19Srpen
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Svalové křeče

19. Srpen 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Svalové křeče
Příznaky

Svalové křeče nemusí být příznakem žádného onemocnění, nelze je však podceňovat. Mezi příčiny svalových křečí patří nadměrná fyzické aktivita a nedostatek hořčíku v organismu. Svalové křeče mohou být i výsledkem poruchy v nervovém a hormonálním systému.

Svalové křeče

Svalová křeč je nadměrný nebo dlouhodobý stah svalu, který vzniká mimovolně, tedy proti vůli postiženého jedince. Ve většině případů jsou svalové křeče neškodným příznakem mnoha nezávažných onemocnění, méně často mohou vznikat jako součást obrazu některých nesmírně nepříjemných chorob. Někdy se vyskytují křeče všech svalů v těle, jindy jsou postiženy pouze některé svalové skupiny nebo dokonce jednotlivé svaly.

Příčiny svalové křeče

Příčin vzniku svalových křečí je celá řada a není vždy jednoduché skutečnou příčinu odhalit. Velmi často vznikají svalové křeče jako následek únavy po nadměrné fyzické aktivitě, především pak u netrénovaných jedinců. Tento typ svalových křečí je neškodný a po chvilce obvykle bez následků odezní. Nepříjemné, ale poměrně málo silné, jsou svalové křeče vznikající při nedostatku hořčíku v těle. Nejčastěji se vyskytují křeče dolních končetin a po nasazení hořčíku v tabletách se stav obvykle velmi rychle upraví. Velmi jednoduchou technikou, jak rychle navodit svalové křeče, je rychlé hluboké dýchání (hyperventilace), typické např. pro hysterické pacientky. Při hyperventilaci se vydýchává velké množství oxidu uhličitého a dochází k poklesu hladiny vápníku, který je důležitý pro správnou svalovou činnost a jeho nedostatek se projeví vznikem křečí. Pokud se dýchání vrátí do normálu, svalové křeče i další projevy velmi rychle vymizí. U pacientů s cukrovkou se mohou svalové křeče vyskytnout, pokud dávka inzulinu, kterou si podají, neodpovídá jejich fyzické aktivitě a výživové hodnotě přijatého jídla a hladina krevního cukru u nich poklesne více, než je třeba. Pokud je pokles pouze mírný, je pacient zesláblý, unavený a motá se mu hlava; v závažnějších případech se dostavují celotělové svalové křeče a následně ztráta vědomí. První pomocí je v těchto stavech podání cukru, nejlépe v podobě slazeného čaje.

Svalové křeče a nervový a hormonální systém

Také některá onemocnění nervového systému jsou obvykle spojena s výskytem svalových křečí, např. některé typy epileptických záchvatů. Při těch se navíc může dostavit ztráta vědomí s pádem na zem. Méně často se pak svalové křeče objevují jako jeden z příznaků cévní mozkové příhody způsobené nedokrvením tkáně mozku z důvodu prasknutí mozkové cévy s následným vylitím krve do mozkových komor nebo přímo do mozkové tkáně. Svalocé křeče jsou při tomto typu mozkové příhody často doprovázeny poruchou hybnosti a řeči. I další onemocnění nervového systému, jako např. nádory, infekce postihující mozkové obaly (zánět mozkových blan – meningitida) nebo přímo tkáň mozku, mohou vést ke vzniku křečí, ty však obvykle nejsou hlavním příznakem. U dětí se mohou vyskytovat tzv. febrilní křeče při vysokých horečkách, pro dospělý věk jsou naopak typické svalové křeče po požití velkého množství alkoholu nebo jiných návykových látek a následně i v rámci abstinenčního syndromu. Poměrně vzácnou infekcí, která je spojena s těžkými celotělovými křečemi, je tetanus. Proti této chorobě však v současnosti existuje očkování, takže její výskyt je u nás spíš vzácností. Hormonální změny v těhotenství mohou v některých případech vést k nesmírně závažnému stavu, tzv. eklampsii, při které vznikají neobvykle silné svalové křeče, které ohrožují na životě nejen vyvíjející se plod, ale i samotnou matku.

Svalové křeče a poučení na závěr

V procesu odhalování příčiny svalových křečí se uplatňují především krevní testy, vyšetření mozku pomocí zobrazovacích metod a mnoho dalších testů. Podle vyvolávající příčiny je pak lékařem naplánována léčba, která by měla křeče výrazně omezit nebo dokonce zcela odstranit. Ať už křeče vznikají z jakéhokoliv důvodu, je vždy možné podávat léčiva snižující svalové stahy (myorelaxancia) a léčiva působící přímo proti křečím (antikonvulziva).

Diskuze

Anonym: prosím o radu -měla jsem dost zvýšený krevní tlak lékař mi změnil léky to se podařilo ale začali mi otékat nohy v dolní části ale natolik že jsem skoro nemohla chodit dostala jsem léky navíc na odvodnění trochu se to zlepšilo ale začalo mě pobolívat po jedné straně v krku spíš tak jako by mě brala křeč a to přetrvává navštívila jsem opět lékaře dostala jsem hořčík který beru tak 3dny ale nepříjemná bolest v krku přetrvává,můžete mi poradit?děkuji

27. Listopad 2016 11:05

Selvi: I've been loinkog for a post like this for an age

18. Únor 2016 02:29

Vložit příspěvek