19Srpen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Suchý kašel

19. Srpen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Suchý kašel
Příznaky

Suchý kašel je neproduktivní dráždivý kašel, který svým nositelům citelně znepříjemňuje život. Suchý kašel vzniká nejčastěji na podkladě přítomnosti dráždivých látek - prachu a různých alergenů. Zajímavé je, že suchý kašel může být způsoben i užíváním jedněch velmi používaných léků na krevní tlak...

Suchý kašel

Kašel je přirozenou obrannou reakcí organismu, která má zabránit vdechnutí cizích těles a napomáhá očistě dýchacích cest od hlenů, prachu a případně od již vdechnutých cizích těles. Také je reakcí na podráždění, které mohou způsobovat látky rozptýlené ve vzduchu, případně i vnější vlivy. V tomto textu se budeme zabývat suchým kašlem. Lehce si jej rozdělíme a řekneme si, jaké jsou jeho nejdůležitější příčiny. Na začátek si ještě řekněme, že suchý kašel je takový kašel, při kterém není produkován téměř žádný hlen (pouze zanedbatelné množství).

Dráždivé příčiny suchého kašle

Suché kašle můžeme rozdělit na ty, co vznikají náhle (akutní) a trvají maximálně 3 týdny, a na vleklé (chronické) trvající více jak 8 týdnů. Při suchém kašli nevykašláváme hlen a kašel bývá dráždivý a mohou ho doprovázet otoky dýchacích cest, což vede ke zhoršenému dýchání. Často se vyskytuje i u zdravých jedinců a to při přechodu z chladného prostředí do teplého. Dále se může objevit při zvýšení psychické zátěže. Kouř, který obsahuje malé částice prachu, dehet, popřípadě i jiné toxické látky, vyvolává záchvaty suchého kašle (třeba při dýchání cigaretového kouře v zakouřené místnosti). Prach rozptýlený ve vzduchu také dráždí ke kašli. Tento suchý kašel postihuje hlavně některé profese, které pracují v prašném prostředí a také lidi, kteří v takovémto prostředí žijí. Další příčinou je vdechnutí cizího tělesa. Klasicky se jedná o pití, jídlo a mušky. Suchý kašel vzniká také při vniknutí obsahu žaludku do dýchacích cest. K tomu dochází při oslabení funkce svalu (svěrače), který uzavírá vstup do žaludku. Tento sval má za úkol bránit právě takovému návratu potravy.

Zánětlivé příčiny suchého kašle

Příčinou suchého kašle může být i řada infekčních zánětů. Prvním, o kterém se zmíníme, je zánět hrtanu. Ten může být osamocený nebo může být spojen s onemocněním horních cest dýchacích. Nejčastější příčina je virová infekce, ale může se jednat i o bakteriální. Kromě suchého kašle se projevuje chrapotem až ztrátou hlasu. Tento stav se objevuje za plného zdraví (třeba ráno při probuzení) často nebývá doprovázen teplotou, maximálně jejím mírným zvýšením, a polykání je nebolestivé. Děti jsou při tomto onemocnění neklidné. Dalším zánětem je zánět průdušnice. Příčina je stejná nebo podobná jako u zánětu hrtanu. Kromě suchého kašle může být tento stav doprovázen pálením za hrudní kostí. Suchý kašel je přítomný i u časných stadií zánětu průdušek. Ten je poté vystřídán vlhkým kašlem, při kterém odchází hlen. Zánět průdušek je doprovázen horečkou. Suchý kašel také doprovází alergie na pyly, plísně, roztoče a jiné. Mezi další příznaky alergického kašle patří rýma. Suchý kašel může vznikat i po užívání některých léků (př. ACE-inhibitory – což jsou látky snižující krevní tlak) po jejich vysazení rychle vymizí. Chronický suchý kašel může být následkem předešle infekce nebo příznakem astmatu.

Suchý kašel a poučení na závěr

Jak jsme popsali výše, suchý kašel má mnoho příčin. Tyto příčiny jsou různě závažné. Od méně závažných, jako jsou podráždění prachem, či vdechnutí pití a jídla, až po závažné záněty dýchacích cest, které mohou děti ohrožovat na životě. Abychom to shrnuli, pokud k suchému kašli došlo při výskytu v zakouřené místnosti, přechodu ze zimy do tepla, při dýchání prašného vzduchu, zakuckání se při jídle nebo pití, pak není nutné navštívit lékaře. Ale pokud se nás suchý kašel drží a znepříjemňuje nám život a v případě jakýchkoli pochybností o jeho závažnosti je na místě navštívit lékaře, neboť jenom on dokáže objektivně posoudit daný stav.

Související články

Diskuze

Jozef: Dobrý deň. Trápi ma suchý kašeľ už 11 rokov. Chodíl som po vyšetreniach ORL.Gastro, alergia, endokrinolo. pľúcne, všade mi robili vyšetrenia a výsledky boli dobré. Kašeľ mám stále lieky už neberiem žiadne. Mojim kašľom ruším okolie a aj doma to už ide na nervy. Poraďte mi prosím. Jozef.

11. Leden 2022 01:46

Věra: Trápil mě suchý kašel téměř 3 měsíce, žádný doktor nepřišel na příčinu. Vykašlala jsem si břišní a pupeční kýlu, podstoupila operaci, po které jsem měla 3 týdny kruté bolesti. Nemuselo to být, kdyby mě kašle někdo dokázal zbavit, nakonec odezněl sám...

02. Září 2019 09:06

Věra: Trápil mě suchý kašel téměř 3 měsíce, žádný doktor nepřišel na příčinu. Vykašlala jsem si břišní a pupeční kýlu, podstoupila operaci, po které jsem měla 3 týdny kruté bolesti. Nemuselo to být, kdyby m+ kašle někdo dokázal zbavit, nakonec odezněl sám...

02. Září 2019 09:49

janina: Také mám potíže s kašlem,mám ho už několik let.Prošla jsem všemi vyšetřeními a všechny nálezy byly v pořádku .Mám zpočátku suchý kašel který přechází do vlhkého kašle.Nejhorší záchvat kašle dostanu když si lehnu.Nakonec mi řekli,že je to astma.

20. Listopad 2017 11:58

Standa: Všude se doporučují všelijaké medicíny a já by měl jednu která se nemusí téměř platit kromě vody a to je otužování Míval jsem taky často průdušky dokonce jsem se jednou dostal do stavu kdy jsem to přecházel a párkrát se dusil což bylo hrozné Před dvěma roky jsem se začal otužovat nejdřív mytí do pasu studenou vodou později celý a předtím rozcvička venku dříve v pyžamu teď už i v -14stup.pouze ve spodním prádle všechno musí jít postupně pomalu systematicky celou zimu rozhazuju na zahradě sníh bez oblečení 10-20min sprchy začínám pozvolna vlažnou a ubírám až se dostanu na max chladné a to je 5stup.neříkám že je to včemocné ale letos mě zatím kašel nepostihnul V bytě nemám přetopené.Když jdu do obchodu nebo po ulici připadá mě že kašel je u nás národní sport Častější pobyt na čerstvém vzduchu přiměřené otužování napřetápět jsou myslím levné a účinné prostředky v boji proti nachlazení. :)

22. Únor 2015 02:39

Radanka: Na suchý kašel se mi nejvíce osvědčil bylinný sirup Stopkašel, hned po pár dnech jsem měla klid, účinný, cenově přijatelný.

03. Říjen 2014 10:52

Vložit příspěvek