6Srpen
2013
Diskuze

Poruchy menstruace v dospívání

6. Srpen 2013 |
Poruchy menstruace v dospívání
Děti

Poruchy menstruace v dospívání mohou potkat každou dívku. K nejčastějším problémům patří křeče, bolestivá menstruace nebo chybějící či nepravidelná menstruace. Poruchy menstruace se mohou projevovat tupou, křečovitou bolestí v podbřišku, chyběním menstruace déle než 6 měsíců, či odchylkami v době mezi menstruacemi, v délce menstruace nebo v množství odcházející krve. Léčba poruch menstruace závisí na příčině, při křečích se užívají léky proti bolesti, při nepravidelnosti menstruace zase mohou pomoci antikoncepční pilulky, které zmírní krvácení nebo odstraní její nepravidelnost.

Poruchy menstruace v dospívání

Menstruace je měsíční odlučování děložní sliznice, ke kterému začne docházet u dívek kolem dvanáctého roku věku. Menstruace může začít už v 10 letech, ale také až v 16 letech.
Během dospívání patří k nejčastějším problémům křeče, dysmenorea (bolestivá menstruace), chybějící nebo nepravidelná menstruace.

Dysmenorea

Dysmenorea jsou křeče a bolesti objevující se těsně před menstruací a v jejím průběhu. Je to nejčastější problém způsobený uvolňováním hormonů prostaglandins což vyvolává křeče v děložních svalech. Primární dysmenorea začíná obvykle 6 až 18 měsíců po první menstruaci, příčinou není žádná nemoc. Sekundární dysmenorea se nevyskytuje často, aleje obvykle způsobena nějakou infekcí, například zánětlivým onemocněním pánve nebo endometriózou (stav, kdy se tkáň děložní sliznice přemístí na jiné místo v pánevní dutině). Může to být také komplikace raného těhotenství.

Amenorea

Absence menstruace je známá jako amenorea. Primární amenorea je opožděná první menstruace, která se dostaví až v 16 letech. V některých případech souvisí primární amenorea s pozdním nástupem puberty. V jiných případech může být příčinou výrazný pokles váhy, stres, hormonální nerovnováha, nádory a cysty na vaječnících nebo Turnérův syndrom. Sekundární amenorea znamená přerušení menstruace na dobu 6 měsíců a déle po první menstruaci. Obvyklým důvodem sekundární amenorey je těhotenství, ale může to být rovněž známka poruchy přijímání potravy, například mentální anorexie.

Nepravidelná menstruace

Nepravidelnost zahrnuje neobvyklé změny v době mezi dvěma menstruacemi, v délce menstruace nebo v množství odcházející krve. V prvních dvou až třech letech po první menstruaci je u dospívajících dívek běžné, že se menstruace dostavuje nepravidelně, někdy dokonce vynechá. Průměrná doba mezi dvěma menstruacemi je 28 dní, avšak normální rozsah je 23 až 35 dní. Většinou trvá 3 až 5 dní, délka se však může měnit od 2 do 7 dní. Krev zpočátku odtéká jen slabě, následující den nebo dva je krvácení silné a pak další den nebo dva opět slabé. Nepravidelná menstruace může být způsobena hormonální nerovnováhou, stresem, změnami antikoncepce nebo cestováním. K dalším příčinám patří těhotenství, endometrióza a nádory nebo cysty na vaječnících.

Příznaky poruchy menstruace

Dysmenorea se projevuje tupou, křečovitou bolestí v podbřišku. Bolest může být slabá nebo velmi krutá a může vystřelovat do dolních končetin nebo do beder. Křeče obvykle začnou několik hodin, někdy i den nebo dva, před menstruací. Obvykle trvají den nebo déle. Dívka často trpí žaludeční nevolností, zvracením a průjmem. Jediným příznakem amenorey je absence menstruace delší než 6 měsíců. Nepravidelná menstruace se projevuje odchylkami od normálního termínu menstruace.

Diagnóza poruchy menstruace

Dysmenorea je u řady dívek normální součástí menstruace, ale pokud její příznaky neumožňují dívce jít do školy, pracovat nebo spát, je třeba vyhledat lékaře. Jestliže má vaše dcera amenoreu nebo nepravidelnou menstruaci, lékař provede pánevní vyšetření a nařídí krevní testy a rozbor moči, včetně testu na hladinu ženských hormonů, těhotenského testu a ultrazvukového vyšetření pánve a břicha, eventuálně laparoskopii. Jestliže má podezření na špatnou funkci hypofyzy, pošle dívku na vyšetření hlavy počítačovou tomografií'nebo magnetickou resonancí.

Léčba poruchy menstruace

Při mírných křečích stačí volně prodejné léky proti bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen. Úlevu přinese také ohřívací podložka nebo láhev přiložená na břicho. Silné bolesti u primární dysmenorey zmírní antikoncepční tablety (obsahují určité množství hormonů). K potlačení zánětu předepíše lékař zpravidla lék indometacin. Promluvte si s ním o možnostech léčby a možných vedlejších účincích léků. Léčba sekundární dysmenorey závisí na primární příčině.

