4Srpen
2013
Diskuze

Opary u dětí

4. Srpen 2013 |
Opary u dětí
Děti

Opary u dětí je běžné onemocnění způsobené virem herpes simplex typu 1. Opary jsou malé, bolestivé, tekutinou naplněné puchýřky, které se tvoří na jazyku, dásních, krku, na rtech a některých částech obličeje. Při počáteční infekci se opary objeví v ústech a krku, dítě je celkově zchvácené, bolí ho hlava, obtížně polyká, má horečku a odmítá potravu. Žlázy na krku mohou být citlivé a zduřelé. Po tomto záchvatu se virus oparu usadí v těle a protilátky dítěte jej udržují pod kontrolou. Pokud se však obranyschopnost dítěte naruší například stresem, nadměrným slunečním zářením či nemocí, vytvoří se mu opět opar, a tak to bude probíhat po celý život.

Opary u dětí

Opary, zvané také puchýře z horečky, jsou malé, bolestivé, tekutinou naplněné puchýřky, které se tvoří na rtech, na dásních, v ústech, v krku a na některých částech obličeje. Příčinou oparů je infekce virem herpes simplex 1. Virus se šíří líbáním nebo sdílením nádobí nebo kontaktem s osobou, která má infekci na pokožce, výtok z očí nebo opar.

Jakmile v sobě dítě virus herpes simplex jednou má, bude ho mít po celý život. K počáteční infekci dochází většinou ve věku mezi 6 měsíci a 5 lety. Virus se obvykle usadí v nervech a vyrazí se po měsících nebo letech v ústech, na obličeji a ve vzácných případech také v očích. Většina dětí si vytvoří protilátky, které udržují virus pod kontrolou. Když se však dostanou do stresové situace nebo jsou vystaveny nadměrnou slunečnímu záření nebo chladu, popřípadě onemocní, vytvoří se jim opar.

Příznaky oparů

Při počáteční infekci se opary objeví na jazyku, na dásních, v krku nebo uvnitř tváří. Dítě se necítí dobře, má vysokou teplotu (38 °C a vyšší), pociťuje intenzivní bolest v ústech a obtížně polyká. Může ho také bolet hlava, nemá chuť k jídlu, nepříjemně mu páchne dech, je rozmrzelé a v noci neklidné. Žlázy na krku mohou být citlivé a zduřelé. Při opakovaných infekcích se opary, které vypadají jako puchýřky uprostřed maličkého červeného kroužku, tvoří na rtech nebo na obličeji. Bolestivé puchýřky se naplní tekutinou, uschnou, utvoří se na nich stroupek a během 7 až 10 dnů zmizí.

Diagnóza oparů

Opar pravděpodobně poznáte sami. Vyhledejte lékaře, jestliže se primární infekce objeví dítěti v očích, horečka trvá déle než týden, opary se po týdnu zhorší neboje dítě zesláblé a dehydratované.

Léčba oparů

Opary nebo infekce virem herpes simplex se nedají léčit. Ve většině případů zmizí bez léčby samy od sebe během 2 až 3 týdnů. Studené, vlhké obklady přikládané vždy na jednu hodinu při prvních známkách oparu pomohou zmírnit jeho příznaky. Bolest pomohou někdy oslabit antivirotika ve formě masti, které rovněž urychlí hojení. Když se dítěti vytvoří puchýře, mohou se od něj nakazit další osoby, proto by ho neměl nikdo líbat ani s ním sdílet hrnek nebo příbory.

Související články

Diskuze

Magda: Zajímalo by mě, jestli je možné, že by se dceři, které je 5let, se po vysoké horečce 39,5 objevil zřejmě opar na ukazováčku levé ruky.A to na polštářku. Děkuji vám za odpověď. Magda

28. Duben 2016 04:50

Vložit příspěvek