Terapie antibiotiky při teplotě u dětí s bikuspidální aortální chlopní...

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na syna. Je mu 6 let a před rokem mu byla zjištěna vrozená srdeční vada- BIKUSPIDÁLNÍ AORTÁLNÍ CHLOPEŇ . Bylo nám řečeno, že může vykonávat jakékoliv sporty, jen ne na vrcholové úrovni. Syn je často nemocný, evidentně má hodně oslabenou imunitu. Bylo nám řečeno, že při každé teplotě nad 38° musí dostat antibiotika. Moc se mi to nelíbí.Často se stane, že večer dostane teplotu např. 38,3° , kterou srazíme Panadolem či Nurofenem, ráno teplotu nemá potom ji dostane zase odpoledne nebo na večer a druhý den je zcela zdravý. Přesto dostane antibiotika, které musí brát 10 dní (naposledy to byl Penicilin). Je to opravdu nutné. Neškodí to? Do roka má atb tak 10x z toho asi 2x je opravdu nemocný celý týden. Prosím o radu a pohled i někoho jiného. Děkuji moc za odpoveď.

Autor:Vercule B.

Odpověď

Dobrý den,

 

obecně platí, že jakákoliv chlopenní vada je živnou půdou pro bakterie, které čas od času - například při infekcích, jež se projevují teplotou - mohou tyto vadné chlopně napadnout za vzniku nemoci, která se jmenuje infekční endokarditida. Infekční endokarditida je velmi nebezpečná, v rozvinutých případech až život ohrožující. 

 

Je jasné, že časté užívání antibiotik je také diskutabilní, ale v tomto konkrétním případě je třeba volit tak říkajíc ze dvou špatných věcí tu méně špatnou, tedy antibiotika. Riskovat vznik infekční endokarditidy a jejich komplikací by bylo velmi nezodpovědné.

 

V případě, že se vám situace s antibiotiky nebude zdát dlouhodobě únosná, konzultujte ji důkladně se svým dětským kardiologem, jsou to velmi erudovaní lékaři, na jejichž názor se myslím dá velmi dobře spolehnout.

Na otázku odpověděl:Redakce

Vložit příspěvek