Mezi vyšetření srdce řadíme fyzikální vyšetření prováděná běžně například v ordinaci praktického lékaře, přístrojová neinvazivní i invazivní vyšetření a dále vyšetření biochemická, která provádíme průkazem specifických látek v krvi.