27Červenec
2012
MUDr. Ondřej Komín

Bilirubin

27. Červenec 2012 | MUDr. Ondřej Komín
Bilirubin
Léčba

S bilirubinem je to trošku komplikované. Bilirubin - žluté barvivo - je totiž vlastně odpadní látkou metabolismu červeného krevního barviva, hemoglobinu. Podstatné je, že bilirubin vzniklý rozpadem hemoglobinu vstupuje do jater, kde je upravován na jinou formu bilirubinu. Vyšetření hladin bilirubinu tak ukazuje právě na stav jater.

Bilirubin

Bilirubin je úzce spjat s erytrocyty, játry a žlučovými cestami, pojďme se tedy nejprve jen krátce něco dozvědět o těchto částech lidského těla. Erytrocyty (červené krvinky) jsou nejpočetnější buněčnou složkou krve. V 1 mm3 krve bychom jich našli až 5 milionů. Jejich hlavním úkolem je přenášet kyslík z plic do tkání výměnou za oxid uhličitý, který je naopak plícemi vylučován z těla ven. Kyslík se v červených krvinkách váže na molekulu hemoglobinu, červeného barviva, ze kterého za určitých okolností vzniká bilirubin. Játra jsou mohutným orgánem, který ve složitém systému lidského těla pracuje jako obrovská továrna a čistička v jednom. Vyrábí řadu nepostradatelných látek nezbytných pro život, jako jsou krevní bílkoviny a žluč, je obrovským skladištěm, kde si uchováváme nejrůznější minerály, a podílí se na i výrobě tepla. Žlučové cesty jsou vývody z jater, kudy se žluč vzniklá v játrech transportuje do dvanáctníku, aby pomohla vstřebávání tuků. Lékař vyžaduje stanovení hladiny bilirubinu, jestliže má podezření na onemocnění výše uvedených struktur.

Bilirubin a jeho koloběh

Červené krevní barvivo hemoglobin se skládá z bílkovinné složky, globinu, a nebílkovinné složky hemu. Právě hem je látkou, která při uvolnění z erytrocytu podléhá chemickým reakcím a mění se na žlučové barvivo - bilirubin. Protože je ale samotný bilirubin nerozpustný ve vodě (nekonjugovaný, volný bilirubin), musí se nejprve ve vazbě na plazmatickou bílkovinu albumin transportovat do jater, kde se naváže na cukernou látku a tím se stane dobře rozpustným (konjugovaný bilirubin). Konjugovaný bilirubin může být vyloučen do žluči a spolu s ní do trávicí trubice, kde se dalšími chemickými reakcemi stává z bilirubinu sterkobilin, který se vylučuje spolu se stolicí a tím podmiňuje její tmavě hnědé zbarvení. Část bilirubinu se však ve střevě vrací zpět do krve (enterohepatální oběh) a je pak vylučována ledvinami, tedy v moči.

Bilirubin a odchylky v jeho hladině

Se zvýšenou hladinou bilirubinu se tedy setkáváme, jestliže dochází k tak velkému ničení červených krvinek (hemolytická anémie), že se uvolní velké množství bilirubinu, který játra nestíhají odbourávat. Zvýšení bilirubinu může mít příčinu také v onemocnění jater, kdy sice množství bilirubinu uvolněného z erytrocytů nemusí být zvýšené, ale játra jsou neschopna ho zpracovat. Jinou možností je obstrukce (ucpání) žlučovodů, které brání odvodu žluči z jater. Zvýšení bilirubinu v krvi se projeví žloutenkou, ikterem. Nejlépe je zežloutnutí viditelné na očním bělmu a sliznicích (dásně, spojivky, měkké patro). Se zvýšenou hladinou bilirubinu se pravidelně setkáváme u novorozenců, u kterých dochází zcela normálně po porodu ke snížení počtu červených krvinek (mají jich více než dospělí) a k uvolnění většího množství bilirubinu, hovoříme o novorozenecké žloutence. Po odbourání bilirubinu žloutenka mizí. Stanovení bilirubinu u novorozenců je standardní vyšetření.

Bilirubin a jeho vyšetření

K vyšetření je potřeba pouze vzorek krve, který odebírá sestra tenkým vpichem nejčastěji do loketní žíly, jedná se o naprosto rutinní a téměř bezbolestný zákrok. Vyšetřuje se, jestliže máme podezření na hemolytickou anémii, onemocnění jater (cirhóza, hepatitida), při nadměrném požívání alkoholu, při metabolických poruchám se vztahem k játrům a při podezření na uzávěr vývodných cest žlučových (kameny, nádor). Jedná se parametr, který rozhodně není radno podceňovat. Může poukázat na závažné nemoci.

 

Denní tvorba bilirubinu:

 

Dospělí 250 – 350 mg
Novorozenec i několikanásobně více (novorozenecká žloutenka – zcela v normě)

 

Související články

Vložit příspěvek