13Srpen
2013

Reflexy a vzhled novorozence

13. Srpen 2013 |
Reflexy a vzhled novorozence
Děti

Reflex představuje základní funkční jednotku nervové soustavy a vzniká jako reakce na podráždění receptorů. Reflexy u novorozence se rozvíjejí během prvních 4 měsíců života a jsou nezbytné pro další vývoj dítěte. Vzhled novorozence se s postupem času mění a proto není třeba se znepokojovat, pokud vzhled dítěte není dle očekávání.

Reflexy novorozence

Během prvních 3 až 4 měsíců zahrnují reflexy novorozenců sání, uchopování a úlek. Zmizí, jakmile se u dítěte vyvine vědomé ovládání svalů.

Reflex hledání potravy

Pohladíme-li novorozence po tváři, podnítíme tím u něj reflex hledání potravy. Otočí hlavu směrem k prstu, otevře pusu a bude hledat prs nebo lahvičku, z které pije. Podporování tohoto reflexu usnadní první pokusy o nakrmení dítěte z prsu nebo z lahve. Reflex přetrvává 3 nebo 4 měsíce.

Uchopovací reflex

Vložíte-li do dlaně dítěte prst nebo něco jiného, automaticky ho pevně obemkne svými prstíky. Toto reflexivní uchopení je tak silné, že unese váhu celého tělíčka. Obvykle přetrvává 5 až 6 měsíců.

Reflex úleku

Kojenec reaguje na hlasitý zvuk nebo pocit padání tím, že napne ruce, nohy, prstíky a krk a prohne se v zádech. Vzápětí rychle přitáhne ruce se zaťatými pěstičkami k hrudníku. Tento tzv. Moroův reflex trvá asi 3 měsíce.

Vzhled novorozence

Vaše dítě možná nevypadá tak, jak jste si představovali - třeba vám ani nebude připadat hezké. Ale nelekejte se. Většina charakteristických znaků novorozence zmizí během prvních dnů nebo týdnů života a bude stále více vypadat jako roztomilé miminko, na které jste se těšili.

Pokožka

Pokožka bývá pokryta bělavým krémovitým ochranným povlakem, který se nazývá mázek, může být skvrnitá, červená, modrá nebo šedá. Běžné jsou modřiny a mateřská znaménka, způsobené tlakem při porodu. Dítě s tmavou pokožkou mívá světlé skvrny. Hlava a trup bývají pokryty jemnými vlásky, které se nazývají lanugo.

Hlavička

Hlavička bývá kuželového tvaru a v poměru k tělíčku je velká. Vlasová část může být oteklá z průchodu porodními cestami. Na temeni a týle jsou měkká místa (fontanely), kde se lebeční kosti ještě nespojily. Některé děti se rodí bez vlasů, jiné mají spoustu vlasů, které však obvykle během měsíce vypadají.

Obličej

Obličej bývá svraštělý se zploštělým nosem a ušima a se zduřelými nebo oteklými očními víčky. Oči mohou být při narození modré, zelené, šedé nebo hnědé; skutečná barva očí se ukáže asi po 6 měsících.

Prsa

Prsa jsou obvykle oteklá a mohou vylučovat malé množství mléka jako následek působení mateřských hormonů v průběhu těhotenství. Otok obvykle během několika týdnů zmizí.
Genitálie jsou nepřiměřeně velké. U děvčátek se může objevit čirý nebo bílý výtok či krvácení z pochvy vlivem mateřských hormonů. Pokud máte nějaké pochybnosti, poraďte se o výtoku s lékařem. Chlapci mají varlata obvykle v šourku. V malém počtu případů se však stává, že jedno nebo obě varlata jsou ještě v tříslech. U většiny chlapců varlata sestoupí do šourku během několika měsíců.

Končetiny

Končetiny často vypadají neobvykle tenké a pružné. Řada novorozenců dokáže nožičky ohnout (s prsty stočenými dovnitř).

Mateřská znaménka

Mateřská znaménka se často objevují jako červená znaménka na zátylku. Mohou se vyskytovat také na čele, horních očních víčkách a kolem nosu a úst. Do dvou let věku tato znaménka obvykle úplně zmizí. Hemangiomy, jahodově červená znaménka, vypadají jako malé pihy nebo mohou být mnohem větší. Během prvního roku života se často zvětšují, ale obvykle mezi 5. a 10. rokem zmizí. Mongolské skvrny jsou modrošedé nebo modrozelené ploché skvrny různé velikosti připomínající modřiny. Vyskytují se na hýždích nebo na bedrech. Nejčastěji se objevují u dětí černé pleti, u dětí asijského, indiánského, hispánského nebo středomořského původu. Během prvního roku života zmizí.

Stolice

První stolici tvoří tmavá lepkavá hmota nazývaná mekonium, kterou střeva obsahují před porodem. Jakmile začne dítě přijímat mateřské mléko nebo umělou výživu, změní stolice během prvního týdne života barvu i konzistenci.

Vložit příspěvek