Léčba amenorey rovněž závisí na příčině. Jestliže je příčinou hormonální nerovnováha, předepíše lékař příslušné hormony. Má-li podezření na mentální anorexii, bude nutné psychologické vyšetření.

Dochází-li při nepravidelné menstruaci k nadměrné ztrátě krve, předepíše lékař dívce potravinové doplňky obsahující železo a kyselinu listovou k léčbě anémie. Většinou předepíše také antikoncepční tablety, které zpomalí nadměrné krvácení při menstruaci nebo odstraní její nepravidelnosti. V závažných případech bývá nutná hospitalizace.

Související články

Diskuze

Anonym: Vnučka dostala menstruace v deseti letech. První dva měsíce pravidelně a třetí stále nic.Je to v pořádku?

30. Leden 2021 01:24

Simca: Dobry den, je mi 14 let a menstruaci mam od 12 let. Momentalne druhy mesic jsem ji nedostala a padaji mi vlasy. Nechci jit ke gynekologovi. Je to normalni stav?

19. Říjen 2019 10:14

anon.: Ahoj, je mi 15 let a do dvou měsíců mám MS třikrát po dobu 5 dnů. svou první MS jsem dostala ve 12-13 letech. Co s tím? Děkuju.

14. Září 2019 09:19

Anonym: Ahoj, je mi 13 let a svou menstruaci už mám skoro měsíc. Není silná ani bolestivá. Je to v pořádku?

01. Červenec 2019 07:04

Anonim: Ahoj je mi 12 a 6 měsíců a mám hrozne nepravidelnou Menstruaci,dostala jsem to poprvé týden před 12 narozeninami no a mam to teď i když jsem to měla před 11.dny Vždycky si to vyhledá dobu nějakého výletu Pobytu,jednou na horách,a ten mi to melo vyjít na tábor no a potom na další tábor jenomže Nevím jak mi to vyjde proto ze se to muže Objevit vždycky

10. Červen 2019 06:32

Bezejmena: Je mi 13 a před 3 dni jsem měla mít ms ale nemam ji. Bojim se jestli se neco neděje

19. Březen 2019 03:04

dana: prosim o radu dcera ma po druhe mesicky ma krece v brise je ji na zvraceni co s tim sono v poradku krev a moc taky

17. Říjen 2018 10:53

Anonym: Dobrý den je mi 14 měla jsem už první menstruaci ale to bylo před 3 měsíci. Nechci chodit ke gynekologovi. Nemáte někdo zkušenost?

14. Březen 2018 03:01

Anonym: Ahoj je mi 16 let a mám za sebou dva první cykly menstruace s prestávkou pres rok. Naposledy jsem ji mela pred rokem. Rodiče to strašne reší a tvrdí že je to nízkou hmotností(na163cm mám 47kilo) já si tedy spíše myslím že to je nadmerným stresem. Prosím o radu, vyhrožují mi nemocnicí a já tam nechci.

02. Únor 2018 02:46

Nikol: Dobry den je mi 14 let a dostala jsem menstruaci teprve minuly rok a od te doby jsem ji mela jen jednou a uz to jsou tri mesice zpet. Jsem take velka sportovkyne hraju fotbal a kazdy den cvicim. Je to normalni?

19. Leden 2018 01:22

Anonymní: Ahoj, je mi 13 a už asi rok mám menstruaci pravidelnou jako hodinky. Dneska je to ale už třetí den, co se ms nedostavuje. Dva dny v době, kdy měla přijít jsem měla mentalbreakdown a dneska nám utekl pejsek a hodinu jsme ho v lese hledali. Taky den před dostavením, jsem měla rýmečku a užila jsem Aspirin. Může to na menstruaci mít vliv? Jak dlouho je vynechání v normě? Děkuji za odpovědi.

17. Prosinec 2017 12:13

Anonym : Dobrý den, je mi 12-13 menstruaci už budu mít rok ale teď jsem ji neměla už 2 měsíce (jinak jsem ji měla docela pravidelnou, spoždění max. o 10 dní) a mám strach nevíte co to muže znamenat ?

