16Srpen
2013

Septická artritida u dětí

16. Srpen 2013 |
Septická artritida u dětí
Děti

Septická artritida je zánětlivé bakteriální onemocnění kloubu, které postihuje obvykle děti do tří let věku. Zánět postihuje zpravidla kyčle a kolenní klouby, které se mohou trvale poškodit, pokud se s léčbou nezačne co nejdříve. Dítě postižené septickou artritidou má bolesti, otoky, zčervenání a horkost v postiženém kloubu a bolestivost při každém jeho pohybu.

Septická artritida u dětí

Septická artritida je zánět kloubu způsobený bakteriální infekcí. Bakterie se obvykle rozšíří v kloubu krevním tokem z nějaké rány nebo z jiného infikovaného místa nebo po operaci kloubu. Toto vážné, ale nepříliš časté onemocnění zřídka postihuje více než jeden kloub. Jestliže se infekce nezačne okamžitě léčit, může zůstat kloub dítěte trvale poškozený nebo zničený.
Tento typ artritidy se vyskytuje u dětí každého věku, ale obvykle postihuje děti do tří let věku. Nejčastějším místem infekce jsou kyčle a kolenní klouby, postižena mohou být také ramena, kotníky a lokty. V polovině případů u dětí do dvou let jsou příčinou onemocnění nosní nebo krční infekce. U starších dětí jsou nejčastější příčinou infikovaná poranění kůže. U dospívajících souvisí toto onemocnění ve většině případů s gonoerou (kapavkou).

Příznaky septické artritidy u dětí

Pro kojence a batolata se septickou artritidou je pohyb horní nebo dolní končetiny v blízkosti postiženého kloubu velmi bolestivý. Při každém pohybu začne dítě plakat - např. dítě s infekcí v kyčlích pláče při přebalování. U malých nebo dospívajících dětí se tento typ artritidy projevuje otokem, zčervenáním, horkostí a bolestí v postiženém kloubu, zvýšenou teplotou a bolestivostí při každém jeho pohybu. V ojedinělých případech je septická artritida doprovázena zimnicí.

Diagnóza septické artritidy u dětí

K potvrzení diagnózy septické artritidy lékař obvykle nařídí celkový krevní obraz, kultivaci krve, rentgenové vyšetření postiženého kloubu a kultivaci kloubní tekutiny, která prokáže přítomnost infekce.

Léčba septické artritidy u dětí

Pro uzdravení je zásadní okamžité zahájení léčby antibiotiky. Dítě bude dostávat antibiotika pomocí katétru zavedeného do žíly. Lékař obvykle podá antibiotika ještě dříve, než dostane výsledky testů, neboť hrozí poškození neléčeného kloubu.

Jestliže se v kloubu rychle tvoří tekutina, lékař ji obvykle odstraní pomocí jehly zavedené do kloubu. Jinak bývá nutná chirurgická drenáž, kterou se odstraní přebytečná tekutina z kloubu a zabrání se jeho poškození.

Dítěti se uleví od bolesti, když mu kloub znehybníte a umístěte do zvýšené polohy. Přikládejte mu na něj teplé, vlhké obklady. Dítě by mělo mít co nejvíce klidu. Jakmile začnou antibiotika působit, mělo by ale začít kloub procvičovat, aby se mu vrátila pohyblivost a posílil se. Pokud je léčba zahájena včas, jsou vyhlídky na úplné uzdravení dobré.

Související články

Vložit příspěvek