14Srpen
2012
MUDr. Petr Bednář

Nadváha

14. Srpen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Nadváha
Příznaky

Nadváha je velice často skloňovaný pojem a problém, který trápí velkou část západní populace. Nejde ani tak o to, že při nadváze se sami sobě nelíbíme, nevlezeme se do plavek či do šatů, které jsme si koupili minulou plesovou sezónu. Nadváha a hlavně potom její pokročilá forma - obezita - má totiž celou řadu velmi negativních důsledků na naše zdraví...

Nadváha

Nadváha je jeden z největších problémů dnešní společnosti a trpí jí větší část lidí (každé věkové kategorie) ve vyspělých zemích. Přináší s sebou zvýšená zdravotní rizika, komplikace a bohužel vyšší náklady na léčbu. Nadváha je předstupeň obezity, nebo ji můžeme také chápat jako její první stupeň. Projevuje se v organizmu zmnožením tukové tkáně. V tomto textu si řekneme, jak poznat, kdy se už jedná o nadváhu, jak může vzniknout, jak ji můžeme rozdělit a které nemoci doprovází jako příznak.

Nadváha a její klasifikace

Pro rozdělení tělesné hmotnosti do různých kategorií (podváha, normální váha, nadváha, obezita) se užívá výpočtu indexu tělesné hmotnosti. Jednoduše vezmeme svou hmotnost v kilogramech a vydělíme jí druhou mocninou naší výšky, která je v metrech. Pokud je výsledné číslo v rozmezí 25 – 30, jedná se o nadváhu. Je-li ještě vyšší, jde o obezitu. Druhý jednoduchý způsob je změření si obvodu pasu. Pokud je pas širší než  94cm u mužů a 80cm u žen, jedná se o nadváhu. Pokud je obvod pasu širší než  102cm u mužů a 88cm u žen, tehdy jde už o obezitu. Hlavním důvodem vzniku nadváhy a obezity je stav, kdy energetický příjem dlouhodobě převyšuje energetický výdej. Jinak řečeno jíme více, než potřebujeme. Důležité je také, v jakém poměru jsou zastoupeny živiny (bílkoviny, tuky, cukry) v jednotlivých jídlech a jestli není nízká pohybová aktivita. Dalšími faktory podílejícími se na vzniku nadváhy jsou vrozené genetické dispozice (problémy se vyskytují i u jiných členů rodiny), poruchy metabolismu, užívaní některých léků (nedostačený příjem náhradních hormonů štítné žlázy, dále nadměrné dávky kortikosteroidů - léků ma potlačení imunity, estrogenů - tedy ženských hormonů, některých antidepresiv a antipsychotik), hormonální vlivy, špatné stravovací návyky a psychické vlivy (stres).

Nadváha a nemoci

Podle rozložení ukládaní tuku rozlišujeme dva typy lidí s nadváhou. Androidní nadváha (horního typu) – tuk se hromadí v dutině břišní a postava se mění do tvaru jablka. Postihuje hlavně muže. U tohoto typu je častý výskyt kardiovaskulárních (srdce a cévy) a metabolických nemocí. Druhy typ je gynoidní nadváha (dolního typu) – tuk se ukládá na hýždích a stehnech, postava má tvar hrušky. Vyskytuje se hlavně u žen. Nadváha až obezita je součástí některých onemocnění žláz s vnitřní (hormonální) sekrecí (odborně endokrinní onemocnění). První z nich je hyperprolaktinemie. Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k nadměrné produkci hormonu prolaktinu (hormonu přední části podvěsku mozkového). Dalšími příznaky této nemoci jsou neplodnost, chybějící menstruace, zadržování vody. U mužů se objevuje zvětšení prsních žláz. Dalším onemocněním je Cushingův syndrom. Jedná se o nadprodukci hormonů kůry nadledvin (hyperkortikalismus), což má za následek zvýšenou chuť k jídlu, nadváhu, až obezitu, únavu, deprese, zvýšení krevního tlaku, náladovost a vznik cukrovky. Polycystická ovária je onemocnění, při kterém se ve vaječnících vyskytují dutinky vyplněné tekutinou (tzv. cysty). To má za následek hormonální poruchu, nabývaní na váze, výraznější ochlupení, neplodnost, vynechávaní menstruace.

Nadváha a poučení na závěr

Nadváha není příznak, který by náhle ohrožoval život, ale přesto postupem času přináší spoustu zdravotních komplikací. Jak vyplývá z výše napsaného, má mnoho příčin. Přesto nejdůležitější a nejčastější z nich je nadměrná konzumace jídla, sladkých nápojů a nízká pohybová aktivita. To, že některé důvody nadváhy jsou i genetické, neznamená, že se na to musíme vymlouvat, protože sebekázeň při příjmu potravy je nezastupitelná. Pokud vám nadváha přináší omezení a vy s tím chcete něco dělat, navštivte dietologa. Začnete-li přibírat na váze a nedošlo u vás k žádné změně vašeho životního stylu, navštivte svého lékaře, neboť on jako jediný dokáže objektivně posoudit daný stav.

Vložit příspěvek