13Srpen
2013

Kojení

13. Srpen 2013 |
Kojení
Děti

Kojení představuje jeden ze způsobů podávání potravy novorozenci. Kojení je každodenní součástí života novorozence i matky a je zapotřebí se správnou techniku naučit. Během kojení můžeme volit různé polohy, které zvyšují množství vypitého mléka a tím rovněž chrání matku před bolestivostí prsu. Během kojení se však může dostavit řada nepříjemných stavů, jako jsou praskliny prsních bradavek, moučnivka, či zánětlivé onemocnění mlékovodů.

Běžné problémy při kojení

Nezapomínejte, že přestože je kojení přirozený proces, musíte se vy i vaše miminko naučit spolupráci při kojení, proto čekejte menší potíže a nejistotu. Uvádíme zde některé z nejčastějších problémů, se kterými se ženy setkávají, když začínají kojit:

  • Když máte prsy naplněné mlékem a bolestivě oteklé, zejména při prvním nalití, zkuste horkou sprchu. Poraďte se s lékařem, zda je vhodné vzít si paracetamol nebo ibuprofen ke zmírnění obtíží. Nepříjemné pocity pomáhá odstranit správně padnoucí mateřská podprsenka. Nejlepší prevencí před přeplněnými prsy je přiložit k nim dítě a nechat ho pít. Otoky zmizí během několika dnů. Máte-li prsy tak plné, že se dítě nemůže přisát, dříve než dítě přiložíte k bradavce, odčerpejte z každého prsu ručně trochu mléka.
  • Zejména v prvním týdnu budete mít možná rozbolavělé bradavky. Měňte polohu při kojení, tak aby dítě nesálo vždy nejvíce na stejné straně bradavky. Nepoužívejte mýdlo, protože bradavky vysušuje; omývejte prsa pouze vodou. Po každém kojení potřete bradavky mateřským mlékem, které působí jako přirozený zvlhčovač. (Okolí bradavek nepotírejte lubrikanty nebo pleťovými mléky, mohly by se dostat do trávicího ústrojí dítěte.) Bradavky nechávejte co nejvíce na vzduchu, udržíte je tak suché (po každém kojení nechtě prsy chvíli volně bez podprsenky), vlhkou mateřskou podprsenku ihned vyměňte a nenechávejte v ní mlékem nasáklé vložky. Když vás bradavky nepřestanou po prvním týdnu bolet nebo popraskají, poraďte se s laktačním odborníkem, kterého vám doporučil dětský lékař. Bolestivé bradavky jsou nejčastějším důvodem k přerušení kojení.
  • Během prvních několika dnů vás mohou na začátku každého kojení trápit křeče v děloze (podobné menstruačním křečím). Jsou způsobeny stahy, které napomáhají návratu dělohy do původní velikosti. Ztratí se po prvním týdnu. 


Důležité je o sebe během kojení pečovat

Při kojení se spaluje velké množství kalorií. Po dobu kojení spotřebujete denně o 500 kalorií více než před otěhotněním nebo o 200 kalorií více, než jste spotřebovala během těhotenství. Jezte vyváženou, výživnou stravu s množstvím ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Užívejte denně nejméně 1000 miligramů vápníku k posílení kostí. Dobrým zdrojem vápníku je smetana nebo jiné mléčné výrobky. Pokud obsahuje vaše strava nedostatek živin, lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste užívala prenatální doplňky výživy, které jste brala v průběhu těhotenství, a doplňky s vápníkem. Zjistíte také, že budete mít během kojení mnohem větší žízeň. Pijte denně alespoň šest až osm sklenic tekutin - vody, džusu, mléka, abyste pokryly potřebu tekutin svoji i dítěte. Vyhýbejte se tabku, alkoholu a jiným drogám, které mohou přejít do mateřského mléka.

Pravidelné aerobní cvičení vás posílí a přitom neovlivní kvalitu vašeho mléka. Zjistíte možná, že je příjemnější kojit před cvičením, abyste neměly tak těžké prsy.

Má dítě dostatek mateřského mléka? 

