12Duben
2012
MUDr. Veronika Fejfarová

Obezita

12. Duben 2012 | MUDr. Veronika Fejfarová
Obezita
Strava

Obezita je v poslední době nazývána „epidemií nového století“. Hlavní příčinou je nezdravý životní styl, ve kterém převažuje příjem energie nad jejím výdejem. Je to dáno jednak příjmem tučných a přeslazených jídel, ale zároveň také nedostatkem pohybu. Obezita je nemoc, která přináší posměch, osamělost a často pocity depresí, a to nejen u dětí, proto by se lidé trpící touto nemocí měli zamyslet, požádat o radu lékaře a zásadně změnit svůj životní styl.

Obezita

V posledních letech se o obezitě začíná mluvit jako o epidemii nového století. Stále více lidí je obézních a tento trend neustále roste. Bohužel se nejedná jen o estetický problém, ale hlavně o problém zdravotní, jelikož komplikace obezity jsou hned po kouření nejčastější příčinou smrti. Navíc tato problematika zasahuje do všech životních oblastí – jak již bylo zmíněno – zdravotních, ale i sociálních. Česká republika zaujímá bohužel první místa v počtu obézních lidí. Přibližně každý čtvrtý Čech je obézní. K tomu, abyste zjistili, zda jste nebo nejste obézní a zda se Vás tato kapitola týká, Vám postačí orientační výpočet BMI.

Obezita a její měření

BMI neboli Body Mass Index zjistíte tak, že vydělíte svou váhu v kilogramech výškou v metrech, kterou jste umocnili na druhou. Tedy tělesná váha (kg) / tělesná výška2 (m). Optimální hodnoty se pohybují mezi 18 až 25. Rozmezí 25–30 ukazuje na nadváhu a pokud člověku vyšlo číslo vyšší než 30, jedná se již o obezitu, kterou by měl začít neodkladně řešit. Cenným ukazatelem je i obvod pasu. U mužů by se měl pohybovat nejlépe do 94 cm a u žen do 80 cm. Vědci totiž zjistili, že není tuk jako tuk. Vyšší riziko zdravotních problémů a komplikací totiž přináší takzvaný útrobní tuk, tedy tuk, který se nachází v břišní dutině mezi kličkami střeva a jinými orgány. Za normálních okolností by jej zde nemělo být mnoho a právě o jeho množství nás informuje obvod pasu. Dobrou zprávou však je, že se jej člověk zbaví snáze než tuku podkožního, pokud začne sám pro sebe něco dělat a pokusí se snížit váhu.

Obezita a její faktory

Obezita vzniká kombinací řady faktorů. Mezi nejdůležitější patří vlivy genetické a nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Bylo zjištěno, že až v 50 % se na vzniku obezity podílí dědičnost. Pokud tedy člověk má oba rodiče obézní, až v 80 % má šanci, že bude také obézní, pokud nebude dodržovat zdravý životní styl. Ovšem nejdůležitějším faktorem pro vznik obezity je energická nerovnáha. Tedy situace, kdy se více energie přijme než vydá. Lidé jsou neustále obklopeni množstvím jídla a mají stále méně času na pohyb. Když se vrátí večer z práce, kde mnohdy sedí, nemají sílu na nějaký sport a často dají přednost nenáročné činnosti, jakou je například sledování televize. Není tedy divu, že přibírají. Ovšem to je otázkou priorit a plánování. Zda je pro ně důležitější pohodlí nebo vlastní zdraví. Na tuto otázku si každý musí odpovědět sám. Nesmíme opomenout, že na obezitě se podílejí i vlivy hormonální, ale ty se uplatňují asi v 1%. Jde například o onemocnění štítné žlázy. Dále roli hrají faktory metabolické či užívání léků, které podporují chuť k jídlu, jako antidepresiva, glukokortikoidy či neuroleptika. A v neposlední řadě mají důležitý vliv i emoční faktory – jakými jsou stres, deprese či osamělost. Jídlo totiž, jak je známo uklidňuje a působí na naši psychiku.

Obezita a jak ji začít řešit

V dřívějších dobách, kdy lidé hladověli a jídlo měli jednou za čas, bylo ukládání tuků velkou výhodou. Přežili jen ti, kteří dokázali nejlépe využít energii. V dnešní době, kdy ovšem máme jídlo na každém rohu a můžeme si jej kdykoliv bez problémů koupit, se tato výhoda začíná proti nám obracet. Navíc i sedavý způsob života a nedostatečný pohyb mají velký podíl na tom, že čím dál více lidí je obézních. Pokud si všechna rizika uvědomíte včas a začnete dělat něco pro své zdraví, máte velkou šanci, že se vám obezita a její komplikace vyhnou. Pokud se vás obezita již týká, vězte, že nikdy není pozdě a i lehký úbytek na váze zlepší Váš zdravotní stav, a můžete tak předejít rozvojí komplikací, proto neváhejte se obrátit na svého lékaře, který vám nejlépe poradí. Protože držení různých moderních diet, které často nejsou racionální, vám může zpomalit metabolismus a spíše ještě uškodit.

 

Vložit příspěvek

Dále na portálu medixa naleznete: