1Srpen
2013
Diskuze

Skolióza u dětí

1. Srpen 2013 |
Skolióza u dětí
Děti

Skolióza u dětí označuje abnormální zakřivení páteře. Dítě mívá jedno rameno výš než druhé nebo nemá kyčle v jedné rovině. Pokud je zakřivení výrazné, může omezovat správnou činnost srdce a plic a ovlivňovat také tělesnou výšku dítěte. Léčba skoliózy závisí na stupni zakřivení páteře. U zakřivení páteře do 20° dochází dítě pravidelně na kontroly, zda se skolióza nezhoršila, pokud je zakřivení větší než 20°, spočívá léčba v nošení korzetu či operaci ke zpevnění páteřních kůstek.

Skolióza u dětí

Skolióza je abnormální zakřivení páteře. Nejčastějším druhem je idiopatická skolióza, která vzniká u adolescentů v období rychlého růstu mezi 10. a 12. rokem věku. Častěji jsou postiženy dívky. Ostatní druhy skoliózy mohou být přítomny při narození nebo se vyvinou během dětství. U většiny případů není příčina známa. Deformace je však někdy dědičná nebo může být způsobena nestejnou délkou končetin nebo nemocemi, k nimž patří například svalová dystrofie, mozková obrna, spina bifida, neurofibromatóza nebo marfanův syndrom.

Příznaky skoliózy

Nejnápadnější známkou skoliózy je zakřivení páteře. Dítě mívá jedno rameno výš než druhé nebo nemá kyčle v jedné rovině. Může se také zdát, že má dolní končetiny nestejné délky nebo mu žebra vystupují na jedné straně více než na druhé. U mnoha dětí je zakřivení tak mírné, že nepůsobí žádné zjevné fyzické potíže. Je-li však zakřivení výrazné, může omezovat správnou činnost srdce a plic a má rovněž vliv na tělesnou výšku dítěte.

Diagnóza

Skoliózu obvykle zjistíte u dítěte sami. Když se dítě předkloní, křivka páteře vybočuje na jednu nebo na druhou stranu. Vyšetření na skoliózu provádí dětský lékař jako součást preventivních prohlídek. Zjistí-li u dítěte známky skoliózy, pošle ho k ortopedovi, který mu prohlédne záda, ramena a kyčle. Diagnózu potvrdí na základě rentgenového vyšetření. Změří také stupeň zakřivení páteře, aby zjistil, jak dalece se odchyluje od normy.

Léčba skoliózy

Léčba závisí na stupni zakřivení páteře. Je-li méně než 10°, nebude nutná žádná léčba, ale dítě bude docházet jednou ročně na kontrolu, aby lékař zjistil, zda se zakřivení nezhoršilo. Je-li stupeň zakřivení mezi 10 a 20°, prohlédne lékař dítě každé 4 až 6 měsíců a zkontroluje, zda skolióza nepokročila. Léčba je nutná tehdy, je-li zakřivení větší než 20°.
Zpočátku dítě nosí pod oděvem lehký korzet, který má zabránit tomu, aby se zakřivení zvětšovalo. Korzet musí dítě nosit v podstatě 24 hodin denně do doby, než přestane růst. Nutná je rovněž fyzioterapie zádových svalů.
Jestliže korzet není účinný nebo je zakřivení páteře větší než 40°, lékař zpravidla doporučí operaci. Chirurg spojí páteřní kůstky k sobě, aby se zpevnily, nebo narovná páteř pomocí drátů nebo tyčí, které voperuje dítěti do zad. Dítě stráví asi týden v nemocnici a pak potřebuje asi 6 měsíců na rekonvalescenci. Během této doby si musí chránit páteř korzetem. Šest měsíců až jeden rok po operaci se většinou může vrátit k normálnímu způsobu života.

Související články

Diskuze

Gali: It's imarpetive that more people make this exact point.

18. Únor 2016 02:01

Vložit příspěvek