23Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Meningitida u dospívajících

23. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Meningitida u dospívajících
Nemoci

Meningitida u dospívajících nejčastěji vzniká po styku s bakterií Neisseria meningitidis. Meningitida u dospívajících vzniká nejčastěji v době psychického či fyzického vypětí, typicky po velkých zkouškách nebo na vojně. Neisseria meningitidis je bakterie, která může být v těle člověka a být naprosto bezpříznaková a zároveň může zdravého mladého jedince zabít do několika hodin až dnů.

Meningitida u dospívajících

Meningitida je obecným označením pro zánět blan obalujících mozek. Jde o velmi závažné onemocnění, které může být vyvoláno různými mikroorganismy – i viry i bakteriemi. Podle věku nemocných se vyčlenili původci, kteří v té dané skupině způsobují meningitidy nejčastěji. Co se týče dospívajících lidí a mladých dospělých, původcem je nejčastěji bakterie Neisseria meningitidis (čti najseria meningitidis). U nás se vyskytují především jednotlivé případy, v Africe v oblasti na jih od Sahary je tak zvaný pás meningitidy, kde se jedná o epidemie s velkým počtem nemocných a zemřelých.

Meningitida u dospívajících - projevy

Neisserie (najserie) jsou krásným příkladem toho, že svět bakterií a jiných mikroorganismů není ani v nejmenším černobílý. Jsou to bakterie, které se asi u desetiny lidí nacházejí naprosto běžně na sliznici dutiny ústní a hltanu, aniž by tomu člověku škodily, či se jejich přítomnost jakkoliv projevovala. Zároveň jsou to bakterie, které jsou schopné člověka naprosto zdravého, mladého bez problému zabít během několika hodin až dnů. Přítomnost této bakterie v našem těle můžeme tudíž rozdělit na:

 

  • Bezpříznakové nosičství – právě zmíněných 10% lidí, kteří nosí tyto bakterie v těle, aniž by o tom věděli, mohou tyto bakterie šířit na citlivé osoby.
  • Onemocnění lehké, neinvazivní – to znamená nepronikající do krve, nezaplavující celý organismus. Jde nejčastěji o zánět hrdla podobný angíně. Léčitelný bez problému, pokud ale nepřejde do invazivního onemocnění.
  • Invazivní onemocnění – bakterie se dostávají do krve s krví do všech tkání, napadají především mozkové blány - vzniká meningitida.

 

Meningitida u dospívajících - vznik

Na vzniku toho nejzávažnějšího typu se podílí mnoho faktorů. Jsou to vlastnosti dané bakterie (je-li dostatečně „silná", aby se do těla citlivého člověka dostala a tam se pomnožila), a na druhé straně vlastnosti samotného člověka – jeho obranyschopnost, momentální stav zdraví jak tělesného, tak duševního. U mladých lidí jde velmi často o nákazy naprosto charakteristické. Jsou to lidé, kteří tráví čas nad knihami, domácími úkoly, nejčastěji před zkouškou, testem apod., což u nich vyvolává déletrvající stres, často málo jedí, jedí nevyvážené jídlo a tělo je tímto vším velmi oslabené a snadno propadá nemocem. Tento student se pečlivě připravoval, takže zkoušku zvládne a jde ji patřičně oslavit, jenže v místě, kde je mnoho lidí (diskotéky, kluby apod.) a kouří se (cigaretový kouř narušuje sliznici hltanu a tím ji činí více prostupnou pro bakterie a viry), tančí se a pije se, se tento student stane jednoduchým cílem pro Neiserii (najserii). Přenáší se kontaktem sliznic – pohlavní styk, líbání, anebo na krátkou, malou vzdálenost (asi 1m) vzduchem kapénkami vznikajícími při mluvení, smrkání čí kašli. Druhou skupinou mladých lidí, ve které se toto onemocnění vyskytuje (vyskytovalo) často byli branci, dnes vojáci z povolání (ti jsou ale dnes povinně proti meningokokům očkování). Onemocnění začíná příznaky velmi podobnými chřipce, jen teplota dosahuje vysokých hodnot, dále se objevují meningeální příznaky (nejcharakterističtější je ztuhlost šíje při pokusu předklonit hlavu), později se objevuje typická vyrážka. (Více v článku Co dělat při podezření na meningitidu). Onemocnění je třeba především co nejrychleji léčit, jinak je často smrtelné. (více v článku Léčba meningitidy).

Meningitida u dospívajících - rizikové faktory

Rizikovými faktory jsou oslabení organismu nedostatkem spánku, stresem, nedostatečným jídlem, či jídlem nevyváženým, pobyt v prostorách s velkým množstvím lidí (diskotéky, kluby, internáty, vysokoškolské koleje, kasárny), kouření, pití alkoholu. Také je rizikové cestování do zemí s vysokým výskytem tohoto onemocnění (pás meningitidy) bez očkování. Pokud je onemocnění zachyceno a léčeno včas, následky nemusí být žádné, nemocný však má zánět v oblasti mozku a s tím se váže riziko pozdních i trvalých následků, jako je hluchota, slepota, vznik epilepsie, tato nemoc může také končit (a bohužel často končí) smrtí.

 

Máte-li pocit, že Vy, nebo někdo ve Vašem okolí, by mohl tímto onemocněním být ohrožen, dbejte na vyhýbání se rizikovým faktorům a zvažte možnost očkování. V ČR se očkuje proti meningitidě na žádost, je to očkování, které je třeba si zaplatit, nicméně je u rizikových osob velmi doporučováno. Pokud máte pocit, že někdo ve Vašem okolí, či Vy sami jste se již nakazili, kontaktujte prosím neprodleně svého lékaře a upozorněte ho na tuto možnost. Včasná léčba může zachránit život. (více v článku Co dělat při podezření na meningitidu).

Související články

Vložit příspěvek