27Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Zlomeniny obratlů

27. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Zlomeniny obratlů
Nemoci

Zlomeniny obratlů vznikají nejčastěji ze dvou příčin – osteoporóza nebo poranění velkou silou, nejčastěji u autonehod, pádů z výšky apod. Zlomeniny obratlů mohou být velice nebezpečné, pokud se úlomek obratle dostane do kontaktu s míchou, kterou může utlačit nebo přímo poškodit. Zlomeniny obratlů potom mohou mít následky na celý život.

Zlomeniny obratlů

Páteř si lze představit jako sloup skládající se z 32–34 obratlů, mezi které jsou vloženy meziobratlové ploténky, aby chránily jednotlivé obratle před vzájemnými nárazy. Obratle jsou rozděleny do skupin podle části páteře, kterou tvoří na krční, hrudní, bederní, křížové a kostrční. Páteř nás nejen udržuje ve vzpřímené poloze, ale svou ohebností nám dovoluje vykonávat spoustu pohybů. Působí také jako pružina, což je velmi důležité – tlumí nárazy, které by se jinak převedly na hlavu. V lebce by pak mozek narážel do kostí, což by ho mohlo poškodit. Další důležitou funkcí je funkce ochranná – vnitřkem páteře totiž prostupuje mícha. Je to součást centrálního nervového systému, tvořící jakousi spojovatelku mezi nervy všude v těle a mozkem. Pokud je mícha porušena, není mozek schopen komunikovat s nervy rozesetými v těle a naopak. Dochází k ochrnutí, či poruchám funkcí řízených danými nervy. Z tohoto všeho lze usoudit, že páteř je pro fungování našeho těla velmi důležitou součástí, své funkce může však plnit pouze jako neporušená.

Vznik zlomenin obratlů

Ke zlomeninám obratlů může v podstatě dojít 2 různými způsoby. Buďto dojde ke zlomenině v terénu již oslabeném, přičemž nejčastější příčinou oslabení je osteoporóza. V tomto případě vystačí i malá síla, anebo dlouhodobé přetěžování páteře. Druhou možností je poranění velkou silou a poškození i předtím zdravé páteře. Typicky jde o autonehody, nehody na sjezdovkách, na kole, či pády z velké výšky. Zlámaný obratel představuje vždy riziko. V nejméně závažných případech dochází jen k bolestem. Zlomenina je neměnná, takže se jako léčbu volí pouze zpevnění a znehybnění v přirozené poloze do zhojení zlomeniny (většinou několik týdnů). Po zhojení přichází na řadu rehabilitace a cvičení, protože vždy při dlouhodobém znehybnění dochází k oslabení svalů i kostí. Vzhledem k tomu, že páteří probíhá mícha, může však dojít k mnohem vážnějším situacím. Úlomek obratle může totiž utlačovat míchu, může ji i přímo poškodit. Pokud je mícha utlačována, některé či všechny nervy tudy probíhající nejsou schopny převádět informace buďto do mozku, nebo od mozku k cílovým tkáním. Tyto zlomeniny se projeví nejen bolestí v postižené oblasti, ale především poruchou buď čití, anebo pohybu určitých svalů v závislosti na místě poškození páteře. Poraněním vzniká také otok, který může způsobit stejné problémy i bez přítomnosti přímo poškozujícího úlomku kosti (mícha je tak či tak utlačená).

Zlomeniny obratlů a jejich rizikové faktory

K rizikovým faktorům patří rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Díky nim je totiž páteř jako i ostatní kosti slabá a více náchylná ke vzniku zlomenin. Co se týče úrazů, tam je rizikové zvláště chování daných osob, někdy však úrazy ovlivnit nelze. Následky zlomenin jsou různé. Od žádných při zhojení a rehabilitaci, přes další sklony ke zlomeninám – především při osteoporóze, až po závažné vyplývající z porušení funkce míchy. Tyto pak závisí na místě poškození míchy. Tu si totiž lze představit jako dálnici, po které jezdí tam a zpátky informace a po celé délce páteře jsou z této dálnice sjezdy. Informace se vydávají tím sjezdem, který je dostane do cíle nejrychleji. Dojde-li např. k poškození v půlce páteře, informace opouštějící míchu nad poškozením se k cíli dostanou, a tudíž funkce cílových tkání zůstane zachována. Informace, které potřebují doputovat až na „konec dálnice" se tam však nedostanou, tím se nedostanou k cíli a cílové struktury neodpovídají, jsou nefunkční. Při poškození v oblasti krční páteře může dojít k okamžité smrti přetětím míchy, anebo k poškození vedoucímu k doživotní nutnosti napojení na dýchací přístroje. Poškození o něco níže bývá doprovázeno ztrátou hybnosti a čití ve všech končetinách i trupu „od krku dolů", v oblasti bederní páteře jde o ztrátu čití a hybnosti v dolních končetinách včetně pánve „od pasu dolů" atd. Je třeba podotknout, že zlomenina páteře nemusí vést k postižení a ochrnutí! Hranice poranění a z toho vedoucího postižení jsou zde uvedeny pouze orientačně.

Zlomeniny obratlů a jejich prevence

Velkým plusem je, že se častokrát těmto zraněním můžeme vyhnout. Dodržujte proto prosím bezpečnostní pokyny a doporučení ať už v horách, na kole a na lyžích (noste přilbu), v autě (dodržujte prosím povolenou rychlost a poutejte se), nikde zbytečně neriskujte. V případě osteoporózy dodržujte doporučení lékaře, více o tomto onemocnění v článku Osteoporóza.

Související články

Diskuze

Katkasar@seznam.cz : Dobrý den, můj táta ve svých 73 letech spadl ze židle, několik dní ho pak hodně bolely záda, pak upadl do bezvědomí, v nemocnici po 2 dnech um. spánku mu zjistili zlomený 10.hrudní obratel, nyní je plánovaná operace. Chci se zeptat, zda je operace opravdu nutná....

07. Březen 2021 03:03

Kačakačule: Dobrý den,jsem už 10let po operaci hrudní páteře,chybí mi th7obratle th6a th8mam spojené titanovými sponami vypadá to jako 2 spojená písmena C,nechtějí mě nikde zaměstnat. Můžete mi prosím napsat kolik kilogramů můžu zvedat a jakou rotaci těla můžu dělat?!Bohužel mě Brno čas od času i prsty na rukách.Dekuji za informace

09. Červenec 2019 07:19

xena: Dobrý den v sobotu jsem měla náhlý pád s úrazem zlomeného bederního obratle,po čtyřech dnech mě propustili domů s krabičkou analgetik.Lékař byl velice nepříjemný až arogantní,s tím že léčba bude trvat asi tak dva měsíce a tedy bych zbytečně zabírala místo jinému pacientovi a není třeba následná rehabilitační péče,tak co s tím,děkuji za odpověd.

06. Duben 2018 04:18

Barotova: Chtela jsem se zeptat jak dlouho trva lecba a nasledna rehabilitace po urazu patere

04. Únor 2016 02:27

Anonym: Dobry den.ja bych se chtela zeptat mala jsem zlomeninu obratle.marodujem uz dost dlho2 mesice,estem mi neposlali peniazky s poistovne nakolko som Slovenka pracovala jsem vCZ neviem ci mam cakat alebo nastupit do prace.

14. Srpen 2014 08:24

Vložit příspěvek