07. Listopad 2017 11:01

Anonim: Ahoj je mi 12 let. Men. jsem dostala dříve než normálně a asi po 14 dnech jsem ji dostala znovu.Znamená to něco ? Děkuji

29. Srpen 2017 08:04

Anonym: Ahoj je mi 13let a chci se zeptat mám menstruací od 16.října 2016 a teď 30.3 jsem měla asi tak 4-5menstruaci a tahle je velmi slabá že mi stačí intimka jenom moc se bojím minula menstruace byla taková že mi stačili 3vložky na den, ptala jsem se mamky a mamka říkala že je to asi normální než se mi to úplně ustálí a začne všechno fungovat

31. Březen 2017 03:33

Katka: Dobrý den, je mi 16let. zacala jsem mit neprav. menstruaci, kterou již 3měs. nemám.zacaly mi hodně padat vlasy. Styk jsem ještě neměla. Může to být cysta?děkuji

07. Listopad 2016 11:23

anonymka: Zdravím bude mi 15 a svou první menstruaci jsem dostala, před 13 narozeninami, menstruace je v pořadku, akorát poslední dobou chodí jednou za 3 týdny, je to normální?

19. Říjen 2016 10:23

Anonym: Ahojte, potřebovala bych radu, před týdnem sem měla sexuální styk a před 2 dny jsem měla dostat MS ale nedostala. Ale jsem nemocná, myslíte že by to mohlo být teda nemocí? Jinak mám pravidelnou MS. Děkuji

20. Červen 2016 06:39

Anonymka: *špinění

03. Červen 2016 06:14

Anonymka: Ahoj..je mi 13 a menstruace mam ted podruhy a kdyz to tak počítám tak už ji mam asi 5-6 dni a dneska to bylo spis spojení a k večeru tam zas byla krev nevíte co to může být? Zatím jsem to nikomu nerekla myslela jsem si ze to přestane ale docela se uz bojím prosim poraďte :(

03. Červen 2016 06:36

Klára: Dobrý den:) Je mi 15 let a za půl roku už 16. Přišla jsem sem pro radu. STÁLE JEŠTĚ NEMÁM MENSTRUACI. Měřím 170 cm a vážím 50 kg za poslední rok jsem rychle vyrostla takže to je asi tím ale bojím se že třeba nebudu mít moct ani děti. Proto se ptám kdy to můžu tak + - dostat. Má doktorka mi v prosinci řekla tak do půl roku ale čas běží a pořád nic. Jsem na jednu stranu ráda že třeba v létě se nemusím nějak omezovat a nemám žádné bolesti,můžu si chodit do bazénu kdy se mi zlíbí ale i tak PROSÍM O RADU. Děkuji předem za odpověd. :)

26. Březen 2016 03:11

anonym : Dobrý den je mi 16 a už mam 4 dny zpoždění a 8dni před menstruaci jsem mela pohlavní styk bojím se ze mužů byt těhotná i když jsme měli ochranu a le na internetu jsem také četla ze to může byt zpoždění z důvodů cisty na vaječníku a tam cistu mam tak nevim zda se obávat a nebo ne? Předem děkuju za odpověď

27. Leden 2016 01:23

Anonym: Dobrý den je mi 13 let menstruaci mám od 10 let ale výtok mám pořád.

17. Leden 2016 01:57

Anonym: Dobrý den, je mi patnáct. První mestruaci jsem měla asi 2 měsíce před patnáctinami. Před tím jsem ale měla asi 2 roky výtok a mám ho pořád, každý den. Menstruci mám nepravidelnou - třeba po třech měsících. Poradíte prosím

29. Říjen 2015 10:08

Anonim: Ahojte je mi 12 let a dosut sem mela prav.menstruaci ale jak sem měla dostat dalsi opozdila se mislela sem si ze ji behem par dnu dostanu ale nedostala sem uz je to asi mesic a furt nic v pondeli jedeme na chatu a bojim se abych to nedostal protoze by to bylo dost neprijemny ale te jedno myslite ze to bude vsechno ok nebo mam radsi jit na gyndu prosim prodte dekuji

11. Červenec 2015 07:32

Anonym: je mi 15 a mam nepravidelnou menstruaci, mam ji třeba ci čtyři měsíce nebo tak a mám szrach že v budoucnu nebudu moct mít děti. Ma to nějaký vliv.?

10. Červenec 2015 07:26

Anomymka: Ahoj je mi 13 a menstruaci mam po druhy,kdyz krvacim tak mi vyleze vzdy cernofialova Hmota,je to hnusny co je to??

29. Červen 2015 06:24

Anonym: ahoj, je mi 15 a menstruaci uz mam 5 let. Mám ji osm dnů a z toho pět je většinou hodně silných (krvácení). potom to dva tydny nemam a pak zase osm dni mam. vychazi mi to 3krat do dvou mesicu. neprijde mi to normální. takhle už to mam rok. co mam dělat?

18. Srpen 2014 08:35

anonim: Ahoj je mi 14 a mám nepravidelnou menstruaci. Bojím se že až budu starší nebudu moc mít děti. Má to na to nějaký vliv?

09. Květen 2014 05:50

anonimka: Ahoj je mi 14 let a asi před 14 dny jsem dostala svůj první výtok a už mě nebaví všude sebou tahat ty vložky. Není nějákej způsob jak zjistit kdy budu poprvé menstruovat?

23. Březen 2014 03:36

Vložit příspěvek