Při prvním kojení si možná budete dělat obavy, zda má dítě dostatek mléka. Nemůžete zjistit, kolik mléka dítě přesně vypilo, jako je tomu při krmení z lahve. Všechny děti během prvních několika dnů ztrácí na váze. Většina kojených dětí se dostává na svoji porodní váhu do dvou týdnů.

Jedním z náznaků toho, že se dítě dostatečně nenapilo je, když se po kojení chová hladově, cucá si ruce nebo projevuje vyhledávací reflex. Jestliže si nejste jisté přírůstkem na váze u svého dítěte, nechtě ho zvážit u lékaře. Během prvních několika týdnů vás o tom, že dítě dostává mléka dostatek, ujistí následující známky:

  • Dítě saje mléko silně, pevně a rytmicky nejméně 10 minut při každém krmení.
  • Dítě se budí každé 2 až 3 hodiny a chce pít; kojíte ho nejméně 8 až 12krát během 24 hodin.
  • Dítě má nejméně šest až osm mokrých plen a dvě žlutavé stolice každých 24 hodin.
  • Prsy jsou před krmením plné a po krmení měkké.
  • Dítě získá svou porodní váhu do 2 týdnů.

Nechte dítě odříhnout

Odříhnutí uleví dítěti od pocitu plnosti a rovněž může zmírnit blinkání. Obecně platí, že stačí, když pokaždé přerušíte kojení dvakrát přibližně na 1 minutu, aby si dítě mohlo odříhnout. Uvádíme metody, které mnoho rodičů považuje za účinné. Vyzkoušejte je všechny; možná budete mít s některou větší úspěch.

Na rameni

Přehoďte si přes rameno ručník nebo látkovou plenu. Držte dítě tak, aby jeho hlava spočívala na vašem rameni, a jemně mu poklepávejte nebo třete záda.

Vsedě

Položte si na jednu nohu ručník. Posaďte dítě ze strany na druhou nohu, nakloňte ho nad zakrytou nohu. Jednou rukou mu podpírejte hrudník a bradu a druhou rukou ho jemně poklepávejte po zádech.

Na bříšku

Dejte si na klín ručník nebo látkovou plenu. Položte si dítě přes klín bříškem dolů, tak aby bříškem spočívalo na jedné vaší noze a hlavičkou na druhé. Umístěte nohy tak, aby dítě mělo hlavičku o něco výš než hrudník. Otočte mu hlavičku ke straně a jemně mu rukou poklepávejte nebo třete záda.

Stolice

Do čtvrtého až pátého dne života je stolice kojeného dítěte žlutavá a řídká (první 3 až 4 týdny může být až vodnatá), má zrnitou konzistenci a je cítit po jogurtu. Od 4. dne do 4. týdne věku bude mít dítě nejméně čtyři stolice denně, obvykle jednu během nebo po každém kojení. Nepolekejte se, když bude stolice hlučná; to je normální.

S tím, jak se vyvíjí trávicí ústrojí dítěte, je stolice stále méně častá. Po dosažení 2 až 3 měsíců může mít dítěte stolici jednou za 5 až 7 dní. Pokud je stolice měkká, nemusíte mít obavy ze zácpy. Jestliže však dítě nevypadá spokojeně a pláče, jako kdyby ho něco bolelo, nebo má páchnoucí, řídkou nebo naopak tuhou stolici, zavolejte lékaře.

Zásobní lahvičky

Než začnete dávat dítěti pít z lahvičky mateřské nebo umělé mléko, počkejte, dokud se vám tvorba mléka zcela nestabilizuje (asi po 6 týdnech). Jestliže nemůžete být v době krmení doma, odstříkejte mléko předem a uložte v lahvičce do chladničky, aby mohl dítě nakrmit někdo jiný, zatímco budete pryč. Nebudete tak muset začít dávat dítěti umělé mléko a budete mít zásobu mateřského mléka. Když přece jen použijete umělé mléko, je třeba mléko z prsů odstříkat, aby se nepřestalo tvořit.

