26Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Bolesti kloubů

26. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Bolesti kloubů
Nemoci

Bolesti kloubů mohou vznikat z nejrůznějších příčin. Mezi časté příčiny bolesti kloubů patří artróza, poranění kloubů, revmatoidní artritida, dna a další. Rizikové faktory bolesti kloubů jsou obezita, nadměrné přetěžování, či neléčená infekce v různých částech těla. Při bolestech kloubů je nejvhodnější konzultace s lékařem.

Bolesti kloubů

Bolesti kloubů trápí obrovskou část naší populace. Pojďme se tedy podívat na jejich podstatu.Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kostí. Vzhledem k počtu pohybů, které během každého dne vykonáme, je jasné, že jsou klouby velmi namáhané. Přesto, jsou-li zdravé, vydrží se bez problémů hýbat celý náš život. Bolest v těle vždy znamená reakci. Může to být infekce, poranění, změny vzniklé vlivem stárnutí. Všechny tyto principy platí i pro bolesti kloubů.

Rozdělení bolestí kloubů

Bolesti kloubů mohou mít mnoho příčin, zkusíme se tedy věnovat těm nejčastějším. Je opravdu velmi důležité, je-li bolest v kloubu jednom, anebo se jedná o bolesti více kloubů v pravém slova smyslu. Důležité je také to, zda li se bolest  stěhuje z jednoho kloubu do druhého, anebo někam vyzařuje. Lékaře při vyšetření bude také zajímat, jak dlouho bolesti kloubů trvají, jestli klouby bolí v klidu, nebo při námaze, jestli má nemocný horečku apod. K nejčastějším příčinám bolesti kloubů patří:

  • Bolesti kloubů při infekčních zánětech kloubů – pokud se do kloubu dostane bakterie, ať už zevní cestou při poranění, anebo krví z jiného zaníceného místa v těle, dojde v kloubu k zánětlivé odpovědi charakteristické otokem, zčervenáním, teplotou či horečkou a především bolestí. Infekce kloubů jsou velmi závažným stavem a vyžadují okamžitou léčbu!  K infekčním onemocněním je třeba podotknout, že při virových onemocněních, jako je například chřipka, jsou bolesti kloubu normální a měly by vymizet. Jsou známkou boje organismu s virem. Pokud po vyléčení neustupují, poraďte se prosím se svým lékařem.
  • Jednou charakteristickou infekcí, u které se může objevit bolest kloubů je lymská borelióza přenášena klíšťaty. Máte-li bolesti kloubů a zároveň jste v poslední době měli přisáté klíště, informujte o této skutečnosti svého lékaře.
  • Bolesti kloubů při revmatoidní artritidě – tento zánět kloubů není vyvolán přímo bakterií či virem. Je to totiž onemocnění imunitního systému, který napadá své vlastní buňky. Jsou při tom poškozeny klouby, které reagují mezi jiným bolestí. Charakteristickým znakem je výskyt po 40. roce věku, ranní ztuhlost, která v pokročilých formách může trvat dlouho a častější výskyt u žen. Nejčastěji jsou postiženy klouby ruky, loket, rameno a klouby nohy.
  • Bolesti kloubů u artrózy – onemocnění vznikající vlivem zničení chrupavek pokrývajících kost v kloubu. V důsledku toho se o sebe otírají kosti, což vyvolává bolest a omezení v pohybu. Pro toto onemocnění je také charakteristická ranní ztuhlost, trvá však jen krátce.
  • Bolesti kloubů u dny – dna je onemocnění vzniklé nevhodným odbouráváním purinů (látek obsažených v DNA - nukleové kyselině - každé buňky. Z těchto látek se tvoří kyselina močová, která je vylučována ledvinami. Je špatně rozpustná ve vodě, tudíž i v krvi a při její vyšší koncentraci (právě v důsledku špatného odbourávání purinů, ale může být i po snězení velkého množství masa, vnitřností) se v různých tekutinách v těle – i v kloubu vyplněném tekutinou – tvoří ostré krystalky. Výskyt takovýchto krystalků v kloubu je velmi bolestivý a projevuje se dnavým záchvatem – prudkou bolestí kloubů.
  • Bolesti kloubů při poranění – kloub může být pohmožděn např. vlivem pádu. Často v tomto případě dochází k otoku, nebo vzniku modřiny, což omezuje pohyb a kloub utlačuje, a tím způsobuje bolest. Nejlepší léčbou je daný kloub chladit a nenamáhat. Může dojít k podvrtnutí nebo vykloubení, a tím poškození okolních vazů či svalů.

Bolesti kloubů a jejich rizikové faktory

Rizikovými faktory bolesti kloubů jsou především nadváha a obezita, které přetěžují klouby a jsou rizikovým faktorem i pro mnohá další onemocnění. Také je to nadměrné přetěžování, nevhodně léčené nebo neléčené infekce v různých místech těla, které se mohou do kloubů přenést, nevhodná strava při zjištěném onemocnění dnou apod. Následky bolesti kloubů velmi závisí na příčině, obecně lze říci, že nemusí být žádné, ale v případě neléčených infekčních onemocnění mohou být i smrtelné.

Pokud máte pocit, že Vy, či někdo ve Vašem okolí trpí bolestmi kloubů dlouhodobě, anebo vykazuje známky zánětu kloubu, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Související články

Diskuze

Anonym: Dobrý den už přes měsíc mě bolí koleno teda spíš nad kolenem a vnitřní strsny kolene .Chodím k ortopedovi .Byla jsem dvakrát na rengénu ,magnetický rezonance a zatím se nic nezjistilo .Krevní testy mám taky v pořádku .Děkuji .L.H.

22. Červenec 2018 07:39

Vložit příspěvek