7Září
2021

Menstruace

7. Září 2021 |
Menstruace
Příznaky

Menstruační cyklus je pravidelně se opakující proces ženského těla, při kterém dochází na základě hormonálních změn k odlučování děložní sliznice. Menstruace se u žen pravidelně opakuje od puberty a ustává až během menopauzy.

 

Menstruační cyklus je pravidelně se opakující proces ženského těla, při kterém dochází na základě hormonálních změn k odlučování děložní sliznice. První menstruace nastává u dívek kolem 12. roku věku. Ze začátku bývá nepravidelná, ale s postupem času se pravidelnost cyklu srovnává. První menstruace bývají často anovulační, tedy během nich nedochází k ovulaci. Pokud menstruace nenastoupí do 15. roku věku, je vhodné vyhledat gynekologa.

Fáze menstruačního cyklu

Fyziologický menstruační cyklus trvá 23-33 dní. Za začátek cyklu se považuje první den krvácení. Menstruaci můžeme dělit na čtyři fáze – menstruační, regenerační, proliferační a sekreční. Během fáze menstruační dochází k odlučování děložní sliznice, což se projevuje jako krvácení. Tato fáze trvá zhruba 1-4 dny. Krevní ztráta nebývá většinou větší, než 80ml krve.

Po fází menstruační nastávají fáze regenerační a proliferační, při kterých dochází k obnovování a růstu děložní sliznice. V poslední, tedy sekreční fázi, dochází k mohutnění sliznice dělohy. Pokud nedojde k usazení oplodněného vajíčka do děložní sliznice, cyklus se opakuje a dochází opět ke ztrátě děložní sliznice.  

Hormonální regulace

Celá menstruace je řízena hormony – estrogeny, gestageny, folikuly stimulujícím hormonem a luteinizačním hormonem. Kromě změn na děložní sliznici dochází i ke změnám na vaječnících. Během cyklu dozrávají vlivem hormonů folikuly, které obsahují vajíčka. Když folikul dozraje, praská a uvolňuje se vajíčko – tento proces nazýváme ovulace. Vajíčko poté putuje vejcovody do dělohy. Pokud se na své cestě setká se spermií, může dojít k oplodnění. Oplodněné vajíčko se zachytává na děložní sliznici a začíná těhotenství. Pokud k oplodnění nedojde, vajíčko je společně s děložní sliznicí a krví vyloučeno ven z těla ženy.

Plodné dny

V souvislosti s menstruačním cyklem se často zmiňují tzv. plodné dny – jsou to dny kolem ovulace, kdy je největší pravděpodobnost otěhotnění. Pro  Ovulace nastává většinou v polovině menstruačního cyklu a plodné dny jsou většinou 4 dny před ovulací a 2 dny po ovulaci. Délka menstruačního cyklu nebývá u vždy stejná, proto se dá ovulace zjišťovat za pomocní ovulačních testů nebo měřením teploty, kolem ovulace se teplota mírně zvyšuje.

Vložit příspěvek