23Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Léčba meningitidy

23. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Léčba meningitidy
Léčba

Je velice důležité, aby se při meningeálních příznacích dostal postižený co nejrychleji do nemocnice, aby se zjistila příčina a při potvrzení diagnózy se začalo co nejrychleji s léčbou meningitidy. Meningitida, i přes veškerou možnou léčbu, má stále vysokou úmrtnost. Nejúčinnější léčbou meningitidy je prevence, která je zde představována očkováním.

Léčba meningitidy

Meningitida je onemocnění charakteristické zánětem mening – blan obalujících mozek. Jde o onemocnění velmi závažné, které bohužel stále i přes veškerou péči často končí smrtelně. Ohroženy jsou všechny věkové skupiny lidí, meningitidu u nich však typicky vyvolávají různí původci. U dětí jde především o Streptococcus agalactiae (Streptokokus agalakcie), virus Herpes simplex, Haemophilus influensae (Hemofilus influenze), Streptococcus pneumoniae (streptokokus pneumonie), Listeria monocytogenes či pneumokoky. U dospívajících a mladých dospělých jde především o Neisseria meningitidis (Nejseria meningitidis). U starších pak převažuje opět Streptococcus pneumoniae (streptokokus pneumonie).

Léčba meningitidy podle příčiny

Onemocnění se ze začátku většinou projevuje jako těžší nachlazení – horečkami, nechutenstvím, zvracením, bolestí hlavy, schváceností, později se však projevuje i ztrátou vědomí, poruchami dýchání, může končit smrtí. Je velmi důležité (vlastně životně důležité), aby bylo co nejdříve zjištěno, že jde o tuto nemoc a aby se co nejdříve začalo s léčbou. Obecně řečeno pro léčbu meningitid se používají antibiotika za předpokladu, že jde o meningitidu způsobenou bakteriemi (antibiotika nejsou účinné proti žádnému viru). Bohužel kromě léčby dané příčiny, čili bakterie působící toto onemocnění, je potřeba mnohdy sáhnout po dalších podpůrných léčbách, jelikož bakterie pronikla do krve a tudíž se nachází v celém těle a ovlivňuje mnohé přirozené pochody v organismu. Nemocný je okamžitě po potvrzení, že jde o meningitidu, dopraven do nemocnice na lůžko, kde je mu do žíly zavedena kanyla („měkká injekce", která v žíle zůstává na nějakou dobu a jsou ní podávány léky, lze z ní odebírat krev pro vyšetření). Skrz kanylu jsou nemocnému podávána ihned antibiotika (jsou podávána do krve, protože samotná bakterie se nachází v krvi, takže tímto způsobem nejlépe a nejrychleji účinkují), dále vitamíny, infúze, vše podle vyšetření a stavu nemocného. Především u nemocných nakažených Neisserií – majících tzv. meningokokovou meningitidu se často stav komplikuje rozvratem pochodů zajišťujících vhodnou srážlivost krve. Napřed dochází k náhlému srážení v těle právě vlivem Neisserie v krvi, následuje vyčerpání látek způsobujících srážení a tím ke zvýšenému krvácení. Tento stav je velmi obtížně léčitelný a bývá často komplikací vedoucí ke smrti nemocného.

Léčba meningitidy a prevence

Vzhledem k tomu, že je meningitida závažným onemocněním, je potřeba nezapomínat na předcházení nemoci, abychom se nemuseli k léčbě ani dostat. Jde u dětí o očkování – v pravidelném povinném očkování je zahrnuto očkování proti Hemofilům, lze děti podrobit očkování proti pneumokokům. Pro těhotné ženy je nezbytné docházet na pravidelné gynekologické prohlídky, aby se případnou nákazu podařilo včas odstranit a nebylo ohroženo dítě. Je také vhodné očkovat proti Neisserii meningitidis, která způsobuje meningitidy u dospívající mládeže (nejčastěji). S tím se také pojí vyhýbání se stresu, velkým kolektivům především v době po delších stresových obdobích, či v nachlazení, dostatek spánku apod. (více v článku Meningitida dospívajících). Meningitidy způsobené streptokoky jsou nejčastěji tzv. sekundární. To znamená, že infekce streptokokem se nachází někde v těle (nejčastěji to je zánět středního ucha, nebo zánět vedlejších nosních dutin), odkud se dostane buďto přímým přestupem, anebo skrz krev na mozkové blány. Proto je potřeba tyto nemoci nikdy nezlehčovat, ale důsledně vyléčit.

 

Pokud si myslíte, že byste Vy, nebo někdo ve Vašem okolí mohli tímto onemocněním být ohrožení, snažte se vyhýbat rizikovému chování a rizikovým místům. Pokud si myslíte, že někdo ve Vašem okolí tímto onemocněním může trpět, zajistěte dané osobě prosím co nejdříve lékařské vyšetření.

Související články

Vložit příspěvek