27Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Výhřez meziobratlové ploténky

27. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Výhřez meziobratlové ploténky
Nemoci

Výhřez meziobratlové ploténky vzniká tehdy, kdy se uvolní jádro meziobratlové ploténky, které může utlačit míchu a míšní nervy. Výhřez meziobratlové ploténky se projevuje krutou bolestí, menší citlivostí, či brněním. Výhřez meziobratlové ploténky se zprvu léčí znehybněním, ale pokud to nepomůže nebo se jedná o těžší případ, je nutný chirurgický zákrok.

Výhřez meziobratlové ploténky

Páteř je tvořena 32–34 obratli, mezi kterými se nacházejí meziobratlové ploténky. Tyto ploténky nejsou kostěné, proto jsou měkčí a tvoří jakýsi polštář mezi jednotlivými obratli. Tlumí nárazy a zabraňují jejich přenášení na vyšší části páteře a na lebku – hlavně mozek v ní. Každá meziobratlová ploténka se skládá z pevnějšího vazivového pouzdra, které ohraničuje měkkou dřeň. Při dlouhodobém nadměrném namáhání páteře a s postupujícím věkem dochází ke změnám ve stavbě a uspořádání páteře. Jsou to projevy stárnutí páteře. Díky tomu může dojít k tzv. vyhřeznutí meziobratlové ploténky do míšního kanálu, kterým prochází mícha. Je to zranění, nejčastěji se vyskytující mezi 30. a 50. rokem života.

Výhřez meziobratlové ploténky a její projevy

Vyhřeznutí meziobratlové ploténky je tedy stav, během kterého dojde k prasknutí tuhého vazivového obalu ploténky a měkká dřeň ze středu se skrz tuto prasklinu dostane vně. Vzhledem k tomu, že směrem dozadu za meziobratlovými ploténkami je páteřní kanál, ve kterém probíhá mícha a z kterého vystupují, či do něj vstupují nervové kořeny (svazky nervů), může se uvolněná část dostat do kanálu a utlačit tam uložené nervové svazky. To, co nemocného přivede k lékaři, je bolest. Typicky náhlá, krutá bolest, kdy se nemocný samočinně nakloní na zdravou nebolestivou stranu, snaží se stát na nebolestivé noze. Bolest zhoršuje kašel či tlak na hlavu v ose páteře (směrem odshora dolů). Nejčastěji dochází k výhřezu ploténky v bederní oblasti a bolesti v těchto místech. Bolest může vystřelovat do nohou, také rukou a šíje (v případě výhřezu v krční anebo hrudní části páteře). Kromě bolesti může být snížená citlivost v oblasti kůže, která je zásobována nervovými vlákny utlačenými vyhřezlou ploténkou. Příznakem může být i brnění. Většina takto nemocných je úspěšně léčená konzervativně, čili bez nutnosti podstoupit operaci – dochází ke svému praktickému lékaři či neurologovi. Páteř je znehybněna, je nařízen klid a zákaz zvedání těžkých břemen. Pomáhá teplo, léky proti bolesti, léky proti svalovým křečím. Léčba trvá několik týdnů, je také nutná pomalá a šetrná rehabilitace (cvičení). Pokud se stav nelepší a bolesti přetrvávají, je třeba přistoupit k léčbě operační. V tomto případě je lékařem odstraněna část ploténky, která utlačuje nervy. Opět následuje rehabilitace.

Rizikové faktory výhřezu meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky je často podmíněn věkem a hlavně dlouhodobým přetěžováním páteře. Přispívá i malá tělesná aktivita – sedavý způsob života, nadváha a obezita. Určitým způsobem se může podílet i genetická zátěž. Pokud je výskyt v rodině častý, dochází k výhřezům v nižším věku. Následky většinou nebývají žádné. Při správném dodržování léčby a následném nepřetěžování páteře dojde ke vstřebání dřeně ploténky, která problém způsobila a vymizení příznaků. Může ale docházet k opakování výhřezu, proto je nutné vyvarovat se přetěžování. Při déle trvajícím útlaku nervových svazků, u kterých se příznaky nelepší, může bez operace dojít k nevratnému poškození, kdy funkce daných nervů i po pozdějším odstranění vyhřezlé ploténky, není již stejná jako před úrazem.

Máte-li pocit, že patříte či někdo ve Vašem okolí patří k rizikovým skupinám lidí, že příliš často přetěžujete svou páteř a záda, nepodceňujte toto riziko a dbejte prosím na dostatečný pohyb, snažte se nepřemáhat, nezvedat těžká břemena a navštivte svého obvodního lékaře či neurologa pro další rady. Vždy je lépe se úrazu vyhnout, než potom řešit jeho následky.

Související články

Diskuze

Dan : Jsem na vozíku je my 40 mohu mýt výhřez plotenky bolí mě v bedrech

21. Srpen 2018 08:18

Autor: Jak se cítíte po operaci a jak dlouho trvá? Děkuji za odpoved.

22. Leden 2017 01:08

Marcela: Dobrý den,jsem od září 2013 po operaci vyhřezlé ploténky l4¨/5 vpravo.A nyní v 4-2014 podle MR byl zjištěn opět výhřez l5/sl.Chtěla bych se poradit zda jít na operaci ,nebo zda je možné (cvičením...atd)operaci předejít.Mám asi tak 3 týdny potíže s chozením ,chodidlo cítím(jako když si nohu přeležím)Jsem po 10 kapačkách ,které nepomohly.Je mi 44let. Děkuji za odpověď

03. Duben 2014 04:08

Vložit příspěvek