18Březen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Bolest nohou

18. Březen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Bolest nohou
Příznaky

Bolest nohou je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se lidé potýkají. Bolest může překvapit náhle a krátkodobě či obtěžovat opakovaně nebo dlouhodobě. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, který tu pravou příčinu odhalí a následně doporučí vhodnou léčbu. Léčba bolesti nohou zahrnuje odpočinek, léky proti bolesti, protahovací cvičení či změnu v návycích nebo obuvi. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.

Bolest nohou

Bolest nohou potkala a potrápila snad každého z nás. Příčin bolestí nohou je mnoho. Mohou být lehkého charakteru, ale také se může jednat o stavy ohrožující nohu. Bolest nohou lze rozdělit do několika skupin, a tím i naznačit, jaká onemocnění doprovází bolest nohou jako příznak. Na úvod je nutné ještě říci, že nohou se myslí část dolní končetiny od kotníku dolů.

Příčiny bolesti nohou

Bolest nohou má řadu příčin a může být i příznakem řady onemocnění. Zdrojem bolesti nohou bývá nejčastěji trauma. Bolest doprovází především zlomeniny, poranění kloubů, vazů či šlach. Dlouhotrvající, neboli chronické, bolesti nohou mohou být zase způsobeny např. plochou nohou.

Úraz

První skupinou příčin budou úrazová poranění nohou. Jedná se o nejčastější příčinu jejich bolesti. Řadí se sem pády různých těžkých věcí na nohu, což má za následek její pohmoždění a bolest. Dochází také k bolesti z namožení svalů, či poškození vazů. Může také dojít ke zlomenině kostí nohy. Příznaky, které doprovázejí úraz nohy, jsou její dotyková citlivost, otok a deformace.

Infekce

Druhou skupinou jsou bolesti nohou způsobené infekcí. Například poranění rezavým hřebíkem nebo poranění hmyzem může vést k zanesení infekčních bakterií a k rozvoji hnisavého zánětu kůže a okolních tkání. Noha je zarudlá a oteklá. Vzácně mohou bakterie způsobit zánět kostní dřeně (odborně osteomyelitida) nebo hnisavý zánět kloubů. Tyto stavy mimo již zmíněné příznaky doprovází celková horečka a malátnost.

Neinfekční záněty

Třetí skupinou příčin bolesti nohou jsou neinfekční záněty. Sem patří revmatický zánět kloubů neboli artritida, která postihuje i jiné klouby v těle. Může dojít k zánětu obalu svalů plosky nohy. Bolest se lokalizuje především pod patu. Dochází také k ohraničeným zánětům kostí a přilehlé chrupavky. Doprovodnými příznaky jsou otok okolí a dotyková bolestivost dané kosti.

Cévní příčiny

Další skupina zahrnuje bolesti nohou, které jsou zapříčiněné poruchami v cévním systému. Tento stav způsobuje například kouření nebo cukrovka, čili diabetes mellitus. Špatným stavem cév může docházet k nedostatečnému prokrvení nohou, odborně k ischémii. V pokročilejší fázi dochází k tomu, že při poloze vleže bolest nohou sílí a při následném svěšení bolest ustupuje a mizí. Doprovodným příznakem je bledost kůže nohou. Kvůli špatnému stavu cév může docházet ke vzniku vřídků i vředů, které jsou bolestivé. Také mohou být infikovány bakteriemi a může dojít k rozvoji gangrény nohou, která je často životu nebezpečná a mnohdy vede k amputaci postižené končetiny.

Poruchy metabolismu

Pátá skupina je bolest nohou způsobená metabolickými poruchami. Onemocnění, které sem patří, se nazývá dna. Při dně dochází ke vzniku malých krystalků kyseliny močové uvnitř kloubu. To má za následek bolest, která přichází náhle a je doprovázena zarudnutím a otokem.

Ploché nohy a artróza

Další skupina zahrnuje onemocnění, která způsobují trvalou změnu tvaru nohou. Sem patří ploché nohy. Při nedostatečné klenbě nohy dochází k poškozování měkkých tkání chodidla, hlavně cév a nervů, což může mít po nějaké době za následek bolesti. Patří sem také artróza, nezánětlivé onemocnění kloubů, při němž dochází k postupnému zániku chrupavek kloubu, jehož následkem je omezený pohyb, bolest a vyšší teplota daného kloubu.

Ostatní příčiny

Ke zbylým příčinám bolesti nohou patří dlouhé stání, kdy se bolest objevuje v oblasti nártu a postihuje hlavně ženy, dále bradavice a kuří oka.

Léčba bolesti nohou

Léčba bolesti nohou závisí na její příčině, kterou jedině lékař na základě vyšetření dokáže posoudit. Mezi léčebné metody patří odpočinek, studený obklad, masáž nohy, cvičení a protahování, léky proti bolesti, vhodná obuv, používání speciálních vložek do bot ke zmírnění tlaku, chirurgický zákrok a další.

Související články

Diskuze

Nikol: Dobrý den,už delší dobu se mi dělají mapy na nohou,začne to hlavně od kolena až to pak mám přes celou nohu.Vypadá to jakoby bych měla průhlednou kůži a žily co mám na nohou šly vidět.Ze začátku mají jakoby červenou barvu až do fialová a někdy to jde vidět moc a někdy méně.Chtěla bych se poradit jestli nevíte čím by to bylo způsobeno.Dekuju za odpověď.

05. Březen 2021 03:00

Majja: Dobrý den už vic než rok valcime se synem s bolestí nohou...Mel před rokem a půl svalovou horečku,.Ale od te doby nám pretvavaji bolesti stehen atd..neustále jen omezujeme tělocvik a větší aktivitu.Mykoplazmata Máme hodnotu 10 tak to není na antibiotika...Za tu dobu co nás to boli Máme nohy slabe bez sily ...podle mého posouzení ne odborného Máme silu na polocku v nohach..

20. Září 2018 09:45

Bozena: Dobrý den, asi týden mě provází bolest, nevím jak ji popsat, zpočátku lýtka na obou nohách, pálivý a při drepu bolestivý, postupuje v dalších dnech na stehna a další den pánev čili směrem nahoru, snad i paliva bolest kůže nebo svalů a tupá, vzala jsem prášek proti bolesti, ustoupil to ale za pár hodin znovu, ptám se co to je, před vánoci jsem hodně pracovala na nohou, asi je to přetížení díky za odpoved

30. Prosinec 2017 12:09

slav.jar@seznam.cz: Dobrý den.Jižčtrnáct dní mě bolí levá noha od pasu po kotník.Je to palčivá bolest až pálivá a celé noci nespím od bolesti.Můžete mi poradit?děkuji

02. Listopad 2017 11:30

Romana: Dobrý den Asi před měsícem sem upadla a pak mně bolela noha v kotníku a v nártu,ale nikam sem s tím nešla neboť sem to měla jen malinko natekl(asi naražené).Ale stále mně to bolívá a otíká (malinko), prosím o radu jestli s tím mám po tak dlouhé době někam zajít a jestli se s tím ještě dá něco dělat ?

25. Srpen 2017 08:23

F.Borovička: Dobrý den,6.8.2015 jsem byl postižen trombozou v levé končetině,nyní léčba Warfarin INR2,6,přichůzi noha bolí ještě Enelbim 1,0,2 chodit i přes bolest?Pomůže wobenzym či léky proti bolesti Mabron retard 100

04. Červenec 2016 07:13

Vložit příspěvek