14Duben
2012
MDDr. Jakub Šulta
Diskuze

Laryngitida

14. Duben 2012 | MDDr. Jakub Šulta
Laryngitida
Nemoci

Laryngitida neboli zánět hrtanu je onemocnění nejčastěji způsobené virovou infekcí, která postihuje především děti. Existuje mnoho druhů laryngitid, liší se nejen původcem, ale také vážností a možnými komplikacemi. Velmi nebezpečné subglotické a supraglotické formy vyžadují transport nemocného do zdravotnického zařízení, neboť hrozí jeho dušení i udušení.

Laryngitida

Laryngitida neboli zánět hrtanu je infekční onemocnění dolních cest dýchacích, kde právě hrtan je jejich prvním oddílem. Je to chrupavkami vyztužená trubice, kterou prochází vzduch do průdušnice a plic. Nahoře navazuje na spodní část hltanu otvorem, který je ohraničen hrtanovou příklopkou, odborně epiglottis. Hrtanová příklopka se uzavírá pří polykání a chrání tak dýchací cesty před vdechnutím potravy. Hrtan také obsahuje hlasové vazy, které se podílejí na tvorbě hlasu. Laryngitida je způsobena v 99 % případů virovou infekcí. Bakterie se na vzniku laryngitidy podílejí velmi vzácně a spíše jsou komplikací probíhajícího onemocnění, než jeho původcem. Mezi další příčiny vzniku laryngitidy patří alergie, vdechnutí chemických látek, nadměrné kouření nebo přetěžování hlasu. Zánět hrtanu může vzniknout z běžného nachlazení nebo může být komplikací jiných nemocí dýchacích cest, jako zánětu průdušek, astmatu nebo zánětu plic. 

Akutní laryngitida

Akutní laryngitida je převážně virové onemocnění, které má charakteristický sestupný průběh. Nejčastěji dochází nejprve k zánětu nosních dutin, které otékají a produkují čirý vodnatý sekret, hovorově nazýváme tento stav rýmou. Infekce však sestupuje níže, což pozorujeme zatékáním hlenu do krku a vzniká zánět hltanu (faryngitida). Poté nic nebrání infekci sestoupit ještě níže a způsobit laryngitidu. Při akutní laryngitidě vzniká otok sliznice hrtanu a dochází k zúžení dýchacích cest. Podle hloubky a lokality infekce rozeznáváme několik podtypů akutní laryngitidy:

Katarální laryngitida

Katarální forma akutní laryngitidy postihuje pouze sliznici hrtanu a neprostupuje hlouběji. Projevuje se náhle a mnohokrát i z plného zdraví. Objevuje se chrapot až ztráta hlasu, kašel, zprvu suchý a dráždivý, později může přejít do vlhkého s příměsí krve, polykací obtíže, horečka, rýma, bolest hlavy a únava. Léčba je symptomatická, což znamená, že tlumíme příznaky nemoci. Nemocnému doporučuje spánek v chladném a vlhkém prostředí a zapářkový zábal na krk. K léčbě suchého kašle používáme antitusika neboli léky tlumící dráždivý kašel. Při vlhkém kašli podáváme expektorancia a mukolytika, které rozpouštějí hlen a usnadňují vykašlávání. Proti bolesti a horečce používáme paracetamol (Panadol) nebo nesteroidní antirevmatika. 

