18Březen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Kopřivka

18. Březen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Kopřivka
Příznaky

Kopřivka neboli urticaria je nepříjemné kožní onemocnění, které se může objevovat i opakovaně. Projevuje se svědivými zarudlými pupeny, jejichž příčinou je látka zvaná histamin. Ta se, díky alergické reakci například na léky, potraviny, zvířata, roztoče, chladnou vodu či slunce, vyplaví z buněk a způsobí místní pupeny se svěděním. Pokud se nepodaří najít vyvolávající faktory kopřivky, je nutné zahájit léčbu přípravky chránící proti histaminu, tzv. antihistaminika. Jaké jsou další příčiny a jak se kopřivka léčí?

Kopřivka

Kopřivku musel zažít každý z nás. Typický je pro ni výsev svědivých plochých pupenů růžové barvy, různého tvaru, velikosti a umístění, který do 24 hodin většinou vymizí a kůže v daném místě se vrátí do původního stavu. Během mizení pupenů se samozřejmě mohou objevovat další, pokud přetrvává příčina jejich vzniku. Pokud je stále někdo na pochybách, jak vlastně kopřivka vypadá, ať si utrhne kopřivu a přejede si jí po kousku kůže. Za malý okamžik bude mít živou představu, jak vypadá i jak svědí. Zde nahlédneme, jak se dá kopřivka rozdělit dle několika kritérií a taky si řekneme, co ji může způsobit.

Histamin

Při kopřivce vzniká reakce na nějaký alergen omezená na kůži, podkoží či sliznici, díky které se začne z buněk uvolňovat histamin spolu s jinými látkami. Toto uvolnění histaminu vede k rozšíření malých kožních cévek a jejich zvýšené propustnosti. Tekutina z krve se tak přes stěny cévek dostane do podkoží a vzniknou malé otoky, které vypadají jako zarudlé pupeny. Histamin navíc způsobuje také svědění vzniklých pupenů.

Dělení kopřivky

První si rozdělíme kopřivku dle doby trvání na akutní, čili náhlou a chronickou, vleklou. Za akutní se kopřivka považuje, když trvá do 6 týdnů s výskytem alespoň 2x týdně. Při delším průběhu už mluvíme o chronické. Druhé kritérium je podle toho, zda se na jejím vzniku podílí imunitní systém. Pak hovoříme o imunologických a neimunologických kopřivkách.

Imunologická kopřivka

Imunologické kopřivky jsou vlastně alergickou reakcí. Nejčastější příčinou je reakce na léky. Kopřivka je druhou nejčastější reakcí na léky. Mohou ji vyvolat některá antibiotika, jako například penicilin, cefalosporiny, dále kys. acetylsalicylová, známá také jako aspirin. Z dalších příčin jmenujme latex, štípnutí hmyzem, pyl, kopřivu, jahodu, roztoče, zvířata a samozřejmě potravinové alergeny.

Neimunologická kopřivka

Mezi neimunogenní příčiny vyvolávající kopřivku patří stres a fyzikální vlivy. Těmi myslíme tah pevného předmětu po kůži, což může vzniknout například při intenzivním utírání ručníkem, dále koupání v chladné vodě, tzv. chladová kopřivka, sluneční světlo, tzv. solární kopřivka, dále kontakt s chemikáliemi, textilními tkaninami, rostlinami, tedy tzv. kontaktní kopřivka, při tlaku na pokožku, jako například při nošení kabelky, batohu, případně při delším sezení v dopravním prostředku. Pupeny se objeví několik minut po fyzikální stimulaci a vymizí do dvou hodin.

Kopřivka na sliznicích

Kopřivka se může vyskytovat i na sliznicích. Příznaky její přítomnosti jsou ztížené dýchaní, chrapot, průjmy. Dále ji mohou doprovázet teplota, otoky kloubů, celková nevolnost, pocit na zvracení.

Příčiny kopřivky

Uvedeme si nejčastější příčiny u kopřivky dle jejího rozdělení. U akutních kopřivek je ve více než polovině případů příčina neznámá, druhou nejčastější příčinou jsou infekce, za nimi reakce na léky, či na potraviny. U chronických je také skoro polovina případů z dosud neznámé příčiny, následuje je fyzikální, kontaktní a potravní příčina. Dalším kritériem je indukovatelnost, neboli vyvolatelnost kopřivek. V této skupině máme dva zástupce – neindukovatelné, čili spontánní, běžné a indukovatelné kopřivky. Mezi indukovatelné patří fyzikální a jiné. Fyzikálními jsou chladová, tlaková, tepelná, solární. Aquagenní kopřivka, vznikající při koupání ve studené vodě, může vyústit v otoky nebo až šokový stav. Někdy je přítomná u onemocnění krve, pak ji nazýváme hematologická.

Léčba kopřivky

Jak jsme si popsali výše, kopřivka může vzniknout mnoha způsoby. V každém případě bychom se měli vyhýbat příčině respektive faktorům, které provokují její vznik a faktorům, které daný stav ještě zhoršují. Jedná se třeba o alkohol, upnuté prádlo, nadměrné teplo, psychický stres, nadměrné slunění. Při chladném počasí je dobré snažit se zakrýt co nejvíce částí těla. U stavů, které jsou vyvolané užíváním léků, je třeba dbát pokynů lékaře.

Celková léčba kopřivky

Základem léčby kopřivky, jejíž příčinu se nepodařilo prokázat nebo ji odstranit, jsou léky působící proti účinku histaminu. Tyto léky se nazývají antihistaminika. V případě rozsáhlé kopřivky je někdy nutné krátkodobé užívání kortikosteroidů.

Místní léčba kopřivky

K místní léčbě kopřivky se užívají roztoky a krémy obsahující léky proti svědění, jako například mentol. U dlouhotrvající formy kopřivky se mohou zkusit různé léky v různých kombinacích.

Pokud kopřivka snižuje kvalitu každodenního života, a také v případě nejistoty o její závažnosti je dobré poradit se s lékařem, neboť jedině on dokáže objektivně posoudit danou situaci.

Diskuze

Marie: Zaujal mně váš příspěvek, já mám také kopřivku obden, beru antihistaminika, berete i jiné léky?

22. Červen 2015 06:01

jana: Koprivku mam obden .Doktorka mi na ni předepisuje triamcinolon teva .. chci se zeptat není naka jina lecba ..aby se koprivka už neobjevovala vůbec?

15. Únor 2015 02:03

Vložit příspěvek