27Červen
2014
MUDr. Pavel Kouda
Diskuze

Cysty

27. Červen 2014 | MUDr. Pavel Kouda
Cysty
Nemoci

Cysty jsou dutiny vyplněné tekutinou nebo hutnou hmotou a mohou se tvořit kdekoliv v těle. Ve většině případů se tkáň začne cysticky měnit a vytvoří cystu bez jakékoliv zjevné příčiny. Platí to pro naprostou většinu cyst. Příznaky cysty závisejí na jejím umístění a typu. Pokud se cysta nachází pod kůží, většinou se projeví jako zduření nebo hrbol, u vaječníků může cysta vyvolat pocit napětí v břiše.

Cysta je jakákoliv abnormální dutina obsahující tekutinu nebo i hutnou hmotu. Tyto dutiny se mohou vytvořit v jakémkoli orgánu nebo tkáni lidského těla a mohou mít různou velikost - od zcela maličkých až po rozsáhlé útvary obsahující i litry tekutiny.
Většina cyst je benigní (nezhoubná); mohou se zvětšovat, ale nešíří se nikam ani nenapadají okolní tkáň. Některé jsou maligní (zhoubné) a mohou se šířit a napadat jiné tkáně.
Cysty není možné léčit svépomocí. Prakticky ve všech případech musí útvar vyšetřit lékař, aby zjistil, o jaký druh cysty se jedná, jaké má vlastnosti a zda není zhoubná. Obvykle se cysta chirurgicky odstraní a pošle se na podrobné vyšetření.
Cysty se často vyskytují v kůži, kostech, prsou, očních víčkách, ledvinách, játrech a u žen ve vaječnících. Jejich struktura bývá různá.

Příčiny cyst

Ve většině případů se tkáň začne cysticky měnit a vytvoří cystu bez jakékoliv zjevné příčiny. Platí to pro naprostou většinu cyst. Příčinou některých cyst jsou vývojové defekty.
Dermoidní cysta se vytvoří proto, že některé kožní buňky jsou uvězněny během vývoje v hloubce kůže a nevycestují normálně na povrch. V podkoží vytvářejí tekutinu a výsledkem je cystický útvar.
V případě polycystických ledvin nejsou všechny ledvinné kanálky připojeny k sběracím kanálkům ledvin. Tak jak se v nich hromadí moč bez možnosti odtoku, zvětšují se a vytvářejí cysty.

Ucpané žlázové vývody

Z důvodů, které nejsou úplně jasné, mají některé žlázy ucpané své vlastní vývody a v důsledku hromadění výměšků žláza posléze oteče a vytvoří cystu. Běžným příkladem mohou být podkožní mazové cysty, které vznikly blokádou vývodů mazových žláz.
Cysty mohou také vzniknout nahromaděním tekutiny jako odpověď na přítomnost parazita. V zemích s rozvinutým hygienickým a veterinárním dozorem jsou naštěstí tyto případy poměrně vzácné.
Velmi zřídka může vzniknout cysta ve svalu následkem silného úderu. Po nárazu popraskají cévy, vytvoří se krevní sraženina a ta do sebe během rozpouštění natáhne z okolí tekutinu. Vznikne tak cysta.

Příznaky cyst

Příznaky cysty závisejí na jejím umístění a typu. Pokud se cysta nachází pod kůží, většinou pacient zjistí zduření nebo hrbol. Když postihuje některý z vnitřních orgánů, například vaječník, může to vyvolat pocit napětí v břiše nebo i zvětšení břicha. S růstem cysty je stále méně místa pro ostatní orgány.
Ve většině případů je lékař schopen cystu nahmatat nebo zjistit její přítomnost pomocí ultrazvukového, rentgenového nebo radioizotopového vyšetření. Některé cysty bývají bolestivé na tlak, zejména jsou-li více naplněné. Ty cysty, které leží blízko kožního povrchu, se někdy dají zmáčknout a pruží, podobně jako měkký míč.
Některé cysty v šourku jsou naplněné čirou tekutinou (hydrokéla) a snadno jimi prochází světlo, ve srovnání s druhostranným varletem. Tímto způsobem, prosvícením, lze přesně zjistit rozsah a umístění cysty.

Komplikace cyst

Jakékoliv nově vzniklé zduření v lidském těle může být cystou. Pokud nejde o zhoubný útvar, pak jsou cysty nebezpečné jen málokdy. Měl by je však vždy vyšetřit lékař. Pokud jsou o povaze útvaru pochyby, je lepší je odstranit a poslat na vyšetření.
Určité nebezpečí představuje infekce. Mazové cysty se mohou snadno infikovat. Změní se v podkožní abscesy a musí se rozříznout a vyprázdnit. Infikovaná cysta vaječníku může vést k zánětu pobřišnice (zánět slizniční blány, která povléká povrch nitrobřišních orgánů). Toto onemocnění je velmi vážné. Podobně jako jiné velké nitrobřišní cysty může se i vaječníková cysta otočit a zaškrtit tak stopku. Znemožní se tak přívod krve a cysta odumře. Podobný výsledek může mít krvácení do cysty. V těchto případech pacient pociťuje silnou bolest a napětí v oblasti cysty. Je nezbytná okamžitá operace a odstranění postižené tkáně.

