16Květen
2021

Roup dětský

16. Květen 2021 |
Roup dětský
Nemoci

Onemocnění způsobované roupem dětským se nazývá enterobióza. Jedná se o parazitární onemocnění způsobované drobnými červy. Červi jsou asi 1cm velcí a parazitují v lidském střevě. Jejich výskyt se váže na hygienické návyky, časté jsou nákazy zejména v dětských kolektivech, jako jsou školky. Infekce se ale může vyskytnout u jedince kteréhokoliv věku. Jedná se o vůbec nejčastější parazitární onemocnění v české republice.

Nákaza a přenos onemocnění

K nákaze dochází pozřením vajíček, ze kterých se později líhnou malé larvy. Larvy poté ve střevě rostou, v dospělosti žijí samičky i samečci v tlustém střevě, kde se i rozmnožují. Samičky v noci vylézají ven k řitnímu otvoru, aby tam nakladly drobná vajíčka, protože vajíčka ke svému vývoji potřebují více kyslíku, než je uvnitř střev. Tato vajíčka se zachytávají na prádle, rukou a za nehty a může tedy snadno docházet k dalšímu šíření.

Průběh onemocnění a léčba

Infekce většinou nezpůsobuje žádné závažnější problémy. Děti velmi často trápí svědění v okolí řitního otvoru. Vzácněji se kolem análního otvoru objevuje ekzém. Dítě je zejména navečer a v noci neklidné, pláče, může mít poruchy spánku. Někdy může u dítěte dojít i k nočnímu pomočování v souvislosti s enterobiózou. Ve vážnějších případech mohou červi způsobit i zánět slepého střeva nebo se mohou dostávat do močových cest.

K terapii jsou užívána antiparazitika, tedy léky proti parazitům. V lidové medicíně se doporučuje jíst i česnek, coby přírodní látku s protiparazitárním účinkem, ale spolehlivost není 100% prokázána a jistou terapií tedy zůstávají pouze již zmíněná antiparazitika. Pokud se u někoho v domácnosti objeví nákaza roupy, měli by být přeléčeni všichni členové domácnosti. Nejlepší prevencí je dobrá hygiena, především mytí rukou.

Vložit příspěvek