15Duben
2012
MUDr. Pavel Kouda
Diskuze

Těhotenský test

15. Duben 2012 | MUDr. Pavel Kouda
Těhotenský test
Léčba

Těhotenský test slouží k prokázaní těhotenství a je dostupný v každé lékárně. Současné těhotenské testy jsou schopny prokázat těhotenství již od 8. dne těhotenství, kdy tělo začíná produkovat choriový gonadotropin, neboli hCG. Před užitím těhotenského testu je vždy vhodné přečíst si příbalový leták, oběcně však platí, že po odebrání moči a ponoření proužku se v případě těhotenství objeví dvě čárky, v případě opačném pak jedna.

Těhotenský test

Těhotenský test je dnes spolehlivou metodou ověření plánovaného či neplánovaného těhotenství. Je založený na průkazu lidského choriogonadotropinu neboli hCG. Tento hormon se v krvi a moči matky vyskytuje velmi brzo, podle některých zdrojů už na konci prvního týdne těhotenství. Při podezření na těhotenství se doporučuje použít těhotenský test ode dne očekávaného příchodu menstruace. Je tomu tak proto, že se hladina hCG s postupujícím těhotenství zvyšuje. Je však možné těhotenský test použít i o několik dní dříve, je ovšem důležité test později zopakovat, jelikož v tak brzkých dnech nemusí být hladina hCG pro test dostatečná.

Děloha

Děloha je pohlavní orgán ženy, uložený v pánevní dutině. Je od přírody uzpůsobena k zachycení oplozeného vajíčka, jeho uhnízdění, ochranu a výživu v nového potomka. Každý měsíc probíhá nárůst a zbytnění děložní sliznice, kam by se mohlo oplozené vajíčko uhnízdit. Pokud k oplození vajíčka nedojde, zbytnělá děložní sliznice se odlupuje a nakonec odplaví krví, což žena pozoruje jako pravidelné měsíční krvácení neboli menstruaci. Dojde – li k vynechání měsíčků v době, kdy si je žena vědoma nechráněného pohlavního styku, je zde vždy možnost těhotenství. Jestli je žena těhotná nebo ne, si může ověřit pomocí těhotenského testu.

Těhotenství

Těhotenství začíná početím, což je proces oplodnění a formování vajíčka ženy spermií muže. Vajíčko, které se spojilo se spermií ve vejcovodu musí jako vzniklý zárodek neboli embryo doputovat do dělohy, kde se uhnízdí do připravené zbytnělé děložní sliznice. Při svém zanořování do sliznice, což je 6-8 den po oplození, produkuje zárodek hormon lidského choriového gonadotropinu, zkratkou hCG. Následně se hCG objevuje v tělních tekutinách, v moči, krvi a séru. Právě moč je nejsnáze dostupným materiálem, který je využíván u těhotenských testů pro domácí použití.

Dostupnost a funkce těhotenského testu

Těhotenský testy je možné koupit v každé lékárně bez předpisu, liší se barvou krabičky, počtem testů v balení a cenou, která se pohybuje od cca 30- 190Kč. Jak již bylo v úvodu řečeno, těhotenský test funguje na principu zachytávání choriového gonadotropinu, hCG. Citlivost testu je zajištěna tzv. monoklonálními protilátkami, které reagují pouze s jedním místem na molekule hCG. Tyto molekuly umožňují, že současné testy jsou jednokrokové, nakápne se vzorek moči do jamky těhotenského testu nebo se vyšetřovací zóna testu ponoří do moči.

Pozitivní test

Pokud moč obsahuje hCG, naváže se hCG na protilátku s barvivem. Tento komplex hCG- protilátka je unášen proudem nasávaného vzorku na podložce těhotenského testu. Komplex hCG-protilátka putuje až k místu druhé protilátky. Komplex hCG-protilátka se na druhou protilátku naváže a dojde k nahromadění barevného komplexu a vzniku modré čárky. Část komplexu, která se nestačila zachytit, putuje dál ke kontrolní zóně, kde opět vznikne modrá čárka. Na papírku těhotenského testu tedy vidíme dvě modré čárky, které značí jeho pozitivitu.

Negativní test

Pokud vzorek moči neobsahuje hCG, nedojde k reakci mezi hCG a protilátkou, vzorek moči pouze s barevným komplexem putuje až ke kontrolní zóně, kde je zachycen a vytvoří se modrá čárka. Na papírku těhotenského testu vidíme tedy jednu modrou čárku, která značí negativitu testu.

Jak použít těhotenský test

Před každým použitím těhotenského testu je nutné si přečíst příbalový leták s doporučeným postupem. Zde jsou uvedena všeobecná doporučení:

  1. Připravíte si suchou čistou nádobku na zachycení moči. Nejlepší je moč ranní, jelikož během spánku se nasbírá nejvíce hormonu hCG.
  2. Odeberete moč do připravené nádobky. U některých testů se moč do nádobky zachytávat nemusí, těhotenský test se vkládá přímo do proudu moči.
  3. Rozbalený těhotenský test ponoříte do moči v části se šipkami, nejvíce po čáru označenou MAX na 10-15 vteřin.
  4. Položíte na vodorovnou nesavou podložku a začnete měřit čas, většinou 3 minuty. Po 3 minutách odečítáte výsledek. Jeden proužek v oblasti kontrolní linie, většinou označena C = nejste těhotná. Nedostaví –li se měsíčky během dalšího týdne, těhotenský test zopakujte. Dva proužky, C i T = jste těhotná. Jeden proužek v oblasti T nebo bez proužků nelze hodnotit. Nezdá – li se Vám výsledek testu, můžete jej opakovat další den.

Těhotenský test a návštěva lékaře

Zjistíte- li, že jste těhotná neváhejte s návštěvou svého ženského lékaře, který Vás musí vyšetřit, aby potvrdil, že jste opravdu těhotná. Také Vám poradí, co dělat dál. V případě radostného očekávání doporučujeme pestrou stravu a omezení stresu.

Související články

Diskuze

Jana: Mám dotaz,dělala jsem si těh.test, jedna čárka je růžová a druhá fialová.Je to poz. nebo neg. Děkuji za odpověd

08. Leden 2015 01:00

Pani S.: Předem se omlouvám za takovou pitomou otázku. Chtěla jsem se jenom zeptat, jestliže se vajíčko už zanoří do té dělohy, jestli to jde cítit jako prsty?

21. Květen 2014 05:56

Vložit příspěvek