Infarkt myokardu

Trápí vás potíže s infarktem myokardu? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách infarktu myokardu. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je angina pectoris či ischemická choroba srdeční. A příznaky infarktu myokardu, kam patří bolest na hrudi nebo tlak na hrudi.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Prevence Infarktu myokardu

Prevence Infarktu myokardu

Prevence infarktu myokardu je nejlepším způsobem léčby tohoto závažného onemocnění. Prevencí infarktu myokardu rozumíme eliminaci rizikových faktorů infarktu, tedy vysokého krevního tlaku, obezity a s ním spojené vysoké hodnoty krevních tuků, vysokých hodnot krevních cukrů. Nejlepším preventivním opatřením infarktu je zdravý životní styl. Důležitý je dostatek pohybu, zdravá strava, nekuřáctví a pouze přiměřené množství alkoholu.

Ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční je časté onemocnění srdečního svalu. Vzniká na podkladě několika rizikových faktorů, které vedou ke vzniku aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Ischemická choroba srdeční má několik forem. Patří mezi ně angina pectoris, infarkt myokardu a náhlá srdeční smrt. Všechny formy ischemické choroby srdeční přitom ohrožují pacienty na životě.

Angina pectoris

Angina pectoris

Angina pectoris je jednou z forem ischemické choroby srdeční. Svými projevy nápadně připomíná infarkt myokardu, zásadní rozdíl však spočívá v tom, že při angině pectoris bolest na hrudi ustupuje s podáním léků, kdežto u infarktu nikoliv. Pro pacienta je rozhodující, zda trpí stabilní či nestabilní formou anginy pectoris. Nestabilní angina pectoris totiž bezprostředně vede ke vzniku infarktu myokardu.

Následky infarktu myokardu

Následky infarktu myokardu

Infarkt myokardu je velice časté onemocnění, které je v rozvinutých zemích nejčastější příčinou smrti. Následky infarktu myokardu se liší v závislosti na tom, jak vážně bylo srdce při infarktu postiženo. Lidé se po infarktu musí v životě některých věcí vzdát, existuje celá řada opatření, které musí po infarktu myokardu dodržovat.

Infarkt myokardu – rizikové faktory

Infarkt myokardu – rizikové faktory

Infarkt myokardu je postrachem moderní doby. Díváte-li se kolem sebe, vidíte, že infarktem myokardu trpí především lidé s nadváhou, lidé s vysokým krevním tlakem, či pacienti s diabetem. Vyšší výskyt infarktu je také u kuřáků. Je tedy velmi důležité vědět, jaké má infarkt myokardu rizikové faktory a jak se těmto faktorům vyhnout. Jen tak se můžeme infarktu myokardu vyvarovat.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je časté onemocnění srdečního svalu. Infarkt je nejčastěji způsoben nedostatečným přísunem okysličené krve k buňkám srdce, což vede k jejich smrti. Bezprostřední příčinou infarktu myokardu je ucpání věnčité tepny na podkladě aterosklerózy, kornatění tepen. Bohužel, pacientů s infarktem myokardu navzdory osvětě neustále přibývá.

Příznaky

Mžitky před očima

Mžitky před očima

Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?

Mdloby

Mdloby

Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...

Bolest končetin

Bolest končetin

Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi - nepříjemný svíraví pocit, který omezuje možnost nádechu. S tlakem na hrudi je to těžké - může být způsoben vertebrogenními potížemi - tedy je "od páteře", stejně jako závažnými stavy jako infarkt myokardu, aneurysma aorty či plicní embolie...

Infarkt myokardu - příznaky

Infarkt myokardu - příznaky

Infarkt myokardu bezprostředně ohrožuje pacienty na životě. To, jestli a v jaké kondici pacienti infarkt myokardu překonají, závisí na stanovení včasné diagnózy infarktu a na rychlém zahájení léčby. Kvůli tomu je nutné znát typické příznaky infarktu myokardu, při jejichž podceňování dochází k oddálení léčby a výraznému zhoršení kvality života pacientů po infarktu.

Škytavka

Škytavka

Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...

Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku, nebo chcete-li bolest umístěná ve střední části břicha, je nepříjemný pocit, který někdy zažívá každý z nás. Bolest žaludku může mít celou řadu příčin - stres, požití nevhodného jídla či pití, atd. Bolest žaludku však může mít i celou řadu závažnějších důvodů a v žádném případě by neměla být - zvláště trvá-li dlouho či je-li neobvyklá - podceňována...

