19Srpen
2012
MUDr. Danica Deretic

Vlhký kašel

19. Srpen 2012 | MUDr. Danica Deretic
Vlhký kašel
Příznaky

Vlhký kašel - neboli produktivní kašel - je takový, při kterém vykašláváme větší množství hlenu, jež se ve zvýšené míře tvoří v poškozených dýchacích cestách. Vlhký kašel vzniká při nemocech jako jsou záněty průdušek, otoky plic, zápal plic, ale také při nádorech. Dlouhotrvající vlhký kašel by neměl být nikdy podceňován...

Vlhký kašel

Kašel je definován jako obranný mechanismus lidského organizmu, jehož účelem je uvolnění dýchacích cest od hlenu, slin, cizích těles a jiných škodlivin z vnějšího prostředí, které dráždí dýchací cesty. Začíná krátkým vdechem a projevuje se jako reflexní explozivní výdech s typickým zvukovým fenoménem. Kašel se dělí na podle několika kritérií, mezi něž patří například délka trvání (akutní, chronický) nebo vyvolávající příčina (alergie, cizí těleso, nádor). Nejčastěji se ale posuzuje podle produkce sekretu, kde je rozdělen na vlhký neboli produktivní (s vykašláváním sekretu) a suchý (bez sekretu). Sekret u vlhkého kašle může být hlenový, hnisavý a nebo s příměsí krve. Odborně se nazývá sputum, lze jej mikrobiologicky vyšetřit a diagnostikovat například některá bakteriální onemocnění. Fyziologicky jsou dýchací cesty pokryty speciálními řasinkami, jež usnadňují odchod sputa z plic. V případě velkého množství sputa, podráždění řasinek, jejich nefunkčnosti, stagnaci sputa aj. je postižený nucen k jeho vykašlávání.

Příčiny vlhkého kašle

Kašel může mít celou řadu příčin a provází zejména onemocnění, která postihují dýchací systém. Objevuje se však i u postižení srdce nebo trávicího systému. U některých onemocněních se může měnit ze suchého na vlhký a naopak. V tomto odstavci budou vyjmenovány nejčastější příčiny kašle, zejména vlhkého, které postihují člověka.

 

  • Zánět průdušek (latinsky bronchitis) - vede ve většině případů k vykašlávání hlenu, provází ho zvýšení tělesné teploty a může být způsoben bakteriální nebo virovou infekcí
  • Zápal plic (latinsky pneumonie) - kašel může být suchý i produktivní, onemocnění je provázeno teplotami, celkovou schváceností a případně bolestmi na hrudi
  • Plicní otok - při selhávání srdce se může začít hromadit krev v plicním řečišti, postupně se začne filtrovat do plic a nemocný vykašlává růžově zbarvenou tekutinu. Při obtížném dýchání, vykašlávání zbarveného sputa, je vhodné vyhledat lékaře.
  • Chronická obstrukční bronchopulmonální choroba (CHOPN) - projevuje se záchvaty kašle zejména v ranních hodinách. Dýchací cesty jsou neustále drážděny škodlivými látkami (typicky u kuřáků) a tvoří nadměrné množství hlenu, které se nemocnému obtížně vykašlává.
  • Nádory - při vykašlávání hlenu s příměsí krve můžeme vyslovit podezření na některé nádorové onemocnění, zejména rakovinu plic. V tomto případě je nutné okamžitě navštívit lékaře.
  • Cystická fibróza - je vrozené onemocnění postihující několik orgánových systémů, které zkracuje život postiženého pacienta V případě onemocnění plic se v dýchacích cestách zadržuje hlen, který je obtížně vykašláván a nemocný tak trpí velmi častými infekcemi.
  • Tuberkulóza - pro toto vysoce infekční onemocnění, při kterém jsou velmi často postiženy plíce, je jedním z častých příznaků vykašlávání krve.

Vlhký kašel a jeho léčba

Než začneme léčbu, je nutné zjistit původce kašle. Ve většině případů se jedná o prosté infekční onemocnění, jako je nachlazení nebo zánět průdušek. Na produktivní kašel se užívá několik druhů léků. Takzvaná mukolytika snižují vazkost hlenu a pomáhají tak jeho snadnějšímu vykašlávání. Dalším lékem volby jsou sekretomotorika. Ta zvyšují produkci řídkého hlenu, jenž naředí sputum a usnadní tak jeho odstranění z dýchacích cest. Pokud nezjistíme příčinu, můžeme se pokusit tlumit kašel léky, které patří do skupiny antitusik. Užití všech těchto léků je vhodné po konzultaci s lékařem.

 

Pokud máte potíže s dýcháním, dlouhotrvající kašel, vykašláváte krev, bolesti na hrudi neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

 

Vložit příspěvek