2Srpen
2013

Hypertyreóza u dětí

2. Srpen 2013 |
Hypertyreóza u dětí
Děti

Hypertyreóza u dětí je onemocnění štítné žlázy, při kterém štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonu tyroxinu. Nejčastější příčinou hypertyreózy je Gravesova nemoc, autoimunitní porucha podporující růst štítné žlázy a nadprodukci hormonu. U dětí s lehkou hypertyreózou se neprojeví žádné příznaky. U těžších případů se mohou objevit neklid, třes rukou, změny v chování, zvětšení štítné žlázy viditelné na krku, silné pocení či časté nucení na stolici. Hypertyreóza u dětí se léčí pomocí léků, které snižují nadprodukci tyroxinu na normální hladinu a je nutné je užívat 3 až 5 let.

Hypertyreóza u dětí

Hypertyreóza je hormonální porucha, při které štítná žláza dítěte produkuje nadměrné množství hormonu tyroxinu, který reguluje růst a metabolismus (rychlost, s jakou se živiny a chemické látky v těle rozkládají nebo tvoří). Štítná žláza je orgán motýlovitého tvaru umístěný na průdušnici po obou stranách hrtanu. Nejčastější příčinou hypertyreózy je Gravesova nemoc, porucha autoimunity, při které se štítná žláza zvětšuje a produkuje nadměrné množství hormonů. Může být také způsobena uzlíky (malými bulkami, které se vytvoří na štítné žláze).

Příznaky hypertyreózy

Děti s lehkou hypertyreózou nemají vůbec žádné příznaky. Ve vážnějších případech vyvolává nadprodukce tyroxinu neklid, chvění ruky (třes), velkou chuť k jídlu doprovázenou úbytkem na váze a rychlý srdeční tep. U dítěte se mohou projevit změny v chování. Další příznaky zahrnují strumu (zvětšení štítné žlázy) a oči, které se zdají vypouklé. Dítě bývá zesláblé, unavené, nesnáší horko, silně se potí a má časté nucení na stolici. Dospívající dívky mívají nepravidelnou menstruaci. Někdy dochází u postižených děti k tzv. „tyroidní bouři" projevující se horečkou, zvýšením krevního tlaku, rychlým srdečním tepem a změnou v chování. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Děti s hypertyreózou mají charakteristicky vypouklé oči. Tento příznak, zvaný exoftalmus, je způsoben zduřením tkání kolem očí. Zduření vytlačuje oční bulvy, nedovoluje zavřít oční víčka a odkrývá většinu přední části oka. Dítě vypadá, jako by neustále upřeně zíralo.

Diagnóza hypertyreózy

Lékař stanoví diagnózu na základě krevních testů a analýzy hladiny hormonů. Obvykle je nutné také radionuklidové nebo ultrazvukové vyšetření štítné žlázy. V ojedinělých případech, kdy je třeba zjistit, zda se nejedná o poruchu hypofýzy, se provádí vyšetření magnetickou rezonancí. Hypofyza reguluje činnosti všech ostatních žláz v těle.

Léčba hypertyreózy u dětí

Léčba hypertyreózy spočívá v podávání léků, které sníží nadprodukci tyroxinu na normální hladinu. Dítě bude muset brát tyto léky 3 až 5 let. Během této doby bude lékař jeho stav pečlivě sledovat. Pokud léky nezaberou nebo se dítěti vytvoří uzlíky na štítné žláze, doporučí lékař operaci, při které je odstraněna část, eventuálně celá štítná žláza. Alternativou operace je užívání radioaktivního jódu ve formě kapslí. Štítná žláza vstřebává radioaktivní jód, který ničí její tkáň. Operace nebo terapie jódem však mohou vyvolat u některých dětí hypotyreózu. Dítě pak musí po celý život užívat náhradní tyroxin. Většina příznaků by se měla díky léčbě ztratit, ale v některých případech se hypertyreóza vrací. Postižené děti se snadno unaví, potřebují stravu s vysokým obsahem kalorií. Jejich denní režim by měl zahrnovat dobu na odpočinek doma i ve škole a 5 až 6 menších porcí jídla denně.

Související články

Vložit příspěvek