Pro odstříkání mléka je k dispozici několik druhů odsávaček. Pokud se od dítěte vzdalujete jen zřídka na delší dobu, stačí mléko odstříkat ručně nebo pomocí ruční odsávačky. Pokud jste se však vrátily do práce nebo se musíte vzdálit na delší dobu, byla by pro vás vhodnější bateriová odsávačka, nebo si můžete zapůjčit elektrickou odsávačku v nemocnici. Obě jsou rychlejší, účinnější a pohodlnější než ruční pumpa. Poraďte se o těchto možnostech se svým lékařem. Bez ohledu na to, který typ zvolíte, budete se pravděpodobně muset nejdříve naučit přístroj používat.

Mateřské mléko můžete skladovat v chladničce 24 hodin a v mrazničce až 6 měsíců. Používejte čisté plastové nádoby nebo jednorázové dětské lahvičky (na skle se můžou zachycovat některé látky obsažné v mateřském mléce). Mléko rozmrazujte buď tak, zeje necháte přes noc v chladničce, nebo lahvičku s mlékem ponořte do teplé vody. Nikdo nerozmrazujte mateřské mléko v mikrovlnné troubě, ani je nezahřívejte ve vařící vodě, protože by se tak zničily některé ochranné látky nebo by mohlo být mléko příliš horké. Mléko rozmrazené v chladničce spotřebujte do 24 hodin. Zbylé mléko zlikvidujte.

Problémy s prsy při kojení

V průběhu kojení můžete mít potíže s prsy. Zjistíte-li některý z uvedených příznaků, obraťte se na lékaře. Uvádíme zde nejběžnější problémy, které jsou snadno léčitelné:

Ucpaná mléčná žláza

Když se vám začne tvořit mléko a pravidelně kojíte, může dojít k ucpání mléčných žláz. Důvodem může být vynechané krmení nebo jednoduše ohyby nebo zatočení žláz. Ucpání se projevuje zvýšenou citlivostí a zčervenáním relativně malé plošky na prsu. Bývá zatvrdlá a bolí podobně jako modřina. Zkuste začínat krmení z postiženého prsu a držte dítě tak, aby jeho nos směřoval k bolavému místu. Po kojení přiložte na postižené místo vlhký teplý obklad na 10 až 15 minut. Neléčené ucpání mléčných žláz může přejít v mastitidu - zánět mléčných žláz.

Mastitida

Mastitida je infekční onemocnění mlékovodů v prsu, ke kterému dochází, když do prsu proniknou bradavkou bakterie, obvykle z dětských úst. Projevuje se extrémní bolestí v prsu, zrudnutím a otokem. Může být doprovázena zimnicí a horečkou. Lékař vám předepíše antibiotika a v případě nutnosti léky proti bolesti, které je možné užívat v období kojení. Úlevu přináší odstříkání mléka. Někteří lékaři doporučují kojit z postiženého prsu, jiní jsou proti. Požádejte o radu svého lékaře. Některým ženám se záchvaty mastitidy vrací.

Absces v prsu

Absces vzniká nahromaděním hnisu, který vytvoří červenou, horkou, tvrdou a extrémně citlivou bulku v prsu. Dochází k němu, když se popraskanou nebo rozbolavělou bradavkou dostane do prsu bakterie. Obvykle se dá vyléčit antibiotiky. Lékař vám možná doporučí drenáž abscesu pomocí jehly nebo malým řezem. Během léčby budete moci pokračovat v kojení. Promluvte si s lékařem.

Moučnivka

Některé kojící maminky onemocní kvasinkovou infekcí nazývanou moučnivka, která se projevuje bolestivostí a popraskáním bradavek. Infekce se přenáší také na kojence, kterému se udělají bílé skvrny na jazyku. Lékař vám předepíše léčivou mast, která se nanáší několikrát denně na bradavky, a pro dítě ústní kapky. Během léčby nepřerušujte kojení. Snažte vystavovat bradavky co nejvíce čerstvému vzduchu, který podporuje hojení.

Vložit příspěvek