1Srpen
2013

Dermatomyozitida u dětí

1. Srpen 2013 |
Dermatomyozitida u dětí
Děti

Dermatomyozitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže a svalů postihující děti ve věku 5 až 12 let. První známkou nemoci bývá únava a svalová slabost. Dítě se snadno unaví při chůzi do schodů a ze schodů nebo při zvedání předmětů nad hlavu. Dermatomyozitida způsobuje bolesti svalů, které jsou citlivé na dotyk a vyrážku, obvykle na obličeji. Léčba spočívá v užívání kortikosteroidů, které zánět kůže a svalů zmírňují.

Dermatomyozitida u dětí

Dermatomyozitida je zánět kůže a svalů. Je to chronické onemocnění, které postihuje dítě celoživotně. Projevuje se střídavými obdobími vzplanutí a klidu. Nejčastěji postihuje děti ve věku 5 až 12 let. Je považována za poruchu autoimunity, kdy přirozený obranný mechanismus těla začne napadat vlastní tělesnou tkáň. Dermatomyozitida vzniká po infekcích jako reakce na léky nebo na očkování. Příčina není známa.

Příznaky dermatomyozitidy

První známkou nemoci je únava a svalová slabost projevující se zejména ve stehnech a v ramenou. Dítě nestačí druhým dětem a často chce být stále více nošeno. Snadno se unaví při chůzí do schodů a ze schodů nebo při zvedání předmětů nad hlavu. Trpí bolestmi svalů, které jsou citlivé na dotyk. Na obličeji se mu obvykle objeví vyrážka, především na nose a na tvářích. Oční víčka jsou červená. Dítě může mít také červenou šupinatou vyrážku nebo bulky na loktech, na kotnících a na kolenou. K dalším známkám patří celkový pocit špatného zdraví, dušnost, úbytek na váze a zvýšená teplota.

Diagnóza dermatomyozitidy

Má-li lékař podezření na dermatomyozitidu, nařídí obvykle rozbor krve, kterým zjistí, zda krev neobsahuje neobvyklé hladiny některých svalových bílkovin. Může také nechat udělat elektromyografli a test rychlosti nervového přenosu, kdy se měří elektrická aktivita ve svalech a nervech dítěte. Oba testy jsou dost bolestivé, neboť lékař musí vbodnout do svalu dlouhou jehlu a nemůže použít anestetikum, protože by mohlo změnit výsledek testu. Lékař může rovněž doporučit biopsii kůže nebo svalové tkáně. Dítě bývá posláno na léčení k imunologovi (specialista na léčbu poruch imunitního systému).

Léčba dermatomyozitidy

Dítě bude muset užívat ústy nebo injekčně kortikosteroidy. Tyto léky zmírňují zánět kůže a svalů. Trvání léčby závisí na stavu dítěte. Terapie kortikosteroidy může vyvolat některé komplikace zahrnující například vysoký krevní tlak, ovlivnění růstu a Cushingův syndrom.

Promluvte si o vedlejších účincích léčby s lékařem. Pokud se stav dítěte přiměřeně nezlepšuje, lékař mu předepíše jiné léky, které potlačují činnost imunitního systému. Vlivem těchto léků, stejně jako vlivem kortikosteroidů, může být dítě náchylnější k infekcím.
Během léčby bude dítě potřebovat také fyzioterapii k udržení svalové pohyblivosti a po ztlumení zánětu k posilování svalů. Jestliže se dítě léčí, má dobré vyhlídky na úplné uzdravení. Některým dětem zůstanou svaly trvale ochablé. Malé procento postižených dětí bude nuceno používat invalidní vozík. V těžkých případech, kdy porucha postihne plíce a jiné životně důležité orgány, dítě může zemřít.

Související články

Vložit příspěvek