Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Krmení novorozence je velice důležitou každodenní činností v životě novorozence i matky. Potravu lze novorozenci poskytnout kojením, nebo podáváním umělé výživy v láhvi. Obecně je doporučováno kojení, jelikož je prospěšné jak pro novorozence, tak pro matku. Pokud to však z různých důvodů není možné, lze přistoupit k umělé výživě.
Bez ohledu na to, zda své dítě kojíte nebo krmíte z lahve, čas, který strávíte krmením, je cennou příležitostí, jak dítě poznat a jak si ho připoutat. Je to také šance pro vás dítě pozorovat, dotýkat se ho, mluvit, hrát si s ním a zpívat mu. Řada lékařů povzbuzuje maminky, aby kojily, avšak je třeba brát v úvahu také matčino zdraví a životní styl rodiny. Je-li pro vás těžké rozhodnout se, zda kojit, nebo krmit dítě z lahve, poraďte se svým lékařem.
Jestliže se rozhodnete pro kojení, zajistíte tak svému dítěti tu nejlepší možnou výživu - a nezáleží na tom, zda budete dítě kojit jen několik týdnů, několik měsíců nebo déle. Při kojení se také vytváří zvláštní pouto mezi matkou a dítětem.
Vaše prsy jsou stvořeny ke kojení - není nutná žádná příprava. Odborníci nyní tvrdí, že čím méně s nimi žena něco dělá, tím lépe. Požádejte svého porodníka, aby vám vyšetřil prsy, zda netrpíte nějakou anatomickou vadou, jako jsou vnořené bradavky, které mohou při kojení vadit. Máte-li vnořené bradavky, lékař nebo laktační poradce (odborník, který učí nové maminky, jak správně kojit) vám zřejmě doporučí speciální klobouček na bradavky a některé cviky pro poslední tři měsíce těhotenství, kterými docílíte vytažení bradavek.
Ženy, které trpí některou vzácnější chorobou, jako je infekce virem HIV, který je příčinou AIDS, by neměly kojit (HIV se může přenést mateřským mlékem na kojené dítě). Pokud se s něčím léčíte, poraďte se s lékařem, zda můžete kojit. Léky užívané při některých chorobách, jako jsou rakovina, vysoký krevní tlak nebo duševní poruchy, mohou kojené dítě poškodit. Jestliže berete pravidelně nějaké léky, sdělte to svému lékaři; ten vám řekne, zda můžete kojit, nebo zda byste měly lék brát až po kojení nebo před tím, než jde dítě večer spát. Jestliže vám chce lékař předepsat nějaký nový lék, nezapomeňte ho upozornit, že kojíte.
Některé nemoci, například galaktosémie nebo fenylketonurie, kojení vylučují, protože dítě není schopné přijímat živiny obsažené v mateřském mléce. V takovým případech vám dětský lékař předepíše speciální umělé mléko.
I když vám možná kojení zpočátku moc nepůjde, nakonec budete úspěšné. Většina maminek i kojenců se musí kojení naučit, někdo ovšem může být již od počátku šikovnější než ti druzí. Budte trpělivé, vytrvalé a důvěřivé a nenechte se nikým od kojení odradit. Může to trvat několik týdnů, než se z vás a z vašeho miminka stanou zkušení partneři při kojení. Jestliže cítíte, že máte s kojením problémy, vyhledejte okamžitě pomoc. Požádejte svého lékaře nebo nemocnici, aby vás doporučili k laktační sestře, která se specializuje na kojení.
Prvních několik dnů po porodu produkují prsy mlezivo, krémovitou látku, která dodává dítěti základní živiny a obranné látky (proteiny potlačující infekce), dokud nezačne téct mléko. Tato první strava v prvních dnech života miminku bohatě stačí. Mateřské mléko se začne tvořit mezi druhým a pátým dnem po porodu. Než si zvyknete, možná vám nalité prsy a sání dítěte nebudou příjemné, ale čas vše vyřeší.
Kojíte-li poprvé, mějte trpělivost se sebou i s dítětem. Oba potřebujete čas, abyste si osvojily nové návyky. Uvádíme zde některé rady, jak kojení úspěšně a příjemně zvládnout.
Nakrmte dítě, kdykoliv má hlad, kojené děti můžou vyžadovat krmení každou 1,5 až dvě hodiny. Jak dítě poroste, budou se pauzy mezi krmením prodlužovat a nakonec bude spát celou noc.
Kojení je nesmírně účinný přírodní systém nabídky a poptávky: čím více mléka dítě spotřebuje, tím více se ho v prsou vytváří. Jakmile začnete dítě kojit méně - například, když mu začnete přidávat pevnou stravu nebo ho začnete odstavovat - prsy budou produkovat stále méně mléka. Během prvních šesti týdnů se snažte jen minimálně doplňovat kojení umělým mlékem, protože by se tím narušila produkce mateřského mléka. Děti, které dostávají často pít z lahve od samého počátku, mohou odmítat kojení, protože je pro ně snadnější přijímat umělé mléko z lahve. Budete-li po uplynutí šesti týdnů dávat čas od času dítěti pít z lahve, abyste si trochu odpočinuly, tvorba mateřského mléka se tím nenaruší. Mnoho kojenců, kteří jsou pouze kojeni, odmítá umělý dudlík. Mateřské mléko obsahuje veškeré tekutiny, které dítě potřebuje, nemusíte mu proto dávat vodu nebo nějaké další tekutiny.
Jestliže je mateřské mléko jediným zdrojem výživy dítěte, tak vám dětský lékař pravděpodobně doporučí podávat dítěti denně doplňky obsahující vitaminy A, D a E, které nebývají v mateřském mléce vždy obsaženy v dostatečném množství. Dokud dítě nezačne jíst pevnou stravu, není nutné mu dávat doplňky výživy obsahující železo, které působí jako prevence anémie, protože je v mateřském mléce obsaženo v dostatečném množství. Mateřské mléko neobsahuje fluor, proto když dítě po dosažení 6 měsíců nepije vodu obohacenou fluorem, lékař vám doporučí doplňky výživy s fluorem.