14Srpen
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Svědění konečníku

14. Srpen 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Svědění konečníku
Příznaky

Svědění konečníku je velmi nepříjemný jev, který může doprovázet nemoci trávicího systému. Nejčastěji se však svědění konečníku vyskytuje v souvislosti s nedostatečnou nebo naopak přehnanou hygienou. Mezi závažnější příčiny pak patří např. roupy, kolorektální karcinom, hemoroidy nebo trhliny. Svědění konečníku bychom měli vždy věnovat patřičnou pozornost, může být totiž příznakem banálního problému, ale i smrtelného onemocnění.

Svědění konečníku

Svědění konečníku (pruritus ani) je velmi nepříjemný jev, který může doprovázet některé choroby trávicího systému. I když se může zdát, že se jedná o banální záležitost, v mnoha případech se může jednat o první příznak rozvíjející se rakoviny tlustého střeva nebo hemoroidů, a je proto nesmírně důležité vypátrat jeho příčinu.

Příčiny svědění konečníku

Nejčastější příčinou svědění konečníku je nedostatečná hygiena této oblasti. Především nedokonalé očištění po odchodu stolice může způsobit silné svědění a v závažnějších případech i vznik infekce konečníku. Paradoxem je, že také nadměrná hygiena oblasti pohlavních orgánů a konečníku může být škodlivá. Dochází totiž k vysušení kůže této části těla a výsledné potíže tak mohou být srovnatelné s nedokonalou hygienou. Zvláště v dětských kolektivech se může objevit svědění konečníku způsobené roupy, drobnými parazity, kteří mohou osídlit tlusté střevo. Samičky roupa pak v noci střevo opouštějí a kladou vajíčka do okolí análního otvoru. Dítě se obvykle kvůli silnému svědění probudí a škrábe si kůži v oblasti konečníku. Tím se mu roupi dostávají na ruce a z nich buď do ústní dutiny a trávicím traktem zpět do střeva nebo dochází k jejich přenosu na další jedince. Léčba této parazitární infekce se obvykle provádí podávání léků proti parazitům (antiparazitik).

Svědění konečníku, vznik hemoroidů a trhlin

Svědění také často doprovází nepříjemné onemocnění žil v oblasti konečníku, hemoroidy. Jedná se o onemocnění, při kterém jsou žíly z různých důvodů rozšířené a vyklenují sliznici konečníku. Svědění nebo pálení je tak jedním z prvních příznaků, později se objevuje také různě intenzivní krvácení. Léčba tohoto onemocnění se při mírnějším průběhu provádí speciálními koupelemi nebo mastmi, v závažných případech je nutný chirurgický zákrok. Podobné projevy se vyskytují také u tzv. řitní trhliny (fisury). Toto poranění stěny konečníku vzniká při jejím nadměrném roztažení, nejčastěji při silné zácpě. Kromě svědění a pálení jsou typické nepříjemné bolesti při odchodu stolice a krvácení. Léčba řitních trhlin je obdobná jako léčba hemoroidů. Kromě nejrůznějších onemocnění střeva se může svědění oblasti konečníku vyskytnout také při cukrovce nebo u pacientů se sníženou imunitní odpovědí. V těchto případech jsou hlavní příčinou přemnožené kvasinky, se kterými si oslabený imunitní systém neumí poradit.

Svědění konečníku a včasná diagnostika

Pokud se u pacienta objeví svědění konečníku, je nutné zjistit co nejdříve jeho příčinu. Ve většině případů se jedná o pouhé zanedbání hygieny, při přehlédnutí tohoto příznaku však může pozornosti lékařů uniknout nejeden závažný stav a jeho pozdější léčba již může být mnohem méně účinná.

Související články

Diskuze

hnnn: bbnnnn

16. Leden 2016 01:56

michal: Ahoj,mel jsem taky problemy se svedenim konecniku,jelikoz jsem 10 let jezdil jako ridic...jedinne ,co me zabira,je imakort-krem...bohuzel je to mast pouze na lekarsky predpis...jelikoz obsahuje kortikoidy...doufam,ze moje Vam pomuze. Pa

03. Leden 2016 01:56

Dája: ahoj taky mám dobré zkušenosti s hemostopem. abych se mohla soustředit jen na práci a ne na to jak mě svědí zadek na židli téměř celou pracovní dobu, máznu hemostop gel max a podávám už jen maximální pracovní nasazení.

30. Leden 2015 01:27

Jana: Dobrý den, mě hemeroidy trápily hodně dlouho, vždycky jsem je vyléčila a během měsíce, dvou se zase objevily. V lékárně mi doporučili Hemostop probio, brala jsem ho asi měsíc, hemeroidy zmizely, konečník přestal svědit a dokonce se mi už neobjevily, takže hemostop působí i dobře jako prevence!

20. Listopad 2014 11:45

Matka: Chtěla bych se zeptat zda přípravek Lepicol mohou užívat i desetileté děti.

28. Duben 2014 04:42

Blíženec: Také jsem míval problémy s konečníkem ale už ne vždy když mně začal svědit konečník tak jsem si zakoupil v lékárně Lepicol - to je vláknina doplněk stravy volně prodejný a měl jsem za dva až tři dny po problému nyní ho užívám jen někdy když si na něj vzpomenu jako prevenci. Ukázalo se , že to bylo stravovacími návyky. Nejlepší je práškový je i v kapslích ale kvůli polykání používám práškový dvě kávové lžičky rozpustím ve sklenici vody vřele doporučuji...

27. Březen 2014 03:34

Anonym: Dobrý den,prosím o radu,mám svědění okolo konečníku,už mám kuži okolo uplně bez pigmentu,pořád to svědí a nevím co s tím.Vyzkoušela jsem už hodně mastiček,ale vůbec nezabírají.Prosím poradta,děkuji Blanka.

26. Leden 2014 01:46

Vložit příspěvek