8Srpen
2013

Jak má o sebe těhotná žena pečovat?

8. Srpen 2013 |
Jak má o sebe těhotná žena pečovat?
Děti

Jak má o sebe těhotná žena pečovat je otázka, kterou klade mnoho žen. Vlivem přibývání na váze, změnami hladin hormonů a změnami v organismu díky rostoucímu plodu může žena trpět striemi, mastící se pletí, vypadáváním vlasů, krvácením z dásní, poruchami spánku či přílišným zatížením břišních svalů. Jak se s těmito problémy vypořádat najdete v tomto článku.

Jak má o sebe těhotná žena pečovat?

  • Strie Vzhledem k tomu, že těhotná žena přibývá na váze, napíná se jí kůže na břiše, stehnech a prsou tak 
rychle, že zde mohou vzniknout pajizévky, tzv. strie. Od začátku se proto doporučuje ošetřovat kůži těla několikrát denně speciálními přípravky zvyšujícími její elasticitu. Na trhu jsou k dispozici buď ve formě krémů, nebo tekutých mlék.
  • Pleť Pleť se vlivem hormonálních změn více mastí, podobně pokožka ve vlasové části hlavy. Mastnější vlasy vyžadují častější mytí. Stejně jako platí zásada o použití vlasové kosmetiky, platí i zásada pravidelného čištění pleti pomocí hydratačních krémů.
  • Vypadávání vlasů Ke konci gravidity a několik týdnů po porodu vypadávají ženě vlasy více, než je obvyklé, někdy až extrémně, a také tento jev je vyvolán hormony. Neznáme žádnou léčbu, která by tomu zabránila, proto se doporučuje kratší sestřih vlasů. Všechno se vyřeší samo po několika týdnech po porodu.
  • Výživa Zbývá připomenout zásady zdravé výživy a pitného režimu těhotné ženy. Nedoporučujeme pít kávu ani kofeinové nápoje ve větším množství, stejně tak alkohol v jakékoliv podobě. Nemluvě o kouření a užívání návykových látek.

Péče o chrup a ústní dutinu v těhotenství

Pro růst a vývoj plodu je typická zvýšená potřeba vápníku, takže pokud jej žena přijímá ve stravě v nedostatečném množství, může se jí zhoršit kvalita zubní skloviny či hlubších struktur zubů a to samozřejmě způsobuje vyšší zubní kazivost. Je proto nutné dodržovat pravidelnou ústní hygienu s použitím kvalitních kartáčků včetně nití a mezizubních kartáčků.

Vedle zvýšené zubní kazivosti není neobvyklé krvácení z dásní. O to více dbejte na dobrou ústní hygienu, mimo jiné i z toho důvodu, aby později nedošlo k rozvoji parodontózy.

V období gravidity doporučujeme alespoň dvakrát preventivní prohlídku u zubního lékaře.

Péče o duševní a fyzické zdraví v těhotenství

Žena by měla spát nepřetržitým spánkem alespoň 8 hodin denně. Poruchy usínání či časté probouzení mají různé příčiny, neboť organismus ženy prochází složitým obdobím. Žena je psychicky naladěna na očekávané životní změny, které nastanou po narození dítěte. Obvykle ji provází strach o zdraví potomka, strach z porodu, nemalou roli hraje partnerské soužití určující ekonomické zajištění budoucí rodiny. Role partnera je zde velmi důležitá, měl by to být on, kdo řeší případné potíže a kdo na sebe umí vzít díl zodpovědnosti za budoucího potomka a jeho matku.

Pocit bezpečí z dobrého rodinného zázemí je důležitým prvkem zdárného průběhu těhotenství. V péči o fyzické zdraví těhotné ženy zdůrazňujeme pohyb jako důležitou prevenci bolestí zad, hlavy, končetin, jež vznikají jako následek zvýšené zátěže na pohybový aparát.

Cvičení je vedeno tak, aby nedošlo k přílišnému zatížení břišních svalů, a má charakter spíše protahovacích cviků. Jde o posílení svalů pánevního dna a břišních svalů jako přípravu budoucí matky k porodu. Oblíbené jsou například sestavy na míči. Plavání pro těhotné má také význam relaxační. Některá centra se zabývají jógou pro těhotné ženy s cílem navodit fyzickou a duševní harmonii.

Centra pro těhotné ženy

Kromě pohybových kurzů pro těhotné ženy poskytují v podobných centrech též poradenskou péči. Můžete se tak například seznámit se zásadami správné výživy v těhotenství, s průběhem samotného porodu či jak kojit a pečovat o novorozence a jakou mu nakoupit výbavičku. Tyto informace můžete rovněž získat v poradnách pro těhotné, kde navíc jste vždy lékařsky vyšetřena.

Doporučuje se denní režim s pravidelnou stravou 5krát až 6krát denně, pitným režimem, procházkami či jinými pohybovými aktivitami, které v široké škále nabízejí mimo jiné speciální centra pro těhotné. Například společné kurzy cvičení, jógy a plavání pro těhotné ženy vedené zkušenými instruktorkami a ryzioterapeutkami.

Duševní pohoda

Duševní pohodu můžete udržovat také tím, že pokračujete ve svých koníčcích, aktivitách a zájmech, ve volných chvílích si dopřejete relaxaci např. poslechem oblíbené hudby, čtením knih na pohodlném lůžku či křesle.

Čím dál více se doporučuje investovat do nákupu kvalitního lůžka jako prevence bolestí zad, jež bývají častou příčinou potíží a poruch spánku.

Vložit příspěvek