15Duben
2012
MUDr. Kamila Burdová
Diskuze

Záněty prsu

15. Duben 2012 | MUDr. Kamila Burdová
Záněty prsu
Nemoci

Zánět prsu neboli mastitida je velmi časté onemocnění prsu zejména v období kojení. Zánět většinou vzniká tak, že dítě poškodí při sání bradavky tkáň prsu, a tímto defektem dojde k průchodu bakterií do prsu. Zánět prsu je velmi bolestivý a nepříjemný stav, který navíc komplikuje další kojení.

Záněty prsu

Záněty prsu neboli mastitidy jsou nepříjemná onemocnění, způsobená bakteriemi, nejčastěji zlatým stafylokokem. Zvláště v období po porodu, během kojení, jsou prsy velmi namáhány. Na bradavkách vznikají trhlinky, kterými do žlázy pronikají bakterie. K zánětům prsu také přispívá, pokud se mlékovody dostatečně nevyprazdňují a mléko se v nich zadržuje. Vznikne totiž velmi výživné prostředí pro bakterie, které se zde rychle pomnoží. Nákaza se šíří i lymfatickými cévami prsu a postupně může zasáhnout celou žlázu.

Prs

Prs, jinak také prsní žláza nebo ňadro, je párový pohlavní orgán uložený na hrudníku, a je tvořen mléčnou žlázou s tukovou tkání a vazivem. Tuková tkáň svým množstvím a rozložením určuje velikost a tvar prsu. Žláza se skládá z lalůčků, ze kterých vedou mlékovody a společně ústí na bradavce, která slouží ke kojení. Kůže prsou je velmi jemná a tenká. Oblast bradavky a okolí, které nazýváme prsní dvorec, je hojně pigmentovaná a obsahuje svalovinu, která je zodpovědná za případnou erekci bradavky. Kůže prsního dvorce ještě obsahuje mazové a potní žlázky a jemné chloupky. Růst a vývoj prsou ovlivňují ženské pohlavní hormony, estrogeny a progesteron. Proto při těhotenství, kdy je hladina pohlavních hormonů vysoká, se prsy zvětšují. Další hormon zvaný prolaktin je zodpovědný za tvorbu a vylučování mléka z mléčné žlázy, neboli laktaci.

Příčiny zánětů prsu

Záněty prsu postihují nejčastěji kojící ženy. Jak již bylo napsáno v úvodu, vyvolavatelem zánětu prsu je zlatý stafylokok, latinsky staphylococcus aureus. Bakterie se do prsa dostávají buď trhlinkou na kůži nebo cestou mlékovodů. Tak dojde k růstu a množení bakterií v nahromaděném mléce a rozvoji zánětu. Další příčinou zánětu prsu mohou být plísně či paraziti, trauma či ucpání a blokáda vývodů žlázy např. zmnožením buněk. I některá onemocnění mohou vyvolat rozvoj zánětu prsu, a to např. tuberkulóza, syfilis nebo sarkoidóza.  Záněty prsu mohou vzniknout i mimo období kojení u žen v menopauze nebo po úrazu. Mléčná žláza produkuje neustále bezbarvou tekutinu, která není příliš patrná, otírá se prádlem, ale když se rozšíří vývody z mléčné žlázy a tekutina neodtéká, může zánět vzniknout.

Záněty prsu a jejich příznaky

Záněty prsu se projevují zatvrdnutím prsu, citlivostí na dotek až bolestí a kůže nad postiženým místem je zarudlá. Nemocné udávají pocit napětí a horkosti v postiženém prsu a může se také vyskytnout hnisavý výtok z bradavky. Téměř vždy žena v prsu může nahmatat bolestivý útvar. Celkově je zvýšená teplota, zimnice, třesavka, zchvácenost a zrychluje se srdeční frekvence. Dalšími příznaky jsou bolesti hlavy, malátnost a celková slabost a nevolnost. Působením zánětu může vzniknout dutina, která je vyplněná hnisem neboli absces. Projevuje se také otokem, bolestí a zarudnutím postiženého místa.

Diagnostika zánětů prsu

Záněty prsu se diagnostikují na základě příznaků a ultrazvukovým vyšetřením. Mamografické vyšetření, při kterém musí být prs stlačen, je pro ženu se zánětem natolik bolestivý, že jej nelze provést. Jedině ultrazvukové vyšetření poskytne lékaři hodnotný obraz, na jehož základě lze stanovit diagnózu zánětů prsu.

Léčba zánětů prsu

Záněty prsu se léčí především antibiotiky. Před aplikací antibiotik je však vhodné odebrat ženě vzorek mléka a odeslat ho na kultivační vyšetření do laboratoře. Tam se na speciálních půdách pomnoží příčinné bakterie a určí se jejich citlivost, podle které pak lékař zvolí vhodná účinná antibiotika. Nejčastějšími jsou protistafylokokové peniciliny, cefalosporiny a v případě alergie na penicilin se podávají makrolidy nebo klindamycin. Lokálně se také aplikuje na prsy vlhké nebo suché teplo, které mléko uvolňuje. Podávají se také léky proti horečce, které zároveň i tlumí bolesti. Vhodné jsou i jemné masáže prsu. Je doporučován klid na lůžku, dostatek tekutin a pohodlné bavlněné prádlo. Snahou bývá vždy nepřerušovat kojení a postižený prs odstříkávat.  V případě přetrvávajícího abscesu se provádí punkce neboli odsátí obsahu dutiny abscesu spolu s aplikací antibiotik.

Rizikové faktory zánětů prsu

Ke vzniku zánětů prsu přispívá zadržování mléka, špatná technika kojení, zvýšená zátěž matky po porodu jak po tělesné, tak psychické stránce a oslabení imunity. Dalšími rizikovými faktory zánětů prsu jsou úrazy, menopauza a špatné hygienické podmínky.

Prevence zánětů prsu

Je třeba o prsy během období kojení zvýšeně pečovat, tedy zabránit hromadění mléka v prsu odstříkáváním přebytků, masáží prsou a zvýšenou hygienou. Matka je po porodu pod dohledem lékaře, který sleduje, zda se infekce nerozvíjí. Odborné poradenství ohledně tvorby a vylučování mléka poskytuje také vyškolený zdravotnický personál a odborné poradny. Pokud se objeví bolesti při kojení nebo jiné příznaky zánětu prsu i pokud nekojíte, neotálejte s návštěvou vašeho lékaře, gynekologa.

Související články

Diskuze

Mirka: Ráda bych se poradila o svou zkušenost s Senzycolem, který jsem začala užívat právě na zánět žláz. Během kojení jsem neměla žádné potíže, až po odtavení prcka jsem začala cítit prudké bolesti prsou, za pár dnů se ukazalo zarudnutí a otoky. Doktorka mi doporučila obklady ty, ale vůbec nepomohly. Až mi manžel přinesl přípravek Senzycol tak jsem pocítila úlevu a mohla jsem se opět věnovat všemu naplno.

15. Říjen 2014 10:24

zena: mam problém s pateri několik let,nyni me stipe paly v podpazi,boly i uzliny,muze i toto mezi prsy?zacina stipat,palit i na vice mistech,jsem obednana na ultr,ale uz nevim co pocit,jsem uz po prechodu-poradite?Moc dekuji

24. Březen 2014 03:41

Vložit příspěvek