2Říjen
2014
MUDr. Pavel Kouda

Chinin

2. Říjen 2014 | MUDr. Pavel Kouda
Chinin
Léčba

Chinin je již od 17.století známý lék především na malárii a některá svalová či srdeční onemocnění. Tento lék lékaři označují jako lék druhé volby, jelikož jeho účinná dávka je stejně vysoká jako jeho dávka toxická. A právě proto jej nahradily uměle vyrobené přípravky.

Tento lék objevili jihoameričtí Indiáni a do Evropy jej poprvé přivezli v 17. století Španělé. I když nějakou dobu trvalo, než lidé tento účinný, ale nebezpečný lék docenili, nakonec se stal hlavním lékem pro léčbu malárie a zůstal jím až do konce dvacátých let našeho století. Kromě malárie ovlivňuje tato látka také některá svalová a srdeční onemocnění.
Chinin se vyrábí z kůry chininovníkových stromů, které rostou v Peru a v dalších oblastech jihoamerického kontinentu. Od místních Indiánů se Španělé naučili, že chinin účinně snižuje horečku. Nevěděli však, že hlavní význam chininu spočívá v jeho účinku proti strašlivé malárii.
Chinin byl vlastně prvním lékem používaným proti infekčním nemocím. Měl nesmírný význam právě při léčbě malárie, která se v těch dobách šířila v horkém podnebí a představovala jednu z nejnakažlivějších infekčních onemocnění.

Použití chininu

Kůra chininovníku obsahuje mnoho podobných účinných látek. V dnešní době se různě často užívají pouze dvě z nich - chinin a jemu blízce příbuzný chinidin.
Chinin má dosud své místo při léčbě malárie, ale - jak říkají lékaři - jako „lék druhé volby". Je tomu tak proto, že jej nahradily uměle vyrobené přípravky. Začaly se vyrábět z toho důvodu, že u chininu je jen velmi malý rozdíl mezi účinnou dávkou, která dokáže ztlumit záchvat malárie, a dávkou toxickou (říkáme, že má malé léčebné rozmezí). V některých zemích je dosud důležitým lékem při malárii vyvolané Plasmodium falciparum (zhoubná malárie) a mohou jej užívat také těhotné ženy. Používá se k léčbě malárie také v těch případech, kdy jiné léky nepomáhají - i z tohoto důvodu chinin zůstává stále důležitou látkou. Přes všechny pokroky při vývoji nových antimalarik si chinin své důležité postavení „posledního" léku proti malárii stále udržuje.
Kromě toho má chinin významný účinek na srdce - tlumí abnormální srdeční rytmus. K těmto účelům se však spíše používá jemu příbuzná látka chinidin, neboť má na srdce o něco silnější účinek než samotný chinin. Chemická struktura těchto dvou látek je téměř totožná.

Způsob, jakým tyto látky zasahují do elektrické aktivity srdce, je zřejmě velmi podobný tomu, kterým chinin ovlivňuje různé problémy v normálním svalu. Je schopný navodit hlubší stupeň relaxace při vrozených onemocněních svalů, jako je například myotonie, a ulevuje při nočních křečích, kterými trpí mnozí starší lidé.

Související články

Vložit příspěvek