Výhled do budoucna

Benigní cysta po odstranění nerecidivuje. Pokud se vyvine v téže oblasti nová cysta, jako tomu bývá v prsou, musí se opět vyšetřit a sledovat její chování.
V případech zhoubných cyst je předpověď závislá na stupni zhoubnosti a na tom, zda se nádorové bujení již rozšířilo. Z tohoto důvodu odstraňují chirurgové cysty podezřelé z nádorové povahy i s okolní tkání, aby zabránili rozšíření nádorových buněk do okolí a recidivě onemocnění.

Související články

Diskuze

Anonym: Prostá cysta vel.9x7 mm v bazi zakl.článku 4.prstu.Naznač.drobná zobáčkovitá exostosa při radiovolárním okrahi hlavičky 3. MTC

07. Prosinec 2018 12:48

maja: Dobry den,nad hyzdi mam asi 6malych cyst a nad druhou taktez.Zrejme je to po aplikovani horm.injekcich pri umelem oplodneni.Po 6.letech mi ta jedna cysta vyrostla a byla mi udelana punkce,vypunktovali 3ml krve,za 3mesice mi vyrostla znovu a vypunktovali 2,5ml krve.Stale me boli cela prava hyzde a vystreluje mi to po zadni strane nohy.Byla jsem na neurologii,chirurgii,cvicim na rhb..ale nejsem schopna dlouho stat a uz vubec sedet.Delali mi ultrazvuk,mag.rez.,ale nic tak zavazneho se nenaslo.Jeden p.dokror mi rekl,ze jsem hodne hubena ,tak to proto citim..jinak by ten problem nebyl.Moc vas prosim o radu.Uz nevim co s tim.Dekuji

12. Duben 2016 04:14

Anonym: Zdravím, v březnu i doktor na gynekologii oznámil že mám cystu na vaječníku, tak jsem dostala prášky a bylo to pryč, a pohodě. Ale taky mi ještě řekl že mám něco na močaku, prvně jsem šla na ultrazvuku a tak mi řekli že je to cysta na 10x18mm. S tím že když jsem se vrátila za p. doktorem, si nevěděl rady co s tím tak mě poslal na a dalším doktorem na chirurgii a ten poradil co s tím. Tam pěkně a slušně vylezlo ze je to nemožný to co mam ze to bude nějaká mlha. Že za dobu své praxe 35 let, nic podobného neviděl. Prý pokud mě to nebolí a nezvětšuje se to tak by s tím nic nedělal. Prý jediná možnost je že to můžu mít někde ve svalech v břiše. A doporučil mi kontrolu za 2 měsíce. Já jsem se dostala na ultrazvuk za 2 měsíce s něčím jiným. A p.doktor mi z kontroloval tu údajnou cystu byla furt stejná nic nějak nezměněná, podle p.doktora, prý ji tam můžu mít od narození a nemusí to nic být. Jen je divné že se objevila po 25 letech. Z ničeho nic. Na gynekologii chodím pravidelně a mám za sebou i dvě operace s kompletní prohlídkou těla a loni jsem měla obražený žebra spodní. A dělali celý ultrazvuk břicha jestli jsem neměla vnitřní krvácení. Tak mi jen nejde do hlavy že když mám v sobě něco 25 let že se na to nepřišlo dřív? A jestli nebude něco lepší s tím udělat protože s partnerem plánuji rodinu, tak jestli by to nebylo lepší být bez toho? Myslíte že se mám zeptat ještě u jiného doktora? Děkuji předem a s přáním hezkého dne

04. Srpen 2015 08:41

šoborová: Prosím o bližší vysvětlení.Už delší dobu mám problémy a to, že se mi na malých stydkých pyskách začaly dělat hrbolky které jsou někdy bolestivé. byla jsem na vyšetření a lékařka mi řekla ,že se jedná o cystu a má nějaký název který jsem si nezapamatovala,jde o cystu naplněnou takovou zapáchajíci bílou hmotou přirovnala by to k tvarohu.Paní doktorka mi řekla, že se to musí odstranit v narkoze ,na jedné straně mi to odstranila v ambulanci, ale nevím jestli se naplňuje znovu bolí to na obou stranách.Jsem po hysterektomii ale bolest cítívám až někde hluběji v pochvě.Moc by vás prosila o váš názor.Děkuji

23. Červenec 2015 07:02

Anonym: Dobrý den v patek mi byla zjištěna cysta 4x7,2cm,měly jsem bolesti v podbřišku.moje p.gynekoloska mi domluvila termín operace,dnes je pondělí a ta bolest je minimální jen při hmatu na břiše a pro prudkých pohybech,zítra mam nástup do nemocnice na vyšetření a ve středu mam jít na výkon,myslíte že by mohla ta cysta vymyzet či se vstřebat? Už jednou jsem byla s tim na operaci trpím na cysty co krvácející fo dutiny břišní i tato čerstva cysta byla plna krve.Nevim si rady myslíte že je operace i tak nutno? DĚKUJI

16. Březen 2015 03:23

Anonym: Dobrý den v patek mi byla zjištěna cysta 4x7,2cm,měly jsem bolesti v podbřišku.moje p.gynekoloska mi domluvila termín operace,dnes je pondělí a ta bolest je minimální jen při hmatu na břiše a pro prudkých pohybech,zítra mam nástup do nemocnice na vyšetření a ve středu mam jít na výkon,myslíte že by mohla ta cysta vymyzet či se vstřebat? Už jednou jsem byla s tim na operaci trpím na cysty co krvácející fo dutiny břišní i tato čerstva cysta byla plna krve.Nevim si rady myslíte že je operace i tak nutno? DĚKUJI

16. Březen 2015 03:46

Vložit příspěvek