Dětské nemoci

Nemoci

Fenylketonurie

Fenylketonurie

Fenylketonurie je dědičné onemocnění metabolismu. Jedná se o poruchu metabolismu aminokyseliny fenylalaninu.

Epidermolysis bullosa – nemoc motýlích křídel

Epidermolysis bullosa – nemoc motýlích křídel

Nemoc motýlích křídel je vrozené onemocnění, které se vyznačuje tvorbou puchýřků. Tato nemoc je pro postižené velice invalidizující a má většinou vliv na chod celé rodiny.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je časté onemocnění, zejména u dětí do 5 let věku. Zánět středního ucha často navazuje na infekci horních cest dýchacích.

Akutní epiglottitida

Akutní epiglottitida

Akutní epiglottitida je onemocnění, které se vyskytuje u dětí a je život ohrožující. Jedná se o zánět epiglottis - nebo- li příklopky hrtanové, která otéká a ucpává dýchací cesty. Nejčastěji je epiglottitida způsobována bakterií Haemophilus influenzae, proti které se dnes již pravidelně očkuje a toto onemocnění tedy naštěstí není již tak časté, jak tomu bylo dřív.

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je nejčastěji přenášenou infekcí klíšťaty. Onemocnění je způsobováno bakterií Borrelia burgdorferi. Bakterie žijí v trávicím systému klíštěte a během sání se dostávají slinami klíštěte do lidského organismu. Onemocnění se v české republice vyskytuje typicky sezónně v době, kdy se v přírodě vyskytují klíšťata. Nejvyšší výskyt klíšťat je zejména v letních měsících, a to především v zalesněných oblastech, parcích a kolem řek.

Roup dětský

Roup dětský

Onemocnění způsobované roupem dětským se nazývá enterobióza. Jedná se o parazitární onemocnění způsobované drobnými červy. Červi jsou asi 1cm velcí a parazitují v lidském střevě. Jejich výskyt se váže na hygienické návyky, časté jsou nákazy zejména v dětských kolektivech, jako jsou školky. Infekce se ale může vyskytnout u jedince kteréhokoliv věku. Jedná se o vůbec nejčastější parazitární onemocnění v české republice.

Syndrom ruka-noha-ústa

Syndrom ruka-noha-ústa

Syndrom ruka-noha-ústa je vysoce infekční onemocnění způsobené enteroviry Coxsackie, které se většinou šíří v dětských kolektivech. Syndrom se přenáší kapénkově nebo oro-fekální cestou, kdy se ze stolice dostávají virové částice do zažívacího traktu. Inkubační doba je 3-5 dní.