18Březen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Svědění kůže

18. Březen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Svědění kůže
Příznaky

Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.

Svědění kůže  

Svědění kůže zná úplně každý. Je to velmi nepříjemný pocit na povrchu kůže, který nutí ke škrábání. Delší škrábání na jednom nebo několika místech vede k podráždění kůže, což může být samo o sobě další příčinou svědění. Také může při poranění pokožky dojít k zanesení bakteriální infekce. Svědění je často subjektivním příznakem řady onemocnění, ať už se jedná o onemocnění kožní, či orgánová. Také se může jednat o reakci alergickou nebo o reakci na léky. V tomto textu si rozebereme, jak můžeme svědění rozdělit a co ho může způsobovat.  

Dělení svědění kůže  

První skupinou jsou svědění, která nemají primární kožní příznaky. Tato svědění mohou probíhat po celém těle nebo se mohou lokalizovat na určitém místě. Lokálními svěděními jsou často svědění řiti, zevních pohlavních orgánů nebo svědění v okolí pohlavních orgánů. Druhou skupinou jsou ta, která doprovázejí nějaké onemocnění, nejčastěji kožního původu. Tuto skupinu si rozebereme v následujícím odstavci. Do poslední skupiny můžeme zařadit svědění vázané na působení vnějších vlivů nebo nějaké věkové období. Jedná se o svědění způsobené teplem, svědění objevující se v době léta, zimy. Dále sem patří svědění dětí, mladistvých, žen v přechodu a starých lidí. Pokud se svědění vyskytne náhle, je lokalizované a vyskytuje se i u spolu žijících osob, pak došlo k podráždění po kontaktu s něčím z vnějšího prostředí. Pokud však svědění neustupuje ani po dvou týdnech léčby, zřejmě se jedná o příčinu uvnitř organismu.  

Svědění způsobené nemocemi  

Nyní si se podíváme na druhou skupinu svědění, která je způsobená onemocněními.  

Kožní onemocnění  

 • Kontaktní alergie – reakce začne několik dnů(2-7) po vystavení alergenu, kterým může být nikl, měď, latex, kosmetika či pracovní prostředí. Objevuje se ostře ohraničené zarudnutí pokožky, někdy až puchýřky.
 • Atopický zánět kůže – atopičtí lidé jsou takoví, kteří mají vrozenou přecitlivělost imunitního systému. To má za následek, že u nich organismus reaguje na normální stimul přemrštěně, což se projeví třeba zánětem kůže. Lokalizace u menších dětí je na obličeji a trupu. U starších dětí v oblasti loketní a kolenní jamky, dále pak zápěstí a kotníky.  
 • Pokousání hmyzem – nejčastěji pokousání komárem, blechou nebo štěnicí.  
 • Lupénka, jinak také psoriáza – mírně ztluštělá kůže se stříbřitě lesklými šupinami, po odloupnutí se objeví rudé ložisko. Nejčastěji se objevuje na loktech, kolenech, vlasaté části hlavy, ale i na celém těle.  
 • Svrab – onemocnění způsobené parazitem zvaným Zákožka svrabová, která v rohové části pokožky dělá chodbičky a klade vajíčka. Vyskytuje se hlavně v místech a zemích s nízkými hygienickými návyky.
 • Suchost kůže - má za následek intenzivní svědění u starších pacientů, nejčastěji v zimě při pobytu ve studeném prostředí či po sprchování v horké vodě. Postihuje záda, boky, břicho, pas a části končetin vzdálenější od těla.  

Systémová onemocnění  

 • Cholestáza – stav, kdy žluč nemůže řádně odtékat do tenkého střeva a produkty, které jsou jí odváděny, se hromadí v organismu. Svědění se zhoršuje v noci.  
 • Dlouhodobá nedostatečná funkce ledvin – dochází k záchvatům trýznivého svědění, které se zhoršuje v létě.
 • Tvorba nadměrného množství hormonů štítné žlázy  
 • Chudokrevnost, způsobená nedostatkem železa  
 • Cukrovka, neboli diabetes mellitus  
 • Parazitární a také virové infekce (plané neštovice, pásový opar)  
 • Hubnutí u poruch příjmu potravy – další příznak je ztráta ochlupení.  
 • Psychogenní příčiny (stres, úzkost)  

Diagnostika  

Pokud se svědění vyskytuje dlouho a zhoršuje vám kvalitu života a pokud se k tomu přidávají i jiné příznaky, poraďte se s svým lékařem, který jako jediný dokáže objektivně posoudit daný stav. Pokud je svědění doprovázeno vyrážkou, nejlepším řešením je vyšetření u kožního lékaře. Jestliže je svědění bez kožního projevu, provádí se laboratorní vyšetření krve, které může odhalit cukrovku či selhávání ledvin.  

Léčba svědění kůže

Při léčbě je nutné léčit především příčinu, která svědění kůže vyvolává. Samotné svědění se tlumí léky zvané antihistaminika. 

Diskuze

Jarmila Konvičková: Dobrý den. Co může znamenat svědění zápěstí na obou rukou ? Jsou tam malinké vyrážky , které někdy zmizí během dne. Ale ráno a večer i v noci zase svědí.

07. Červen 2019 06:40

Tonda: Neměl jsem pupeny ani v pubertě. Je to dle foto velmi pod. pásovému oparu. Praktik řekl že ne. Krev dokonalá. Strašně to svědí. Praktik nasadil Prednison a Zyrtec. Plus jít na kožní. Na kožním objednali na půl dubna. Pokud se jde rovnou, sedí se tam celý den a já bohužel po těžkém úrazu sedět nemohu.Objevuje se zimnice a další potíže. Co si mám myslet o našem zdravotnictví ? Díky.

09. Leden 2018 01:56

Jirka: Byl jsem na krvi vše v pořádku lékař mi napsal žoldáky na skočila mi vyrážka a Švédi to dal doktor rezignoval poslal na kožní tam mají dovolenou takže trpím dal a čekám neví někdo co pít nebo užívat pro zmírnění svědění než se to vyřeší? Díky

27. Červenec 2016 07:17

Vložit příspěvek