13Srpen
2013

Pokožka novorozence

13. Srpen 2013 |
Pokožka novorozence
Děti

Pokožka novorozenců se výrazně liší od pokožky u dospělých lidí. Je nezralá a proto i velice náchylná k infekcím i zevním vlivům. Proto je zapotřebí udržovat pokožku novorozence v čistotě a suchu a vyvarovat se slunečnímu záření. Na pokožce novorozenců se můžeme setkat s potničkami, moučnivkou, milii, akné, či popáleninami sluncem.

Pokožka novorozence

Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělého člověka, a proto je také náchylnější k podráždění. Dětská pokožka obvykle nepotřebuje pleťová mléka, oleje nebo pudry. Má-li vaše dítě pokožku příliš suchou, používejte mýdlo s mírně zvlhčujícími účinky a po každé koupeli a přebalení naneste na pokožku neparfémované dětské pleťové mléko. Jestliže suchost pokožky přetrvává, koupejte dítě méně často. Nepomáhá-li pleťové mléko, vyzkoušejte dětský olej nebo vazelínu.

Kojenecká akné

Ve třech až čtyřech měsících se mohou dítěti začít tvořit na tvářích, na Čele nebo na bradě růžové nebo červené pupínky někdy s bílými hlavičkami. Tato vyrážka postihuje mnoho dětí, většinou trvá několik měsíců a pak zmizí. Pupínky vznikají působením mateřských hormonů těsně před narozením a časem samy zmizí. Dvakrát až třikrát denně omývejte dítěti obličej žínkou namočenou ve vodě. (Dětské oleje a masti mohou potíže zhoršit.) Během prvního týdne života dítěte se může na jeho tělíčku objevit podobná vyrážka nazývaná alergický exantém (erythema toxicum), které časem spontánně zmizí.

Herpetický virus

Zjistíte-li u svého dítěte během prvního měsíce života puchýře s pupínky, zejména ve vlasové části hlavy, zavolejte lékaře. Pokud je příčinou puchýřů herpetický virus, kterým se dítě nakazilo v průběhu porodu, je nutná léčba.

Milia

Mnoho kojenců má nose a na tvářích, někdy i na bradě a na čele, drobné bílé bouličky připomínající bílé pupínky. Nazývají se milia a vznikají ucpáním mazových žláz. Do jednoho až dvou měsíců věku se ztratí. Omývejte vyrážku žínkou a vodou. Nemačkejte je, neškrábejte ani je nemažte mastmi nebo krémy.

Moučnivka

Imunitní systém kojenců není úplně vyvinut, proto jsou kojenci náchylnější k infekčním onemocněním vyvolaným běžnými bakteriemi, jako je Candida albicans, kvasinka, která běžně žije v ústech a v jiných částech těla. Během několika prvních měsíců života dostane mnoho kojenců kvasinkovou infekci nazývanou moučnivka, která se objevuje na jazyku a na vnitřní straně tváří. Vypadá jako tlustý mléčný povlak, který však není možné setřít. Zavolejte dětského lékaře. Jestliže určí jako diagnózu moučnivku, bude vaše dítě muset užívat ústy protiplísňové léky, aby se zabránilo infekci. Někdy se infekce rozšíří do trávicího ústrojí a vyvolá vyrážku červených pupínků kolem řitního otvoru, genitálií a na vnitřní straně stehen. Vyrážka se léčí aplikací protiplísňové masti na postižená místa. Moučnivka postihuje i některé kojící ženy a infekce se pak přenese i na dítě.

Kojenecká seboroická dermatitida

Je to forma seboroické dermatitidy, při které se tvoří žlutavé krustovité šupiny ve vlasové části. Není to vážné onemocnění a obvykle spontánně zmizí. Myjte dítěti častěji hlavu jemným dětským šamponem, abyste odstranili šupiny. Nechtě šampon několik minut působit, pak opláchněte a pročešte vlasy měkkým kartáčem. Můžete rovněž masírovat vlasovou část hlavy neparfémovaným dětským olejem nebo vazelínou a pak pročesat jemným hustým hřebenem, kterým odstraníte šupiny a olej. Pocením se vyrážka zhoršuje, proto se snažte udržovat vlasy dítěte co nejvíce v suchu a v chládku. V místnosti nebo ve vytopeném autu nedávejte dítěti čepičku. Pokud potíže přetrvávají déle než 2 až 3 týdny nebo se rozšíří na krk, obličej a hýždě, zavolejte lékaře. Pravděpodobně vám doporučí léčivý šampon anebo mast.

Spáleniny sluncem

Snažte se vystavovat dítě co nejméně slunečním paprskům mezi 10. a 16. hodinou, kdy je ultrafialové sluneční záření nejsilnější. Oblékejte dítěti oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavičkami a klobouček s širokou krempou. Používejte kočárek s boudičkou. Do 6 měsíců nenasazujte dítěti sluneční brýle. Do té doby není dětské tělíčko schopné vypořádat se s chemikáliemi ve slunečních brýlích.

Vložit příspěvek