Subglotická laryngitida

Subglotická laryngitida je zánět v oblasti pod hlasivkami, který prostoupil do hlubších vrstev. Nejčastěji se projevuje u dětí ve věku od 2 do 5 let. Při subglotické laryngitidě je nemocný ohrožen dušením nebo i udušením. Dochází totiž ke zduření tkáně pod sliznicí, což může způsobit uzavření dýchacích cest. Onemocnění se vyskytuje především při prudkých změnách teploty v jarních a podzimních měsících. Rozvíjí se hlavně v noci a projevuje typickými příznaky, jako je dušení, pískoty při nádechu, dítě navíc může modrat na rtech a ušních boltcích. Teplota bývá zvýšená, přítomna je rýma a štěkavý kašel. Pokud zpozorujeme příznaky podobné subglotické laryngitidě, musíme transportovat dítě do nemocnice. Budou mu podány kortikoidy a antihistaminika se sedativním účinkem. Nemocný by měl spát v chladných a vlhkých prostorech, kolem postele můžeme pověsit mokrá prostěradla. Více o léčbě rozhodne ošetřující lékař.

Supraglotická laryngitida

Supraglotická laryngitida postihuje všechny věkové skupiny, nejčastěji však děti předškolního a školního věku. Tato forma laryngitidy je zánět hrtanové příklopky, jehož hlavním původcem je bakterie Haemophilus influenzae typ B. Příznaky se objevují náhle, nejprve dochází k bolesti v krku při polykání, dušnosti, horečce (38-39 °C) a posléze k nemožnosti polknout. Při pozdní diagnóze hrozí dušení i udušení nemocného, proto je nezbytný okamžitý převoz do nemocnice. Postiženého udržujeme v sedě a v žádném případě ho nepokládáme na záda. Ačkoliv existuje specifická léčba pomocí antibiotik, je potřeba část nemocných intubovat, což je zavedení trubice umožňující mechanické dýchání. Jde o velmi bolestivé a vážné onemocnění, kterému lze částečně předcházet pomocí očkování proti Haemophilus influenzae typ B.

Chronická laryngitida

Chronická laryngitida postihuje dospělé a vzniká na podkladě dlouhodobých zánětů v dýchacích cestách. Nejčastější příčinou zánětu je tabákový kouř, přetěžování hlasivek, prach či dýchání rozpouštědel. Za chronickou laryngitidu označujeme takový zánět hrtanu, který přetrvává déle jak 6 týdnů. Mezi první příznaky, které přivedou nemocného k lékaři, patří chrapot, kašel, pocit sucha a pálení v krku. Kašel je zprvu suchý a dráždivý, později se objevuje hlen a kašel se stává vlhkým. Může vzniknout přechodná ztráta hlasu. Při léčbě volíme nejprve lokální antibiotika a inhalování kortikoidů k potlačení zánětu. Pokud výtěr z krku prokáže bakteriální původ nemoci, podáváme celková antibiotika. V každém případě musí nemocný přestat aktivně i pasivně kouřit a vyvarovat se prašnému či jinak znečištěnému prostředí. Chronická laryngitida způsobuje trvalé změny na sliznici hrtanu a v některých případech může vést až ke vzniku nádorů.

Léčba laryngitidy

Léčba laryngitidy závisí na typu a příznacích onemocnění. Katarální laryngitida je léčena symptomaticky. Děti s příznaky subglotické a supraglotické laryngitidy převezeme do zdravotnického zařízení a léčbu svěříme do rukou lékaře. Po stanovení diagnózy spočívá léčba laryngitidy v podávání kortikoidů, které okamžitě usnadní dýchání. Jinak je léčba zaměřena proti příznakům. V případě bakteriální infekce podáváme antibiotika, která mohou být podána i preventivně. Dále se podávají se léky tlumící kašel, později léky usnadňující vykašlávání a rozpouštění hlenu. Pokud záněty nejsou léčeny, mohou se zhoršit druhotnou bakteriální infekci. Zánět se může také rozšířit na průdušky a plíce. 

Související články

Diskuze

Magda R.: Ahoj, mám dotaz. Dcera měla včera večer laryngitický záchvat, dostali jsme čípky v nemocnici s tím, že příště až ji to chytne, dáme čípek doma, posadíme do okna a pokud se to uklidní, nemusíme jezdit. Jak často míváte laryngitídy u prcků vy?

24. Únor 2014 02:17

Vložit příspěvek