15Duben
2012
MUDr. Pavel Kouda

Vyšetření v těhotenství

15. Duben 2012 | MUDr. Pavel Kouda
Vyšetření v těhotenství
Léčba

Vyšetření v těhotenství jsou nezbytná pro zajištění správného průběhu těhotenství. Mezi základní vyšetření patří měření tlaku, vyšetření moči, vyšetření děložního čípku "na koze" a vyšetření ultrazvukem pro sledování správného růstu, vývoje a určení data porodu. V neposlední řadě se provádí také odběr krve pro stanovení tzv. markerů, které mohou poukazovat na vznik vývojové vady. Pokud je podezření na nějakou vývojovou odchylku, bývá doporučeno vyšetření plodové vody.

Vyšetření v těhotenství

Při uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze se začnou dít změny v těle ženy, především díky hormonům. Projeví se jako tzv. těhotenské signály, např. ranní nevolnosti, citlivost na vůně a pachy, změny nálady, přecitlivělost a jiné. Největším těhotenským signálem je však vynechání menstruace. Právě nejčastěji tento signál zavede ženu k lékaři na vyšetření.

Děloha

Děloha je pohlavní orgán ženy, uložený v pánevní dutině. Děloha je od přírody uzpůsobená k zachycení oplozeného vajíčka, jeho uhnízdění, ochranu a výživu v nového jedince. Je vystlaná bohatě prokrvenou sliznicí, která každý měsíc zbytní a naroste, aby se oplozené vajíčko mělo kde uchytit. Těhotenství vzniká za podmínek, kdy se vajíčko se spermií spojilo ve vejcovodu a poté se jako zárodek uhnízdilo v děložní sliznici. Hladiny hormonů pak přizpůsobují tělo potřebám zárodku.

Vyšetření v 1. trimestru těhotenství

Žena by měla navštívit lékaře co nejdříve, nejčastěji to bývají 1-2 týdny po vynechání měsíčků. Lékař potvrdí těhotenství, na ultrazvuku (odkaz na partnerský web Gynprenatal.cz) určí stáří plodu a pravděpodobný termín porodu. Těhotenství provázejí značné změny těla ženy, a proto lékař hodnotí rizikové faktory a její zdravotní stav, existují totiž nemoci při nichž změny, těhotenství doprovázející, ohrožují ženu i na životě a lékař tak může doporučit ukončení těhotenství. Jiný stav je nejlepší důvod pro zlepšení životosprávy, je vhodné přestat se všemi návykovými látkami, včetně cigaret a alkoholu.

A co tedy můžete očekávat?

Nejdříve Vám sestra změří teplotu, tlak, puls a odebere Vám krev. Účelem vyšetření krve je zjistit krevní skupinu a vyloučení některých nemocí, jako např. žloutenka typu B, syfilis, HIV nebo AIDS. Bude potřeba vyšetřit i moč na přítomnost bílkovin a cukru. Poté se přistupuje k vyšetření „na koze", kdy gynekolog musí zkontrolovat, jestli v pochvě není nějaká infekce a jak je na tom děložní čípek. Ten bývá překrvený a křehký, takže někdy můžete po vyšetření jemně špinit. Nebojte se, vyšetření u zdravého těhotenství určitě potrat nevyvolá. Poté Vám lékař změří vnější rozměry pánve, pokud by byla Vaše pánev příliš úzká, při normálním porodu by se v ní dítě mohlo zaseknout a budete horkou kandidátkou na císařský řez. Počítejte také s vyšetřením prsou a poučením, jak si je kontrolovat sama. Dostanete také průkaz těhotné, kde bude krevní skupina Vaše i otce dítěte a kam se bude zaznamenávat průběh celého těhotenství. V 10.-12.týdnu těhotenství se ultrazvukem kontroluje, jestli se plod vyvíjí správně.

Vyšetření v 2. trimestru těhotenství

Ve 2.trimestru těhotenství bude při vyšetření lékař nadále kontrolovat děložní čípek a jestli děloha roste jak má, v pravidelných prohlídkách. V tomto období má dítě spoustu místa a často mění polohu. V 16-18.týdnu těhotenství se provádí další vyšetření krve, tzv. biochemický screening, při kterém se stanovují rizika vrozených vývojových vad, avšak toto vyšetření není stoprocentní, ale udává se jeho přesnost kolem 60%. Pokud vyjde biochemický screening jako pozitivní, doporučuje se podstoupit vyšetření zvané amniocentéza. Při ní se za kontroly ultrazvuku nasaje vzorek plodové vody, která s 99,6% přesností poukáže na přítomnost vrozené vývojové vady. Kromě pozitivity biochemického screeningu, se amniocentéza doporučuje těhotným ženám nad 35 let a ženám, u nichž se potvrdil výskyt vývojových vad v rodině. Cca ve 20. týdnu těhotenství se opět provádí vyšetření ultrazvukem, zda je s plodem všechno v pořádku, důkladně se přeměří a má-li lékař podezření na vývojovou vadu, pošle Vás na již zmíněné genetické vyšetření, amniocentézu.

Vyšetření v 3. trimestru těhotenství

Ve 3.trimestru těhotenství provádí lékař vyšetření krevního tlaku, pulsu, sleduje přírůstky váhy, růst dělohy a polohu miminka i placenty. V 32. -34. týdnu se hodnotí růst a výživa plodu. Od 34. týdne těhotenství se kontroluje kardiotokografický záznam, jak dítěti tluče srdce a jestli se stahuje děloha.

Návštěvy gynekologa v těhotenství

Zdravá těhotná žena by měla navštívit gynekologa 1x za měsíc do 28.týdne, mezi 28. -36. týdnem každých 14 dní a po 36. týdnu jednou týdně, takže během normálního těhotenství navštíví poradnu 8-10x. V případě jakýchkoli nejasností jsou vyšetření častější. Máme štěstí, že Česká republika patří mezi země s nejlepší péčí o matku a dítě ve světě.

Související články

Vložit příspěvek