Příznaky

Seznam kategorií
Menstruace

Menstruace

Menstruační cyklus je pravidelně se opakující proces ženského těla, při kterém dochází na základě hormonálních změn k odlučování děložní sliznice. Menstruace se u žen pravidelně opakuje od puberty a ustává až během menopauzy.

Bolest

Bolest

Bolest je nepříjemný pocit, zkušenost sestávající z odpovědi na škodlivý podnět. Je to obranný mechanismus organismu před poškozením či zraněním. Bolest vzniká drážděním nervových zakončení v kůži a v orgánech, které pomocí nervových vláken vysílají vzruch do míchy a vyšších struktur v mozku.

Absces

Absces

Abscesy neboli hlízy jsou ohraničená zánětlivá ložiska, která se mohou tvořit kdekoliv uvnitř těla nebo na jeho povrchu. Jejich rozměry se různí od drobných puchýřků a vřídků na kůži nebo při vlasových koříncích až po závažnější abscesy zubních lůžek nebo abscesy vnitřních orgánů, například při zánětu slepého střeva (apendixu).

Pálení v krku

Pálení v krku

Nepříjemné pocity v krku jistě zná každý z nás. Nejčastěji jde o pocity škrábání, bolesti a pálení, které jsou vyvolány drážděním nervů v sliznici hrdla. To může být způsobeno zánětem v krku vyvolaným infekcí, kouřením nebo jícnovým refluxem. Především pro jícnový reflux, při kterém dochází k návratu kyselých šťáv ze žaludku zpět do jícnu, je pálení v krku typické. Pokud trpíte pálením a bolestmi v krku, vyhledejte raději lékaře, který dokáže určit hlavní příčinu vašich obtíží a stanovit vhodnou léčbu.

Padání vlasů při kojení

Padání vlasů při kojení

Padání vlasů při kojení je běžná reakce organismu na proběhlé těhotenství a hlavně hormonální výkyv. Po porodu totiž prudce klesne hladina pohlavních hormonů a ženě začnou vypadávat vlasy. Kojení jako takové padání vlasů nezpůsobuje a tudíž není nutné jej předčasně ukončovat. Kromě poklesu hormonů může padání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů či minerálů.

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu je běžně se vyskytující, avšak nepříjemný problém, který potká snad každou ženu. Padání vlasů bývá způsobeno prudkým poklesem pohlavních hormonů brzy po porodu. Tento jev je zcela přirozený a odráží pouze hormonální změny v těle. Pokud Vás ale padání vlasů znepokojuje, neváhejte navštívit kožního lékaře, který navrhne vhodná vyšetření a řešení.

Otoky víček

Otoky víček

Otoky víček je nepříjemný problém, který trápí především jedince trpící alergií. Alergie však není jediné onemocnění, při kterém se otoky víček mohou vyskytnout. Mohou se objevit například při infekčních zánětech víček, onemocnění štítné žlázy či pásovém oparu. Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, a proto by otoky víček neměly být podceňovány. Není na místě návštěvu odborníka odkládat.

Oteklé prsty

Oteklé prsty

Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.