3Srpen
2013
Diskuze

Leukémie u dětí

3. Srpen 2013 |
Leukémie u dětí
Děti

Leukémie u dětí je nádorové onemocnění postihující bílé krvinky. Při leukémii tělo produkuje velké množství atypických bílých krvinek, které špatně plní svoji funkci, ale žijí déle než normální bílé krvinky. Tyto postižené krvinky pak narušují schopnost těla bránit se infekci. Leukémie se dělí na akutní a chronickou a každá má své specifické příznaky. Leukémie se projevuje anémií, bledou kůží, slabostí, únavou, snadným krvácením a modřinami, dále úbytkem na váze, zduřením lymfatických uzlin, bolestmi hlavy či bolestmi kostí a kloubů. Dítě s leukémií musí pravidelně docházet do nemocnice na chemoterapii a užívat léky proti infekčním nemocem.

Leukémie u dětí

Leukémie je druh rakoviny, který napadá bílé krvinky. Je to nejčastější forma rakoviny u dětí. Bílé krvinky se tvoří v kostní dřeni. Za normálního stavu vzniká tolik bílých krvinek, kolik jich odumírá. Má-li dítě leukémii, jeho tělo produkuje velké množství atypických bílých krvinek, které špatně plní svoji funkci, ale žijí déle než normální bílé krvinky.

Tyto atypické bílé krvinky narušují schopnost těla bránit se infekci. Mohou se rovněž šířit krevním tokem do dalších orgánů, především do lymfatických žláz, do jater, sleziny a do mozku. Mohou také bránit tvorbě červených krvinek (které umožňují zásobování tkání kyslíkem) a krevních destiček (krvinek, které umožňují srážlivost krve a kontrolují krvácení).

Existují dva obecné druhy leukémie - akutní a chronická. Akutní leukémie se projevuje abnormální tvorbou nezralých bílých krvinek, zatímco při chronické leukémii se tvoří abnormální množství zralých bílých krvinek. U dětí se vyskytuje převážně akutní druh leukémie, postihující děti ve věku 2 až 10 let. Akutní leukémie se dělí podle druhu bílých krvinek, které jsou postiženy - lymfocyty (akutní lymfoidní leukémie) nebo granulocyty (akutní myeloidní leukémie).

Příznaky leukémie

U dítěte s akutní leukemií se obvykle rozvinou příznaky anémie zahrnující bledou kůži, slabost a únavu, neboť má příliš málo červených krvinek, které zásobují tělo kyslíkem. Snadno se mu tvoří modřiny a snadno krvácí. Běžné jsou také příznaky podobné chřipce - horečka a bolest svalů.

Dítě trpí častými infekcemi. Nemá chuť k jídlu a ubývá na váze. Na kůži se mu mohou tvořit malé červené skvrny; může mít citlivé nebo zduřelé lymfatické uzliny. Příznakem leukémie jsou také boláky nebo vřídky v ústech a krvácení dásní. Postihne-li leukémie mozek dítěte, projeví se to bolestí hlavy, zmateností, křečemi a ochablostí svalů. Jsou-li postiženy kosti, má dítě bolesti v kostech a v kloubech, na kterých se tvoří bulky.

Diagnóza leukémie

Aby mohl lékař stanovit diagnózu, musí dítě vyšetřit a provést některé testy včetně krevních testů, kterými zjistí počet krvinek. Tyto testy odhalí přítomnost leukémie, ale ne konkrétní druh. Ten je možné určit na základě odsátí nebo biopsie kostní dřeně. Oba výkony provádí lékař pomocí jehly zavedené do jedné z velkých kostí, obvykle do kosti pánevní. Odebere vzorky kostní dřeně a kostní tkáně, které vyšetří pod mikroskopem. Oba výkony se provádějí v lokální anestezii.

Rozsah nemoci zjistí lékař lumbální punkcí, kdy se pomocí jehly zavedené do páteře odebere vzorek mozkomíšního moku (tekutina obklopující mozek a míchu). Rozsah nemoci umožní zjistit také rentgenové vyšetření nebo vyšetření počítačovou tomografií.

Léčba leukémie

Dítě, které má leukémii, musí docházet do nemocnice na chemoterapii protirakovinnými léky, které ničí rakovinné buňky. K léčbě infekcí dostává antibiotika ústy nebo nitrožilně. Celá léčba trvá asi 2 roky a probíhá doma, v ordinaci lékaře nebo ambulantně v nemocnici.

Řada léků používaných k léčbě leukémie nemůže překonat hematoencefalickou bariéru, což brání uvolňování účinných látek z krve do mozku, proto dítě obvykle dostává injekce léků přímo do mozkomíšního moku. Kromě chemoterapie bývá nutné také ozařování, transfuze krve nebo krevních destiček.

Lékař stav dítěte pečlivě sleduje. Pomocí krevních testů a občasného odsátí kostní dřeně kontroluje, zda leukémie ustupuje. Dojde-li k její recidívě během léčby nebo po ní, bývá nutná transplantace kostní dřeně. Při tomto výkonu se ozařováním a léky zničí kostní dřeň dítěte a nahradí se zdravou dření od dárce. Během léčby musí být dítě několikrát umístěno v nemocnici na izolaci, neboť mu hrozí zvýšené nebezpečí infekce. Dobrou zprávou je, že ve většině případů se léčbou dosáhne remise i případného vyléčení. Úplná remise je možná až u 95 % dětí, které se léčí pro některou formu akutní lymfoidní leukémie, a až u 80% dětí léčených pro některou formu akutní myeloidní leukémie.

Chemoterapie při leukémii

Dítě s leukemií obvykle absolvuje léčbu chemoterapií, kterou dostává nitrožilně jako ambulantní pacient. Lékaři mu implantují pod kůži na prsou port (nádržku) z nerezové oceli, do kterého se před každou léčbou snadno a bezbolestně zavede hadička připojená k přístroji, který přečerpává lék.

Související články

Diskuze

jana: kamaradce zemrel syn 17 let na tuto nemoc po 2 letech lecby neuspesne v praze a ona sama zemrela 3 roky pred nim nedozitych 37 let taky lecba neuspesna je to hrozna nemoc doufam ze se najde na ni lek jana

06. Říjen 2016 10:29

Vložit příspěvek