1Srpen
2013

Vši u dětí

1. Srpen 2013 |
Vši u dětí
Děti

Vši u dětí jsou drobní parazité žijící v lidských vlasech a na kůži a živí se sáním krve. Vši se u dětí přenášejí sdílením hřebenů, kartáčů, čepic, šál, ručníků nebo ložního prádla s nakaženými dětmi. Zavšivená kštice nebo jiné části těla dítě silně svědí. Na rozškrábané pokožce se tvoří boláky se strupy a pokožka se může zanítit. Na vlasech jsou přilepené hnidy. Na vši u dětí zabírají volně prodejné šampony, které je nutné použít opakovaně za 6-12 dní.

Vši u dětí

Veš je drobný parazit, který žije v lidských vlasech a na kůži a živí se sáním krve. Děti mají vši nejčastěji ve vlasové části hlavy, přenášejí se sdílením hřebenů, kartáčů, čepic, šál, ručníků nebo ložního prádla s nakaženými dětmi. Mohou je mít i na jiných částech těla - například na ramenech a na hýždích, kam se přenesou ze zavšiveného oděvu. Samičky se přichytí na kůži a nakladou vajíčka zvaná hnidy, která přilnou pevně k vlasu. Asi za týden se z hnid vylíhnou mladé vši, které se pohybují po kůži a živí se na ní. Zavšivení se běžně vyskytuje ve školách, v mateřských školách a v jeslích, v letních dětských táborech mezi dětmi z různých společensko-ekonomických vrstev. Sexuálně aktivní adolescenti mohou mít vši ve vlasech nebo v ohanbí po pohlavním styku s osobou, která má vši (nazývané někdy muňky) v pubickém ochlupení.

Příznaky vší u dětí

Zavšivená kštice nebo jiné části těla dítě silně svědí. Jestliže si dítě rozškrábe pokožku, vytvoří se mu boláky, které se pokryjí strupem a mohou se zanítit. Dítě obtěžují hnidy, které přilnou k vlasům, i vlastní paraziti. V kštici nebo na kůži jsou červené skvrny po kousnutí. V těžkých případech může mít dítě zduřelé žlázy na zadní části šíje.

Léčba vší u dětí

Proti vši vlasové použijte například volně prodejný dezinfekční šampon Orthosan, Dif fusil H ve spreji nebo další přípravky, které vám doporučí v lékárně. Všechny preparáty je nutné použít podle návodu, který je uveden na každém výrobku. Aby byla léčba úspěšná, je třeba ji za 6 - 12 dní zopakovat a zlikvidovat tak přežívající hnidy. Při likvidaci infekce je třeba ošetřit dezinfekčními přípravky hřebeny a kartáče (tyje možno také vyvařit), textilie vyprat a vyžehlit.

Související články

Vložit příspěvek