20Srpen
2012
MUDr. Adéla Kmochová
Diskuze

Oteklé prsty

20. Srpen 2012 | MUDr. Adéla Kmochová
Oteklé prsty
Příznaky

Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.

Oteklé prsty

Prsty jako klobásy jsou velmi nepříjemnou záležitostí, která často postihuje ženy během těhotenství. Kromě této přirozené příčiny oteklých prstů existuje i celá řada dalších. Některé důvody jsou nezávažné, jindy se jedná o známku onemocnění. Chceme-li se na příčiny podívat podrobněji, je třeba zvážit, je-li otok lokalizován jen na prsty nebo postihuje celé tělo. Příčinami generalizovaných otoků bývá onemocnění srdce, ledvin, jater a těžká podvýživa. Spektrum příčin lokalizovaných otoků je odlišné a podíváme se na něj podrobněji.

Příčiny oteklých prstů

  • Otoky během těhotenství jsou důsledkem hormonálních změn a po porodu spontánně odezní. Pokud se tak nestane, je vhodné poradit se s lékařem.
  • Rovněž vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se objeví výrazný otok v obličeji a rychle přibýváte na hmotnosti. Jde totiž o známky komplikace těhotenství tzv. preeklampsii.
  • Tzv. idiopatické edémy, neboli otok neznámé příčiny, u žen také pravděpodobně souvisí s hormonálními změnami a objevují se před menstruací.
  • Běžně se otok končetin objevuje po dlouhém stání nebo sezení. K jeho vzniku přispívá i nadměrný příjem kuchyňské soli, která je skrytá v mnoha potravinách, a teplé počasí.
  • Mezi jasné příčiny otoku patří opaření, popáleniny, bakteriální infekce nebo třeba akutní záchvat dny.
  • Příčinou oteklých prstů může být i alergie včetně alergie na chlad. Kopřivka způsobená chladem se objevuje po několika minutách vystavení chladu (nízké venkovní teploty i studená voda) a odezní do dvou hodin. Otoky jsou lokalizované na místech nechráněných oblečením, jako jsou obličej a ruce. Postižená místa svědí, natékají, jsou zarudlá a popraskaná.
  • Příčinou oteklých prstů hlavně v okolí kloubů může být tzv. progresivní polyartritida. Jde o chronické zánětlivé onemocnění kloubů. Prvním projevem bývá ranní ztuhlost a bolestivost kloubů prstů.
  • Zajímavou příčinou je tzv. Raynaudův syndrom charakterizovaný záchvatovitým zbělením prstů. Vyvolávajícím momentem je chlad i silné emoce. Konečky prstů nejprve zbělají, což je dáno stahem cév, pak zmodrají a po obnově krevního toku zčervenají. Raynaudův syndrom bývá často prvním projevem jiného onemocnění, jako například systémový lupus erythematodes nebo sklerodermie.
  • Zvláštním typem otoku je tzv. lymfedém. Lymfedém mívá těstovitou konzistenci a pokud do něj prstem vytlačíte důlek, bude nějakou dobu přetrvávat. Důvodem lymfedému je porucha lymfatické drenáže, která odvádí přebytečnou tekutinu z tkání zpět do krevního řečiště. K lymfedému může dojít po operaci (často po odstranění mízních uzlin), z důvodu nádorového bujení, úrazu i některých infekčních onemocnění, například filarióza. Vzácně se objevuje i dědičný lymfedém.
  • K dlouhodobým otokům dolní končetiny vede i chronická žilní nedostatečnost. Ta je způsobena rozsáhlými křečovými žilami nebo stavem po hluboké žilní trombóze. Hluboká žilní trombóza je ucpání žíly v noze krevní sraženinou, takže krev nemůže odtékat. Otok se v tomto případě rozvíjí rychle během 2 až 3 dnů a postihuje jen jednu končetinu. Nateklá končetina je teplejší, červená a vystupují na ní povrchové žíly. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Neváhejte a vyhledejte lékaře

Co byste tedy měli dělat, pokud máte oteklé prsty? Jak vidíte z předchozího krátkého výčtu je spektrum možných příčin značně široké. Pokud si nejste jistí, že se jedná o neškodnou příčinu, jako jsou hormonální změny nebo následek celodenního stání, je vhodné poradit se s lékařem.

Diskuze

Nikol: Otekle ruce

02. Červen 2018 06:09

Michal: Dobrý den. Již nějakou dobu se mi opakuje to, ze mi otékají prsty u nohou. Živím se jako řidič nákladního auta a tak denně sedím za volantem cca 10 hodin. V sobotu asi dalších 5 hodin a tak na odpočinek zbývá jen sobota odpoledne a neděle. Prsty mi většinou otečou okolo středy odpoledne nebo čtvrtka. Někdy i později. Přes víkend se to má tendenci zlepšit, ale podle mě je na to málo času. Jsou zarudlé a opuchlé. Také mám nohy neustále zavřené v pracovních botech s ocelovou špičkou, což není zrovna nejlepší pro jejich nehty. Nehty na palcích jsou oprostřed značně ztenčelé. Máte s takovým popisem nějaké zkušenosti? Může to být jen tím, že nohy nejsou dostatečně prokrveny vzhledem k tomu, že neustále sedím? Děkuji za jakýkoli názor.

17. Červenec 2016 07:40

Veronika: Dobrý den. Je možné, abych ve 22letech trpěla artritidou? Otekani rukou a prstů mě trápí už cca 6-7let. Mám "lehkou" formu PCOS a tudíž mám menses 3-4x do roka, ale bez ovulace. Mohlo by toto nějak souviset? Předem děkuji za odpověď.

03. Červen 2016 06:40

Vložit příspěvek