14Duben
2012
MUDr. Zuzana Boučková

Léčba těhotenské cukrovky

14. Duben 2012 | MUDr. Zuzana Boučková
Léčba těhotenské cukrovky
Léčba

Léčba těhotenské cukrovky, neboli gestačního diabetu mellitu, je prakticky stejná jako u cukrovky druhého typu. Těhotenská cukrovka se musí léčit včas, a proto se u všech budoucích matek provádějí speciální vyšetření. Každá komplikace v průběhu těhotenství je pro ženu velmi nepříjemnou záležitostí, avšak léčba těhotenské cukrovky patří mezi ty, které se dají léčebně dobře zvládnout.

Léčba těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka, neboli gestační diabetes mellitus, je onemocnění metabolismu cukrů, které je poprvé rozpoznáno během těhotenství. Nejčastěji se podobá diabetu 2. typu, při němž jsou tkáně organismu nedostatečně citlivé na účinek hormonu inzulinu, který má na starost přesun cukru glukózy z krve do buněk. V situaci, kdy tento proces v těle neprobíhá správně, buňky dostávají málo energie a v krvi se hromadí čím dál větší množství glukózy. Tento stav pak nazýváme hyperglykémie. Ta je nepříznivá jak pro orgány matky, tak i pro rostoucí plod.

Vznik těhotenské cukrovky

Jak již bylo zmíněno výše, těhotenská cukrovka ve většině případů odpovídá charakteristice diabetu druhého typu, kterým v dnešní době trpí čím dál větší procento lidí vyššího věku. Typická je pro něj často dostatečná produkce inzulínu, tedy hormonu slinivky břišní. Ten se tvoří v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní a pomocí slinivkových vývodů se uvolňuje do dvanáctníku. Funkce inzulínu spočívá ve snižování množství glukózy v krvi. Problém naopak tkví v inzulínové rezistenci, tedy necitlivosti tkání k inzulínu. Z tohoto důvodu se glukóza nedostává z krve do tkání a zůstává tak v krvi.

Příznaky těhotenské cukrovky

Vzhledem ke skutečnosti, že hladina glukózy v krvi nebývá u těhotenské cukrovky obvykle dramaticky zvýšena, většina žen nepozoruje žádné obtíže. Proto je potřeba, aby se v průběhu těhotenství hodnota glykémie kontrolovala při návštěvách lékaře. Přesto, že porucha tolerance glukózy nebývá v tomto případě většinou příliš vážná, je velmi důležité pečlivě onemocnění sledovat v zájmu zdravého vývinu plodu. Těhotenská cukrovka se projevuje až při déletrvající neléčené cukrovce, jejíž příznaky jsou zvýšené močení, únava, žízeň, častější infekce a zhoršení hojení ran.

Léčba těhotenské cukrovky

Protože příznaky tohoto onemocnění nemusejí být vždy zcela nápadné, provádějí se v průběhu těhotenství speciální vyšetření s cílem případnou těhotenskou cukrovku včas zachytit. V případě, že se u těhotné ženy diabetes diagnostikuje, je třeba okamžitě začít léčbu, která spočívá v dietním opatření, pohybu a v některých případech i injekční aplikaci inzulínu.

Dieta v léčbě těhotenské cukrovky

Hlavním pilířem léčby těhotenské cukrovky je dieta s obsahem 275 – 325g cukrů na den. Potraviny, kterým by se ženy s těhotenskou cukrovkou měly vyhnout je med, hroznový cukr a také hnědý a bílý cukr. Je to dáno tím, že se tyto suroviny skládají z jednoduchých cukrů, které jsou velice rychle štěpeny v zažívacím traktu a vedly by k rychlému vzestupu hladiny cukru v krvi. Rovněž je potřeba zvýšené opatrnosti při konzumaci kečupů a rajských protlaků, majonźy, nealkoholického piva, paštik, či nakládané zeleniny. V případě obézních pacientek může být doporučený denní příjem sacharidů ještě o něco nižší, avšak razantní hubnutí se během těhotenství zásadně nedoporučuje. Denní příjem potravy je pak především rozdělen do 6 menších jídel.

Pohyb v léčbě těhotenské cukrovky

Pohyb je důležitý u všech diabetiků, včetně žen trpící těhotenskou cukrovkou. Mezi laickou veřejností panuje mýtus, že pohybová aktivita by mohla plodu uškodit. Je zřejmé, že v případech rizikového těhotenství není těžká fyzická aktivita vhodná. Avšak běžná denní aktivita a pohyb je naopak pro těhotné ženy vhodná a snižuje riziko vzniku těhotenské cukrovky. Z některých studií vyplývá, že u cvičících těhotných je sníženo riziko předčasného porodu. Pohyb je vhodný zejména ráno, kdy je inzulínová rezistence největší. Doporučuje se chůze, plavání, nebo individuální cvičení. Je samozřejmé, že každá žena přizpůsobí denní aktivitu svým možnostem.

Inzulín v léčbě těhotenské cukrovky

V některých případech bohužel dieta a pohyb není dostačující k dosažení ideální hladiny glukózy v krvi, a proto je nutné nasadit léčbu inzulinovými injekcemi. Ty se aplikují do podkoží a vzhledem k malé velikosti jehly je tato aplikace většinou zcela nebolestivá. Režimy léčby inzulinem se pak pohybují od 1 do 4 dávek denně. Ke správnému průběhu léčby je nezbytné, aby byla každá pacientka schopna měřit si glykémii několikrát denně, a proto obdrží od lékaře takzvaný glukometr, který je schopen z jedné kapky krve její hladinu zjistit. Hodnoty při ideální kompenzaci diabetu by měly být do 5,5 mmol//l před jídlem, do 7,2 mmol/l 1 hodinu po jídle a do 6,6 mmol/l 2 hodiny po jídle. V případě naměření vyšších hodnot je pak každá pacientka schopna reagovat mírným zvýšením dávky inzulinu.

Další opatření v léčbě těhotenské cukrovky

U diabetických matek se v posledním trimestru provádí častěji ultrazvukové vyšetření zaměřené na růst a velikost plodu. Častěji se zde totiž setkáváme s takzvaně hypertrofickými dětmi, které jsou v porovnání s průměrem výrazně větší, ale možné je i zpomalení růstu. Důležité je také u těchto žen zabránit přenášení plodů, jelikož pak významné stoupá riziko úmrtí plodu v děloze v posledních dnech těhotenství. Po porodu se u většiny pacientek s těhotenskou cukrovkou hladiny glykémií samovolně upraví a další léčba inzulinem, či dietou není nutná. Přesto však u těchto žen nezanedbatelně vzrůstá riziko vzniku diabetu 2. typu v průběhu dalších let. Uvádí se, že během 15  20 let se vyvine až u 40% z nich. Proto je nutné pravidelné sledování každé z pacientek, aby se případný výskyt této nemoci odhalil co nejdříve.

Závěrem...

Každá komplikace v průběhu těhotenství je pro ženu jistě velmi nepříjemnou záležitostí a těhotenská cukrovka patří mezi ty, které se dají léčebně zvládnout. Je důležité mít stále na vědomí, že konání těhotné ženy neovlivňuje pouze zdraví matky, ale samozřejmě i zdraví jejího dítěte. Diabetická dieta i případné inzulinové injekce pak rozhodně nejsou zdaleka takovým problémem, jak by se mnohým mohlo zdát.

 

Související články

Vložit příspěvek