Pocení

Pocení

Pocení je pro člověka nezbytný proces, jelikož reguluje tělesnou teplotu. Je přirozené se více potit v teple, při námaze, horečce, nervozitě nebo stresu. Při pocení se tělo ochlazuje a vyměšuje škodlivé látky. Avšak nadměrné pocení může dost znepříjemnit život nejen postiženému, ale i jeho okolí. Nadměrné pocení může být i příznakem různě vážných onemocnění a proto je nutné nechat se vyšetřit lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.

Bolest ramene

Bolest ramene

Bolest ramene je obtěžující a fyzickou aktivitu omezující příznak, který může mít řadu příčin. Bolest ramene je nejčastěji způsobena tzv. syndromem bolestivého ramene, které vzniká postupným poškozováním a přetěžováním ramenního kloubu. Bolest ramene však může způsobit také úraz a osteoartróza...

Bušení srdce

Bušení srdce

Bušení srdce, jinak také palpitace, jsou nepříjemně vnímané údery srdce, jichž si za normálních okolností nejsme vědomi. Mohou být způsobeny např. zvýšením fyzické zátěže, ale i některými onemocněními. Bušení srdce se jako příznak může objevit např. u hypoglykémie, chudokrevnosti nebo při nesprávné funkci štítné žlázy. Každé bušení srdce vzniklé z neznámých příčin, bez fyzické zátěže, by mělo být řádně vyšetřeno a náležitě léčeno.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.

Chrápání

Chrápání

Chrápání je způsobeno ucpanými dýchacími cestami. Pokud není chrápání spojeno s poruchou spánku, není třeba jej řešit. V případě, že se dotyčný budí ráno neodpočatý a unavený, je možné, že se objevila spánková apnoe v důsledku chrápání. V tom případě je na místě lékařská pomoc, protože tito chrápající pacienti poté trpí vysokým krevním tlakem, vyšší pravděpodobností infarktu myokardu apod.

Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolesti zubů patří mezi nejčastější problémy. Bolesti zubů bývají ve většině případů způsobeny zubním kazem. Bolesti zubů mohou mít i další příčiny, jako zánět zubní dřeně, zánět dásní, ale dokonce i při infarktu myokardu může bolest vystřelovat až do zubů. Nejlepší obranou před bolestí zubů je dostatečná prevence.

Závratě

Závratě

Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...

Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol

Cholesterol je pro tělo velmi důležitá látka, která je však opředena mnoha mýty a pověstmi. Většina lidí vnímá totiž cholesterol jako něco univerzálně zlého - cholesterol je však potřebný pro tvorbu buněčných membrán, pro výrobu hormonů, atd. Špatně je, když máme cholesterolu mnoho, zejména tedy tzv. zlého cholesterolu, tzv. LDL. Jeho vysoká hladina vede ke vzniku aterosklerózy...

Bezvědomí

Bezvědomí

Bezvědomí je stav, při kterém dochází k úplnému či částečnému přerušení vnímání podnětů, které k nám přicházejí z okolí. Bezvědomí má celou řadu příčin. Některé z příčin bezvědomí leží v samotném mozku - nádory, krvácení, epilepsie, jiné mimo něj - například selhání různých orgánů. Ať už je příčina bezvědomí jakákoliv, je vždy nutné přivolat lékaře a žádné bezvědomí nepodcenit...

Nadváha

Nadváha

Nadváha je velice často skloňovaný pojem a problém, který trápí velkou část západní populace. Nejde ani tak o to, že při nadváze se sami sobě nelíbíme, nevlezeme se do plavek či do šatů, které jsme si koupili minulou plesovou sezónu. Nadváha a hlavně potom její pokročilá forma - obezita - má totiž celou řadu velmi negativních důsledků na naše zdraví...

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak často vzniká bez zjevné příčiny, hovoříme tak o primární hypertenzi. Často je ale vysoký krevní tlak důsledkem onemocnění, nejčastěji kornatění tepen. Vysoký krevní tlak působí na cévy a poškozuje je, proto může vyvolat infarkt, mrtvici a další. Vysoký krevní tlak je přezdívaný jako tichý zabiják, protože pacient trpící vysokým krevním tlakem dlouho nemá žádné symptomy.

