19Srpen
2012
MUDr. Kateřina Hudecová
Diskuze

Chuť na sladké

19. Srpen 2012 | MUDr. Kateřina Hudecová
Chuť na sladké
Příznaky

Chuť na sladké nemusí a většinou také není příznakem nemoci. Chuť na sladké je většinou běžnou reakcí organismu na pokles hladiny krevních cukrů - zejména glukózy. Jedinci, kteří trpí nezvladatelnou chutí na sladké, jsou však ohroženi obezitou a všemi jejími negativními důsledky...

Chuť na sladké

Určitě to zná každý z nás. Okamžiky, kdy naše tělo přepadne neodolatelná chuť na něco sladkého, na čokoládu, zákusek či cokoli, co obsahuje hodně cukru. Čas od času nebývá tato neřest nikterak na škodu, zejména pokud je jinak jídelníček a strava těchto lidí správná a vyvážená. Bohužel ale u některých jedinců se záchvaty zvýšené chutě na sladké objevují mnohem častěji, než je pro jejich zdraví vhodné. Pokud nedokáží svou chuť na sladké ovládnout a často pojídají notné dávky sladkostí, mohou v brzké době počítat s výskytem možných zdravotních komplikací, zejména pak s obezitou. Je vhodné se zamyslet na příčinami, které mohou pocit zvýšené chuti na sladké vyvolat.

Příčiny chutě na sladké

  • Mezi nejčastější příčiny chuti na sladké patří únava nebo nedostatek spánku. Je prokázáno, že při takové stavu začne naše tělo produkovat tzv. hormon hladu, který je zodpovědný právě za zvýšenou chuť na jídlo, a zejména pak na to sladké, delší přestávky mezi jídly. Ty způsobí, že v období, kdy naše tělo během dne nepřijímá delší dobu žádnou potravu, dochází ke snižování hladiny cukru v krvi. Pokud tato hladina klesne přespříliš, naše tělo ihned vydá signál, který způsobí opět zvýšenou chuť na sladké, aby se hladina cukru v krvi opět vrátila k normě.
  • Další příčinou chuti na saldké je příjem potravy s vysokým glykemickým indexem. Glykemický index je hodnota, která udává, jak rychle tělo využije cukr přijatý v potravě. Pokud je tento index vysoký, znamená to, že tělo nedokáže tak dobře glukózu z dané potraviny využít, a její hodnota v krvi stoupá. To však následně vede i k jejímu rychlejšímu poklesu a opět se dostaví zvýšená chuť na sladké. Je to tedy trochu začarovaný kruh.
  • Důležitým faktorem zvýšené chuti na sladké je i nedostatečný příjem bílkovin v potravě. Ten způsobí dříve pocit hladu, také chuť na sladké, stres, deprese nebo starosti mohou také způsobit vyšší chuť na sladké, zejména proto, že sladkosti způsobí v těle uvolnění tzv. endorfinů, hormonů, které vedou ke zlepšení naší nálady.

Chuť na sladké a problém s krevními cukry

V zásadě tedy platí, že pokud se u náš příznak zvýšené chuti na sladké objeví, měli bychom se snažit zjistit jeho příčinu, a tu případně dále řešit. V prvé řadě je vhodné dodržovat vyvážený jídelníček, s pravidelnou stravou, nejlépe několik menších porcí potravin rozložených během dne. Pokud se přesto neovladatelná chuť na sladké objeví, snažíme se volit co nejlepší typy potravin. Někdy může pomoci ovoce místo sladkých kompotů, kvalitní tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa místo mléčné, apod. Dále můžeme omezit příjem potravin s tzv. vysokým glykemickým indexem, mezi které patří například bílé pečivo nebo rýže. Tyto potraviny způsobují větší kolísání hladiny cukru v naší krvi, a s tím spojenou zvýšenou chuť na sladké. Jestliže si naše tělo navykne na tvorbu hormonů endorfinů, nemusíme nutně řešit tuto situaci jen konzumací sladkostí. Kromě nich totiž tvorbu těchto hormonů dobré nálady vyvolává i pravidelná fyzická zátěž, to znamená sport. Pokud se ale přesto nedokážeme sami dostatečně bránit a odolávat sladkým potravinám, je vhodné se obrátit na pomoc odborníka. Tím může být výživový poradce či psycholog, který nám může v případě pomoci i se sestavením vyváženého jídelníčku.

Diskuze

Eva: Moje chuť na sladké se dá přirovnat k závislosti narkomana na heroinu. Je to zoufalé. Nevím jak z toho ven. Lékaři se omezují na sdělení jezte zdravě, pak zhubněte a zlepší se Vám cholesterol.

26. Říjen 2020 10:43

Jana: Mívám chuť na sladké . Nikdy to takové nebylo. Stačí 1 bonbon v noci jen proto ze mám chuť . Čím to je? Krev je bez cukru/ cukrovku nemám.(

03. Prosinec 2016 12:14

kajinka: dobrý den mám neuvěřitelné chutě na sladké ,dám si ke snídani kafe či kakao třeba 2 rohlíky s málsem a medem enbo salám to je jedno a musím to zajíst čokoládou nebo sušenkou ,při obědě se to opakuje klidně si dám polívku ,knedle svíčkovou a opět zajídám sladké děkuji dvoř.m

13. Duben 2015 04:53

Vložit příspěvek