19Srpen
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Ucpaný nos

19. Srpen 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Ucpaný nos
Příznaky

Ucpaný nos - pocit, kterým zaručeně trpíme čas od času všichni. Ucpaný nos se nejčastěji dává do souvislosti s nachlazením, rýmou a alergiemi. Věděli jste ale například, že za pocitem ucpaného nosu mohou stát například nosní polypy, nebo že pocit plného nosu bývá podstatně častější v těhotenství...?

Ucpaný nos

Ucpaný nos je zřejmě jedním ze stavů, se kterým se již každý z nás setkal. Příčin, proč jsou nosní průduchy ucpané, je více. Mezi nejčastější příčiny ucpaného nosu patří:

Ucpaný nos a jeho příčiny

 

  • Nachlazení, horečnaté onemocnění – je pravděpodobně nejčastější příčinou. K ucpání nosu dochází vlivem otoku nosní sliznice, což je zapříčiněno místně probíhajícím zánětem. Žádný člověk nemá přesně stejné poloviny obličeje a tudíž ani obě nosní dírky, jedna je vždy menší, ta se ucpe jako první. V případě ucpaného nosu během rýmy je možno používat různé kapky a spreje do nosu, díky kterým oteklá sliznice „splaskne". Tyto kapky jsou vhodné především na noc, nebo pokud od ucpaného nosu vznikají bolesti hlavy. Neměly by se však používat delší dobu, jelikož při delším používání a následném vysazení způsobují právě ucpání nosu.
  • Rhinitis medicamentosa neboli „rýma z léků" – jde o příčinu ucpaného nosu popsanou výše. Při dlouhodobém používání různých sprejů nebo kapek do nosu (po 5-7 dnech používání) musí nemocný užívat stále větší dávky, aby dosáhl daného výsledku. Proto by neměly tyto spreje a kapky být používány déle než 3 dny.
  • Alergická rýma (senná rýma) – jde také o velmi časté onemocnění projevující se dlouhodobě ucpaným nosem především od jara do podzimu, kdy kvetou různé rostliny. Příznaky lze zmírnit antihistaminiky – látkami k léčbě alergie.
  • Nosní polypy – jsou to výrůstky nosní sliznice vytvářející se většinou na stropě nosních dírek a rostoucí dovnitř, čímž ucpávají nos. Nejvíce se projevují u nemocných s alergickou rýmou, s astmatem, cystickou fibrózou a s „alergií" na aspirin projevující se obtížemi s dýcháním vlivem zužujících se průdušek. Nosní polypy lze léčit spreji s kortikoidy, anebo odstraněním operačně, bohužel však se mohou po určité době od operace objevit znovu.
  • V těhotenství mívají ženy ucpaný nos vlivem většího množství krve kolujícího v cévách, tudíž i v nosních cévách. Obecně se v těhotenství projevují otoky a otékat může i nosní sliznice – dochází k pocitu ucpaného nosu.

Následky ucpaného nosu

Orizikových faktorech se zde přímo nedá hovořit. Je větší pravděpodobnost trpět ucpaným nosem, pokud se člověk podchladí, má oslabenou obranyschopnost, anebo se u něj či v jeho rodině vyskytují alergie, astma apod. Následkem ucpaného nosu mohou být bolesti hlavy, chrápání při ucpání nosu v noci, nicméně nejde naštěstí o závažné stavy.

Ucpaný nos a poučení na závěr

Trpíte-li ucpaným nosem a jste-li nachlazení, nejlepší léčbou je „vyležet se". Je možnost používat spreje či nosní kapky, avšak nepoužívejte je déle než 3 dny. Pokud trpíte dlouhodobě ucpaným nosem, vyhledejte svého lékaře, je vhodné provést alergické vyšetření a vyšetření nosu pro nosní polypy.

Související články

Diskuze

_: Mořská voda je supr,doporučuji.

24. Červen 2017 06:28

Anonym: Co přesně mám udělat, nebo kam zajít když už několik měsíců mám ucpaný nos?

21. Únor 2017 02:31

Anonym: Dobrý den ,ucpaný nos mam témeř pořad ,nezabírá mořská voda,ani léky na alergii a ani spraye kortikoidovy ,co dělat (polypy operovany 4x do roka

25. Červenec 2016 07:10

Anonym: Jako malá jsem na ucpané dutiny trpěla a byla i na punkci...trauma z toho mám dodnes:( Takže mořskou vodu používám preventivně denně a jsem bez rýmiček. I pro své miminko jsem pořídila Quixx baby s mořskou vodou - čistý zvlhčený nos je přeci jen odolnější vůči virům.

29. Říjen 2015 10:40

Hanelore: Tak vidím, že nejsem sama, kdo si oblíbil na ucpaný nos mořskou vodu. :) Já ji sama užívám už dlouho, protože jsem trpěla na rýmy a ucpané dutiny už jako dítě a pamatuju se, jak mi doma "hrozili", že když nebudu pořádně smrkat, budou mi dělat punkci a jak jsem byla zoufalá, protože mi to vysmrkat nešlo. :/ A díky mořské vodě tohle trápení už nemám. Dávám ji taky dětem, i stejný přípravek (Quixx Baby), to je nejšetrnější verze.

22. Září 2015 09:05

Anonym: Mořskou vodu používám téměř denně...je to výborná prevence...a od té doby, co si takto čistím nos, tak jsem rýmu neměla...ani ucpaný nos mě netrápí. Quixx baby mořskou vodu používám i pro svého 4měs. synka k čištění nosánku. Zatím je také bez nemocí.

04. Září 2015 09:37

Anonym: To je dobrý tip... zrovna zařizuju miminkovskou lékárničku, tak kapičky Quixx baby určitě koupím...sama také ráda používám mořskou vodu k pročištění nosu.

27. Srpen 2015 08:16

Anonym: Měla jsem ucpaný nos snad celé tehotenství :( Bylo to nepříjemné, hlavně v noci :( Na ORL mi poradili Quixx - sprej s mořskou vodou a dost mi pomohl. Teď pro miminko také používám mořskou vodu i k čištění nosánku - Quixx baby... mají šikovné kapátko a dcerka je snáší bez problémů.

12. Červenec 2015 07:52

Vložit příspěvek