10Červenec
2012
MUDr. Ondřej Komín
Diskuze

Operace žaludku

10. Červenec 2012 | MUDr. Ondřej Komín
Operace žaludku
Léčba

Operace žaludku jsou poměrně časté chirurgické výkony, které se používají u nemocí žaludku, jež nelze řešit konzervativními či endoskopickými metodami. Operace žaludku se dají provádět laparoskopicky nebo klasickou otevřenou cestou. Volí se u řady onemocnění žaludku a jako každý chirurgický výkon, mají i operace žaludku svá rizika.

Operace žaludku

Řada onemocnění žaludku se léčí konzervativně. To znamená, že lékař vybere dané léky a léčebné postupy, které vedou k odstranění příčin onemocnění. V takovém případě operace žaludku není potřeba. Při některých onemocněních je však operační zákrok nezbytný. Operace žaludku se provádí pod narkózou, anestezií. To znamená, že vám bude do žíly zavedena jehla, kanyla, do které bude lékař aplikovat anestetikum. Po nastoupení účinků pacient spí, necítí žádnou bolest. Když chirurgové dokončí zákrok, pacienta opět probudí.

Typy operací žaludku

Operace žaludku můžeme podle jejich rozsahu rozdělit na výkony, kdy je celý žaludek pacientovi ponechán a provede se pouze místní zákrok. Tento typ operace žaludku se využívá u vředové nemoci, nevelkého nezhoubného nádoru či při opravě špatně vyvinutého orgánu. Druhým typem výkonu jsou takové operace, při kterých je poškození žaludku tak rozsáhlé, že se musí jeho část nebo dokonce celý žaludek odebrat. Hovoříme potom o resekčních operacích. Zároveň můžeme volit mezi metodou laparoskopickou a klasickou, tzv. otevřenou operací.

Laparoskopické operace žaludku

Žaludek je ve srovnání s jinými orgány dutiny břišní relativně dobře přístupný. V současnosti se k operaci používá přístroj zvaný laparoskop. Jde o šetrnou metodu, při které chirurg proniká do břišní dutiny drobnými řezy. Dutina břišní se naplní plynem, čímž se zvětší operační prostor a zajistí se přehlednost jednotlivých orgánů. Laparoskop je vybaven kromě skalpelu, pinzety a dalších speciálních nástrojů i kamerou, jejíž obraz sleduje chirurg na monitoru a má dokonalý přehled o tom, co se v břiše děje. Tato metoda nelze ovšem využít u všech typů operací. Záleží na lékařích, kteří pro pacienta zvolí nejlepší postup.

Otevřené operace žaludku

Klasická, otevřená, operace žaludku je metoda starší, která byla využívána od počátku chirurgických zákroků. Spočívá v různě velkém řezu břišní stěnou, tzv. laparotomii, rozevření rány a v následném zákroku na daném orgánu. Výhodou je, že má lékař větší přehled v operační ráně, a má tedy možnost i rozsáhlejších zákroků. Nevýhodou je delší doba rekonvalescence a uvádí se, že je při tomto typu operace i větší riziko vzniku infekce.

Operace žaludku pro nádory

Mezi nejčastější operace žaludku patří operace za účelem odstranění nádoru. Nezhoubný nádor je většinou ostře ohraničen a přiléhá na stěnu žaludku. Může se proto vyříznout a zbytek zdravé tkáně zůstává nedotknut. V případě zhoubného nádoru je situace složitější. Nádor je agresivní a prorůstá roztroušeně do stěny žaludku. V takové situaci je nutné odebrat celou poškozenou část a žaludek o tuto část „zmenšit", v nejhorším případě žaludek zcela odebrat. Chirurg zbytek zdravého žaludku sešije a jeho funkce zůstává nezměněna. Jestliže se žaludek musí odebrat, vytvoří chirurg náhradu z části střeva. Takový útvar však přebírá pouze jednu žaludeční funkci, a to skladovat potravu. Tyto typy operací se neprovádí laparoskopicky.

Operace žaludku pro žaludeční vředy

Kromě nádorů se operují i vředy, jejichž léčba nezabírá, nebo vředy, u kterých je podezření, že by se mohly přeměnit na zhoubné nádory. Ve většině případů se žaludeční vředy léčí pomocí léků konzervativní cestou. Jestliže ovšem dojde k jejich náhlému prasknutí, hrozí riziko mohutného krvácení do břišní dutiny, jde o stav přímo ohrožující život pacienta. Proto je operace jediným a nutným řešením. Chirurg musí provést odebrání poškozené tkáně a zbylé části spojit.

Operace žaludku pro žaludeční polypy

Jinými útvary, které vyžadují operaci žaludku, jsou polypy. Jde o slizniční výstupky nad úroveň sliznice. Jejich odstranění lze provést endoskopem, přístrojem zaváděným do žaludku skrz ústa a jícen. Tento přístroj kromě světla, kamery, pinzet umožňuje užívat i další nástroje. Polypy mohou být nádorové, zánětlivé nebo může jít o tzv. hamartomy. To jsou útvary podobné nádoru vznikající na základě vývojové chyby. Polypy se většinou nijak neprojeví a přijde se na ně právě až při endoskopickém vyšetření. Pokud jsou ovšem projevy přítomny, pak jde o nechutenství, pocit na zvracení, říhání, pocit plnosti a někdy i krvácení.

Operace žaludku pro vrozenou stenózu pyloru

Vrozená stenóza pyloru znamená vrozené zúžení svěrače, který se nachází na rozhraní žaludku a počáteční části tenkého střeva, tzv. dvanáctníku. Příčina vzniku tohoto onemocnění není známa, ale předpokládá se dědičná predispozice. Vzhledem k tomu, že jde o onemocnění vrozené, postihuje novorozence již od 2. týdnů věku. Přílišné sevření svěrače zabraňuje odchodu tráveniny ze žaludku do střeva, a tak je dominantním příznakem zvracení. Řešením je chirurgické přetětí části svalových vláken.

Komplikace operací žaludku

Operační zákroky na žaludku jsou velkou zátěží pro kardiovaskulární systém. Ve vzácných případech se mohou objevit komplikace, kterými jsou krvácení, infekce operační rány, poruchy střevní činnosti, poruchy hojení žaludeční stěny, zánět hlubokých žil a vznik kýly v jizvě. Některé komplikace, jako například kýla nebo velké krvácení, mohou vyžadovat opravnou operaci, tzv. reoperaci. O možném výskytu těchto komplikací budete v případě operace podrobně informováni svým lékařem.

Související články

Diskuze

Šarisky františek: Dobri večer bracha ma nador muzete mu to vyoperovat strašne hubne a uš vubec neji lem trošku vody pije .tet bude mit 3 temocherapiji.dekuji za pomoc tel 776598260

14. Listopad 2017 11:25

vred: zvraceni pojidle motanice,a nema silu chodit

11. Září 2017 09:53

Vložit příspěvek