Úzkost

Úzkost

Úzkost je pocit strachu, u kterého ale nedokážeme identifikovat přesnou příčinu. Nevíme, čeho se vlastně bojíme. Úzkost je celkem běžný pocit, kterým občas v určitých situacích trpí téměř každý. Dostavuje-li se ale úzkost příliš často nebo není-li adekvátní situaci, měli bychom ji řešit s odborníky...

Léčba

Cholesterol jako laboratorní hodnota

Cholesterol jako laboratorní hodnota

Cholesterol patří mezi lipoproteiny krevní plazmy. Cholesterol můžeme schématicky rozdělit na HDL cholesterol, který odvádí přebytečné lipidy od tkání, a na LDL cholesterol, který bohužel naše tkáně lipidy zásobuje. Jak se tedy hladina cholesterolu stanovuje? A co výsledky znamenají?

Troponin

Troponin

Troponin je látka, u které zkoumáme její koncentraci v krvi. Troponin v krvi za normálních okolností - tedy je li naše tělo zdravé - nemá být. Zvýšená hladina troponinu ukazuje na poškození buněk srdečního svalu, ze kterých se troponin vyskytuje.

Myoglobin

Myoglobin

Myoglobin je bílkovina, která se zcela běžně vyskytuje v buňkách srdeční a kosterní svaloviny. Myoglobin se při úmrtí těchto buněk vyplavuje do krve, z které se také stanovuje jeho hodnota. Myoglobin a jeho zvýšená hladina tak může signalizovat poškození srdce, kosterních svalů či ledvin, kterými se dostává z těla pryč.

CK-MB

CK-MB

CK - MB neboli kreatinkináza. CK - MB je důležitý enzym, který se podílí na energetickém metabolismu buňky. Zvýšení hladiny CK - MB (kreatinkinázy) ukazuje na poškození srdeční buňky. CK - MB a její zvýšení je typické pro infarkt myokardu, zánět srdečního svalu, či pro srdeční selhávání.

Vyšetření srdce

Vyšetření srdce

Vyšetření srdce patří k těm nejdůležitějším vyšetřením v medicíně. Pomáhají nejen odhalit již existující rozvinuté srdeční onemocnění, ale také v prevenci chorob srdce. Mezi vyšetření srdce řadíme fyzikální vyšetření prováděná běžně například v ordinaci praktického lékaře, přístrojová neinvazivní i invazivní vyšetření a dále vyšetření biochemická, která provádíme průkazem specifických látek v krvi.

Ischemická choroba srdeční - léčba

Ischemická choroba srdeční - léčba

Léčba ischemické choroby srdeční, nemoci, jež má za následek většinu úmrtí v ČR, se odvíjí od její konkrétní formy. Ischemická choroba srdeční sdružuje infarkt myokardu, anginu pectoris, srdeční selhávání a náhlou srdeční smrt. Léčba ischemické choroby srdeční je vzhledem k její četnosti velmi významná a její správné provedení má zásadní vliv na kvalitu života velké části naší populace.

Infarkt myokardu – první pomoc

Infarkt myokardu – první pomoc

První pomoc při infarktu myokardu je často tím nejdůležitějším život zachraňujícím opatřením. První pomoc při infarktu myokardu zahrnuje rozpoznání nemoci jako takové, zavolání rychlé lékařské pomoci, podání některých medikamentů a v případě masivního postižení srdce zahájení neodkladné resuscitace. První pomoc při infarktu myokardu musí být rychlá a rozhodná, váhání si může vybrat tu nejvyšší daň.

Angina pectoris - léčba

Angina pectoris - léčba

Angina pectoris – záchvaty bolesti na hrudníku – vzniká kvůli nedostatečnému přívodu okysličené krve k buňkám srdce. Léčba anginy pectoris tedy spočívá ve zvýšení přítoku okysličené krve k srdečním buňkám a dále ve snížení spotřeby okysličené krve srdečními buňkami. Anginu pectoris léčíme režimovými opatřeními, léky, nebo chirurgickým zákrokem.

Léčba infarktu myokardu

Léčba infarktu myokardu

Infarkt myokardu znamená odumírání buněk srdce kvůli nedostatku okysličené krve. Toto onemocnění v dnešní době postihuje stále více lidí. Léčba infarktu myokardu je tak v popředí zájmu lékařů. Nejdůležitější ze všeho je, aby byla léčba infarktu myokardu zahájena co nejdříve od jeho vzniku. Naštěstí máme v ČR jednu z nejlepších sítí tzv. kardiocenter, zařízení specializujících se na léčbu infarktu myokardu.